Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Cztery lata temu Lady Gaga nie tylko otwarcie poparła Joe Bidena. Podczas jego inauguracji przypadł jej nawet zaszczyt wykonania amerykańskiego hymnu. Słynna wokalistka konsekwentnie wspiera demokratów. Teraz, na ostatniej prostej kampanii, zachęcała do głosowania na Kamalę Harris. - Oddaję swój głos na kogoś, kto będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Dalej, Pensylwanio, przyszła twoja kolej. Kraj na ciebie liczy - mówiła ze sceny Lady Gaga.

Jednak Lady Gaga tylko otwiera imponującą listę celebrytów, którzy wsparli Harris. Inne głośne nazwiska to: Katy Perry, Oprah Winfrey, LeBron James, Harrison Ford, Taylor Swift, Arnold Schwarzenegger, Beyoncé, Jennifer Lopez, Julia Roberts, Eminem, Christina Aguilera, Leonardo DiCaprio, George Clooney, Matt Damon, Steven Spielberg i Bruce Springsteen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

- Donald Trump kandyduje, by stać się amerykańskim tyranem. Nie rozumie tego kraju, jego historii ani tego, co znaczy być głęboko amerykańskim. I dlatego 5 listopada oddam swój głos na Kamalę Harris i Tima Walza. Wzywam wszystkich, którzy wierzą w amerykański styl życia, by dołączyli do mnie - przekonywał Bruce Springsteen.

- Kamala Harris będzie chronić twoje prawo do niezgadzania się z nią w kwestiach polityki lub idei, byśmy potem, jak robiliśmy to przez stulecia, mogli nad nimi debatować. Będziemy pracować razem i pójdziemy naprzód. Ten drugi facet żąda bezwarunkowej lojalności, mówi, że chce zemsty - podkreślał Harrison Ford.

Wyjątkowo ważną postacią w galaktyce gwiazd wspierających Harris jest Bad Bunny. Raper, może mniej znany w naszej części świata, jest bożyszczem Portorykańczyków, których głosy mogą okazać się decydujące, zwłaszcza w Pensylwanii. - Uwielbiam go, to mój ulubiony piosenkarz. Cieszę się, że odda głos na pierwszą kobietę prezydent - oceniła Maria Agosto, Amerykanka pochodzenia portorykańskiego.

Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali Harris
Aktorka Christine Baranski wspiera kampanię wyborczą Kamali HarrisTVN24

Kto wspiera Trumpa?

Ławka celebrytów popierających Donalda Trumpa jest dużo krótsza. Otwiera ją miliarder Elon Musk. Swój głos na kandydata republikanów chcą oddać Kanye West czy Mel Gibson. Częstym gościem na wiecach Trumpa jest Hulk Hogan.

Przy okazji wyborów Ameryka znów zadaje sobie pytanie, czy poparcie celebrytów dla konkretnego kandydata ma przełożenie na jego popularność wśród wyborców. Według międzynarodowej firmy badawczej YouGov 11 procent Amerykanów przyznaje, że znana osoba choć raz skłoniła ich do zmiany stanowiska w kwestii politycznej, a 7 procent przyznaje, że choć raz poparli kandydata pod wpływem znanej osoby.

Zaangażowanie celebrytów w kampanię może być jednak bronią obosieczną. Sztab wyborczy Trumpa zasugerował, że skoro wiceprezydent Harris otacza się gwiazdami muzyki i filmu, to znaczy, że potrzebuje "dodatkowej otoczki", bo wyborcy "dostrzegli jej głęboką niekompetencję i radykalizm".

ZOBACZ TEŻ: Harris czy Trump? Które gwiazdy na kogo zagłosują

Politycy bez poparcia celebrytów często zyskują, bo mogą przedstawić się wyborcom jako "kandydaci zwykłych ludzi". W prowadzeniu takiej narracji nie pomaga Trumpowi wsparcie najbogatszego człowieka świata. - Ameryka będzie nie tylko wspaniała. Ameryka osiągnie wyżyny, jakich nigdy wcześniej nie widziała. Przyszłość będzie niesamowita - mówił na jednym z wieców Trumpa Elon Musk. Czy zaangażowanie celebrytów w politykę pomaga czy szkodzi amerykańskiej demokracji? W tej kwestii zdania Amerykanów są mocno podzielone. W badaniu YouGov 20 procent respondentów odpowiedziało, że pomaga, 25 procent - że nie ma wpływu, a 33 procent - że szkodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: David Muse/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS