Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

- Kurczak jest drogi. Ceny konserw wzrosły o 27 procent, masło podrożało o 30 procent. Krakersy, kto by pomyślał o krakersach? - pyta Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów na prezydenta.

Drożyzna i pogarszające się warunki życia Amerykanów to w oczach wyborców najważniejszy temat kampanii w Stanach Zjednoczonych. W oczach republikanów - najważniejszy zarzut wobec obecnej administracji.

- Wygramy wybory. Odmienimy ten kraj. Zamierzamy znacznie obniżyć ceny energii. To znacznie obniży ceny innych produktów - zapowiada Donald Trump.

Czy sytuacja Amerykanów rzeczywiście jest tak zła?

Donald Trump mówi wręcz o kraju w ruinie. I obiecuje proste rozwiązania. - Obniżymy wasze podatki, położymy kres inflacji, obniżymy ceny, podniesiemy płace i sprowadzimy tysiące fabryk z powrotem do Ameryki - zapowiada.

Dziennikarze mają jednak wątpliwości. - Pana plany zwiększyłyby dług o 7,5 biliona dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku wiceprezydent Harris. Jest pan na dobrej drodze do zwiększenia zadłużenia do 150 procent PKB. Mamy tu publiczność zorientowaną w ekonomii. Dlaczego mieliby panu zaufać? - pytał na jednym ze spotkań John Micklethwait, redaktor naczelny serwisu Bloomberg.

- Ponieważ zależy nam na wzroście. Harris nie zapewni żadnego wzrostu. A nam wszystkim zależy na rozwoju - odpowiedział Donald Trump.

Choć rzeczową odpowiedź trudno uzyskać, problemom wielu Amerykanów nie można zaprzeczyć. - Za każdym razem, gdy wchodzę do sklepu, ceny są o 30 centów wyższe. Jajka, mleko. Wszystko - mówi Deryll, wyborca Donalda Trumpa.

Co na to dane? W całym kraju rośnie liczba miejsc pracy, stopa bezrobocia wynosi zaledwie 4,1 procent, a inflacja - 2,4 procent. Ale Ameryka nie rozwija się w równym tempie.

Stopa inflacji w USATVN24

- Stany Środkowego Zachodu nie radzą sobie zbyt dobrze gospodarczo. Nastąpił nieznaczny wzrost liczby stanowisk pracy w przemyśle. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ta część kraju pozostaje w tyle za Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem pod względem dobrobytu gospodarczego. Zatem mimo że stopa bezrobocia jest niska, ludzie mają poczucie, że gospodarka nie funkcjonuje dobrze. Nie radzą sobie dobrze, co powoduje z ich strony wiele niepokoju o przyszłość - wyjaśnia Darrell M. West, politolog z Instytutu Brookingsa.

Dane wskazują, że na przestrzeni lat najbardziej pogorszyła się tam sytuacja finansowa pracowników przemysłu - mężczyzn bez wyższego wykształcenia.

"Dwa pokolenia temu praca w fabryce zapewniała wielu mężczyznom szkolenia, świadczenia i przyzwoitą płacę już po ukończeniu szkoły średniej" - zauważa "The New York Times". "'Ci ludzie mogliby kupić dom, kupić łódź' ​​– twierdzi Susan Houseman, starsza ekonomistka w Instytucie Badań nad Zatrudnieniem Upjohn w Michigan. "Wskazała na jeziora śródlądowe w tym stanie, usiane domkami letniskowymi, niegdyś budowanymi dla pracowników fizycznych" - dodaje gazeta.

Rosnące koszty mieszkań

To właśnie mieszkalnictwo jest głównym przedmiotem zainteresowania wyborców. Aż 21 procent Amerykanów uważa, że rosnący koszt mieszkań to dla nich kluczowy problem. - Musieliśmy zamieszkać z córką i zięciem, żeby związać koniec z końcem - mówi Cheryl, wyborczyni Donalda Trumpa.

Każdy kandydat ma na to swój pomysł. Plan Kamali Harris obejmuje zwiększenie podaży mieszkań, zapewnienie wsparcia finansowego dla nabywcy pierwszej nieruchomości i ograniczenie sprzedaży nieruchomości korporacjom.

- Mój plan obejmuje zajęcie się kwestią tanich mieszkań, włączając w to zapewnienie osobom kupującym dom po raz pierwszy dotacji w wysokości 25 tysięcy dolarów - mówi Kamala Harris, wiceprezydent USA i kandydatka demokratów w wyborach prezydenckich.

CZYTAJ TAKŻE: Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Donald Trump wzywa z kolei do udostępnienia większej liczby terenów federalnych pod zabudowę mieszkaniową i do ograniczenia udzielania kredytów.

- Nie możemy także ignorować wpływu, jaki na koszt mieszkań ma fala 21 milionów nielegalnych imigrantów. Dlatego mój plan zakaże udzielania kredytów hipotecznych dla nielegalnych imigrantów. W Kalifornii uchwalają ustawę, zgodnie z którą będą udzielać im pożyczek na zakup domu, a nasi żołnierze, nasi weterani, którzy leżą na ulicach, nie mogą ich mieć - twierdzi Donald Trump.

Były prezydent obiecuje też obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych. Chociaż polityka administracji Białego Domu może wpływać na koszty kredytów i wysokość stóp procentowych, to prezydent nie podejmuje decyzji w tych sprawach. Zajmuje się tym amerykański bank centralny (Fed).

We wrześniu, pierwszy raz od lutego 2020 roku, obniżył on stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS