Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Cztery lata temu Lady Gaga nie tylko otwarcie poparła Joe Bidena. Podczas jego inauguracji przypadł jej nawet zaszczyt wykonania amerykańskiego hymnu. Słynna wokalistka konsekwentnie wspiera demokratów. Teraz, na ostatniej prostej kampanii, zachęcała do głosowania na Kamalę Harris. - Oddaję swój głos na kogoś, kto będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Dalej, Pensylwanio, przyszła twoja kolej. Kraj na ciebie liczy - mówiła ze sceny Lady Gaga.

Jednak Lady Gaga tylko otwiera imponującą listę celebrytów, którzy wsparli Harris. Inne głośne nazwiska to: Katy Perry, Oprah Winfrey, LeBron James, Harrison Ford, Taylor Swift, Arnold Schwarzenegger, Beyoncé, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Eminem, Christina Aguilera, Leonardo DiCaprio, George Clooney, Matt Damon, Steven Spielberg i Bruce Springsteen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

- Donald Trump kandyduje, by stać się amerykańskim tyranem. Nie rozumie tego kraju, jego historii ani tego, co znaczy być głęboko amerykańskim. I dlatego 5 listopada oddam swój głos na Kamalę Harris i Tima Walza. Wzywam wszystkich, którzy wierzą w amerykański styl życia, by dołączyli do mnie - przekonywał Bruce Springsteen.

- Kamala Harris będzie chronić twoje prawo do niezgadzania się z nią w kwestiach polityki lub idei, byśmy potem, jak robiliśmy to przez stulecia, mogli nad nimi debatować. Będziemy pracować razem i pójdziemy naprzód. Ten drugi facet żąda bezwarunkowej lojalności, mówi, że chce zemsty - podkreślał Harrison Ford.

Wyjątkowo ważną postacią w galaktyce gwiazd wspierających Harris jest Bad Bunny. Raper, może mniej znany w naszej części świata, jest bożyszczem Portorykańczyków, których głosy mogą okazać się decydujące, zwłaszcza w Pensylwanii. - Uwielbiam go, to mój ulubiony piosenkarz. Cieszę się, że odda głos na pierwszą kobietę prezydent - oceniła Maria Agosto, Amerykanka pochodzenia portorykańskiego.

Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali Harris
Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali HarrisTVN24

Kto wspiera Trumpa?

Ławka celebrytów popierających Donalda Trumpa jest dużo krótsza. Otwiera ją miliarder Elon Musk. Swój głos na kandydata republikanów chcą oddać Kanye West czy Mel Gibson. Częstym gościem na wiecach Trumpa jest Hulk Hogan.

Przy okazji wyborów Ameryka znów zadaje sobie pytanie, czy poparcie celebrytów dla konkretnego kandydata ma przełożenie na jego popularność wśród wyborców. Według międzynarodowej firmy badawczej YouGov 11 procent Amerykanów przyznaje, że znana osoba choć raz skłoniła ich do zmiany stanowiska w kwestii politycznej, a 7 procent przyznaje, że choć raz poparli kandydata pod wpływem znanej osoby.

Zaangażowanie celebrytów w kampanię może być jednak bronią obosieczną. Sztab wyborczy Trumpa zasugerował, że skoro wiceprezydent Harris otacza się gwiazdami muzyki i filmu, to znaczy, że potrzebuje "dodatkowej otoczki", bo wyborcy "dostrzegli jej głęboką niekompetencję i radykalizm".

ZOBACZ TEŻ: Harris czy Trump? Które gwiazdy na kogo zagłosują

Politycy bez poparcia celebrytów często zyskują, bo mogą przedstawić się wyborcom jako "kandydaci zwykłych ludzi". W prowadzeniu takiej narracji nie pomaga Trumpowi wsparcie najbogatszego człowieka świata. - Ameryka będzie nie tylko wspaniała. Ameryka osiągnie wyżyny, jakich nigdy wcześniej nie widziała. Przyszłość będzie niesamowita - mówił na jednym z wieców Trumpa Elon Musk. Czy zaangażowanie celebrytów w politykę pomaga czy szkodzi amerykańskiej demokracji? W tej kwestii zdania Amerykanów są mocno podzielone. W badaniu YouGov 20 procent respondentów odpowiedziało, że pomaga, 25 procent - że nie ma wpływu, a 33 procent - że szkodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: David Muse/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS