Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniuArleta Zalewska/Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Sztabowcy Donalda Trumpa twierdzą, że w stanie Georgia ich kandydat ma zwycięstwo w kieszeni, a mobilizacja działa na jego korzyść. Zwolennicy Kamali Harris mówią z kolei: oni są głośni teraz, oni krzyczą o zwycięstwie w kampanii, a my pokażemy siłę piątego listopada w lokalach wyborczych. Fakty są takie, że w ostatnich dniach przed wyborami byli tam absolutnie wszyscy. Angażują się tam Kamala Harris i Donald Trump, ich sztaby oraz zwolennicy.

- Chciałem odegrać swoją rolę - mówi Jarett Becke, artysta. Dlatego Jarette namalował specjalny mural na jednym z głównych skrzyżowań w centrum Atlanty.

Mural przedstawiający Kamalę Harris w AtlancieTVN24

- Chciałem dotrzeć do ludzi, którzy przejeżdżają tędy codziennie, a są ich tysiące. Nakłonić ich do refleksji - wyjaśnia Jarett Becke.

W sklepie Buzza można kupić produkty z wizerunkiem Kamali Harris. - Nie czuję, żeby Donald Trump przejmował się takimi ludźmi jak ja i naszymi prawami - mówi Buzz Budbee, właściciel sklepu w Atlancie.

"Chcemy nowej Ameryki"

"Dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska spotkała się na wiecu Kamali Harris z wyborcami, którzy w ostatnich dniach kampanii znaleźli swój sposób na zaangażowanie się. Robią to - jak mówią - nie tylko dla siebie.

- Spodziewamy się dziecka, więc to dla nas naprawdę ważne, żeby miało wolny świat, w którym może dorastać - wyjaśnia Rachel Batiste, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

- Nie chcę brzmieć zbyt emocjonalnie, ale stawką są nasze prawa, prawa kobiet. Chcę być przykładem dla mojej siostry, żeby mogła powiedzieć: moja siostra tam była, głosowała, jej głos miał znaczenie - mówi Anisia Williams, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"
Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zwolennicy Donalda Trumpa jeżdżą po stanie specjalnym autobusem, sprzedają gadżety z wizerunkiem swojego kandydata. Albo - tak jak Kathy - malują obrazy.

- Nie uważam, żeby tradycyjne wartości ograniczały kobiety w jakikolwiek sposób. Uważam, że mocno wspierają kobiety i podkreślają wartość rodziny - ocenia artystka Kathy McGinn.

"Idźcie i głosujcie" oraz "nie cofniemy się" - to dwa hasła, które słychać wśród zwolenników kandydatki demokratów. Gdy pytamy, co to dla nich oznacza konkretnie, nasze rozmówczynie nie kryją emocji.

- Aż mam gęsią skórkę. Walka o prawa człowieka była trudna i nie chcemy tego stracić. Nie chcemy tej rasistowskiej retoryki. Chcemy nowej Ameryki, która ma zasady i która darzy się szacunkiem - wskazuje Angela Mays, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Frekwencja w stanie Georgia, gdzie do zdobycia jest aż 16 głosów elektorskich, już na etapie wczesnego głosowania osiągnęła rekord - ponad 55 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Zwolennicy demokratów twierdzą, że tak ogromna mobilizacja wzmacnia szanse ich kandydatki. Republikanie uważają, że wzrost poparcia dla Donalda Trumpa w grupie mężczyzn-Afroamerykanów sprawia, że jego sztabowcy o stan Georgia są spokojni.

- (Trump - red.) udowodnił, że wie, jak się zajmować biznesem - uważa "Crick the Barber", barber z Clayton w stanie Georgia.

Gdy nasza dziennikarka rozmawia z grupą przedsiębiorców na przedmieściach Atlanty, oni wsłuchują się w konkretną ofertę obu kandydatów, choć nie kryją, że rasistowskie wypowiedzi Trumpa przy ich wyborze nie są bez znaczenia.

- On nie ma hamulców. Uważa innych za gorszych przez to, skąd pochodzą. To szaleństwo - mówi "Crick the Barber".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS