Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Cztery lata temu Lady Gaga nie tylko otwarcie poparła Joe Bidena. Podczas jego inauguracji przypadł jej nawet zaszczyt wykonania amerykańskiego hymnu. Słynna wokalistka konsekwentnie wspiera demokratów. Teraz, na ostatniej prostej kampanii, zachęcała do głosowania na Kamalę Harris. - Oddaję swój głos na kogoś, kto będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Dalej, Pensylwanio, przyszła twoja kolej. Kraj na ciebie liczy - mówiła ze sceny Lady Gaga.

Jednak Lady Gaga tylko otwiera imponującą listę celebrytów, którzy wsparli Harris. Inne głośne nazwiska to: Katy Perry, Oprah Winfrey, LeBron James, Harrison Ford, Taylor Swift, Arnold Schwarzenegger, Beyoncé, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Eminem, Christina Aguilera, Leonardo DiCaprio, George Clooney, Matt Damon, Steven Spielberg i Bruce Springsteen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

- Donald Trump kandyduje, by stać się amerykańskim tyranem. Nie rozumie tego kraju, jego historii ani tego, co znaczy być głęboko amerykańskim. I dlatego 5 listopada oddam swój głos na Kamalę Harris i Tima Walza. Wzywam wszystkich, którzy wierzą w amerykański styl życia, by dołączyli do mnie - przekonywał Bruce Springsteen.

- Kamala Harris będzie chronić twoje prawo do niezgadzania się z nią w kwestiach polityki lub idei, byśmy potem, jak robiliśmy to przez stulecia, mogli nad nimi debatować. Będziemy pracować razem i pójdziemy naprzód. Ten drugi facet żąda bezwarunkowej lojalności, mówi, że chce zemsty - podkreślał Harrison Ford.

Wyjątkowo ważną postacią w galaktyce gwiazd wspierających Harris jest Bad Bunny. Raper, może mniej znany w naszej części świata, jest bożyszczem Portorykańczyków, których głosy mogą okazać się decydujące, zwłaszcza w Pensylwanii. - Uwielbiam go, to mój ulubiony piosenkarz. Cieszę się, że odda głos na pierwszą kobietę prezydent - oceniła Maria Agosto, Amerykanka pochodzenia portorykańskiego.

Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali Harris
Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali HarrisTVN24

Kto wspiera Trumpa?

Ławka celebrytów popierających Donalda Trumpa jest dużo krótsza. Otwiera ją miliarder Elon Musk. Swój głos na kandydata republikanów chcą oddać Kanye West czy Mel Gibson. Częstym gościem na wiecach Trumpa jest Hulk Hogan.

Przy okazji wyborów Ameryka znów zadaje sobie pytanie, czy poparcie celebrytów dla konkretnego kandydata ma przełożenie na jego popularność wśród wyborców. Według międzynarodowej firmy badawczej YouGov 11 procent Amerykanów przyznaje, że znana osoba choć raz skłoniła ich do zmiany stanowiska w kwestii politycznej, a 7 procent przyznaje, że choć raz poparli kandydata pod wpływem znanej osoby.

Zaangażowanie celebrytów w kampanię może być jednak bronią obosieczną. Sztab wyborczy Trumpa zasugerował, że skoro wiceprezydent Harris otacza się gwiazdami muzyki i filmu, to znaczy, że potrzebuje "dodatkowej otoczki", bo wyborcy "dostrzegli jej głęboką niekompetencję i radykalizm".

ZOBACZ TEŻ: Harris czy Trump? Które gwiazdy na kogo zagłosują

Politycy bez poparcia celebrytów często zyskują, bo mogą przedstawić się wyborcom jako "kandydaci zwykłych ludzi". W prowadzeniu takiej narracji nie pomaga Trumpowi wsparcie najbogatszego człowieka świata. - Ameryka będzie nie tylko wspaniała. Ameryka osiągnie wyżyny, jakich nigdy wcześniej nie widziała. Przyszłość będzie niesamowita - mówił na jednym z wieców Trumpa Elon Musk. Czy zaangażowanie celebrytów w politykę pomaga czy szkodzi amerykańskiej demokracji? W tej kwestii zdania Amerykanów są mocno podzielone. W badaniu YouGov 20 procent respondentów odpowiedziało, że pomaga, 25 procent - że nie ma wpływu, a 33 procent - że szkodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: David Muse/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS