Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniuArleta Zalewska/Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Sztabowcy Donalda Trumpa twierdzą, że w stanie Georgia ich kandydat ma zwycięstwo w kieszeni, a mobilizacja działa na jego korzyść. Zwolennicy Kamali Harris mówią z kolei: oni są głośni teraz, oni krzyczą o zwycięstwie w kampanii, a my pokażemy siłę piątego listopada w lokalach wyborczych. Fakty są takie, że w ostatnich dniach przed wyborami byli tam absolutnie wszyscy. Angażują się tam Kamala Harris i Donald Trump, ich sztaby oraz zwolennicy.

- Chciałem odegrać swoją rolę - mówi Jarett Becke, artysta. Dlatego Jarette namalował specjalny mural na jednym z głównych skrzyżowań w centrum Atlanty.

Mural przedstawiający Kamalę Harris w AtlancieTVN24

- Chciałem dotrzeć do ludzi, którzy przejeżdżają tędy codziennie, a są ich tysiące. Nakłonić ich do refleksji - wyjaśnia Jarett Becke.

W sklepie Buzza można kupić produkty z wizerunkiem Kamali Harris. - Nie czuję, żeby Donald Trump przejmował się takimi ludźmi jak ja i naszymi prawami - mówi Buzz Budbee, właściciel sklepu w Atlancie.

"Chcemy nowej Ameryki"

"Dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska spotkała się na wiecu Kamali Harris z wyborcami, którzy w ostatnich dniach kampanii znaleźli swój sposób na zaangażowanie się. Robią to - jak mówią - nie tylko dla siebie.

- Spodziewamy się dziecka, więc to dla nas naprawdę ważne, żeby miało wolny świat, w którym może dorastać - wyjaśnia Rachel Batiste, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

- Nie chcę brzmieć zbyt emocjonalnie, ale stawką są nasze prawa, prawa kobiet. Chcę być przykładem dla mojej siostry, żeby mogła powiedzieć: moja siostra tam była, głosowała, jej głos miał znaczenie - mówi Anisia Williams, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"
Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zwolennicy Donalda Trumpa jeżdżą po stanie specjalnym autobusem, sprzedają gadżety z wizerunkiem swojego kandydata. Albo - tak jak Kathy - malują obrazy.

- Nie uważam, żeby tradycyjne wartości ograniczały kobiety w jakikolwiek sposób. Uważam, że mocno wspierają kobiety i podkreślają wartość rodziny - ocenia artystka Kathy McGinn.

"Idźcie i głosujcie" oraz "nie cofniemy się" - to dwa hasła, które słychać wśród zwolenników kandydatki demokratów. Gdy pytamy, co to dla nich oznacza konkretnie, nasze rozmówczynie nie kryją emocji.

- Aż mam gęsią skórkę. Walka o prawa człowieka była trudna i nie chcemy tego stracić. Nie chcemy tej rasistowskiej retoryki. Chcemy nowej Ameryki, która ma zasady i która darzy się szacunkiem - wskazuje Angela Mays, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Frekwencja w stanie Georgia, gdzie do zdobycia jest aż 16 głosów elektorskich, już na etapie wczesnego głosowania osiągnęła rekord - ponad 55 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Zwolennicy demokratów twierdzą, że tak ogromna mobilizacja wzmacnia szanse ich kandydatki. Republikanie uważają, że wzrost poparcia dla Donalda Trumpa w grupie mężczyzn-Afroamerykanów sprawia, że jego sztabowcy o stan Georgia są spokojni.

- (Trump - red.) udowodnił, że wie, jak się zajmować biznesem - uważa "Crick the Barber", barber z Clayton w stanie Georgia.

Gdy nasza dziennikarka rozmawia z grupą przedsiębiorców na przedmieściach Atlanty, oni wsłuchują się w konkretną ofertę obu kandydatów, choć nie kryją, że rasistowskie wypowiedzi Trumpa przy ich wyborze nie są bez znaczenia.

- On nie ma hamulców. Uważa innych za gorszych przez to, skąd pochodzą. To szaleństwo - mówi "Crick the Barber".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS