Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

- Kurczak jest drogi. Ceny konserw wzrosły o 27 procent, masło podrożało o 30 procent. Krakersy, kto by pomyślał o krakersach? - pyta Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów na prezydenta.

Drożyzna i pogarszające się warunki życia Amerykanów to w oczach wyborców najważniejszy temat kampanii w Stanach Zjednoczonych. W oczach republikanów - najważniejszy zarzut wobec obecnej administracji.

- Wygramy wybory. Odmienimy ten kraj. Zamierzamy znacznie obniżyć ceny energii. To znacznie obniży ceny innych produktów - zapowiada Donald Trump.

Czy sytuacja Amerykanów rzeczywiście jest tak zła?

Donald Trump mówi wręcz o kraju w ruinie. I obiecuje proste rozwiązania. - Obniżymy wasze podatki, położymy kres inflacji, obniżymy ceny, podniesiemy płace i sprowadzimy tysiące fabryk z powrotem do Ameryki - zapowiada.

Dziennikarze mają jednak wątpliwości. - Pana plany zwiększyłyby dług o 7,5 biliona dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku wiceprezydent Harris. Jest pan na dobrej drodze do zwiększenia zadłużenia do 150 procent PKB. Mamy tu publiczność zorientowaną w ekonomii. Dlaczego mieliby panu zaufać? - pytał na jednym ze spotkań John Micklethwait, redaktor naczelny serwisu Bloomberg.

- Ponieważ zależy nam na wzroście. Harris nie zapewni żadnego wzrostu. A nam wszystkim zależy na rozwoju - odpowiedział Donald Trump.

Choć rzeczową odpowiedź trudno uzyskać, problemom wielu Amerykanów nie można zaprzeczyć. - Za każdym razem, gdy wchodzę do sklepu, ceny są o 30 centów wyższe. Jajka, mleko. Wszystko - mówi Deryll, wyborca Donalda Trumpa.

Co na to dane? W całym kraju rośnie liczba miejsc pracy, stopa bezrobocia wynosi zaledwie 4,1 procent, a inflacja - 2,4 procent. Ale Ameryka nie rozwija się w równym tempie.

Stopa inflacji w USATVN24

- Stany Środkowego Zachodu nie radzą sobie zbyt dobrze gospodarczo. Nastąpił nieznaczny wzrost liczby stanowisk pracy w przemyśle. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ta część kraju pozostaje w tyle za Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem pod względem dobrobytu gospodarczego. Zatem mimo że stopa bezrobocia jest niska, ludzie mają poczucie, że gospodarka nie funkcjonuje dobrze. Nie radzą sobie dobrze, co powoduje z ich strony wiele niepokoju o przyszłość - wyjaśnia Darrell M. West, politolog z Instytutu Brookingsa.

Dane wskazują, że na przestrzeni lat najbardziej pogorszyła się tam sytuacja finansowa pracowników przemysłu - mężczyzn bez wyższego wykształcenia.

"Dwa pokolenia temu praca w fabryce zapewniała wielu mężczyznom szkolenia, świadczenia i przyzwoitą płacę już po ukończeniu szkoły średniej" - zauważa "The New York Times". "'Ci ludzie mogliby kupić dom, kupić łódź' ​​– twierdzi Susan Houseman, starsza ekonomistka w Instytucie Badań nad Zatrudnieniem Upjohn w Michigan. "Wskazała na jeziora śródlądowe w tym stanie, usiane domkami letniskowymi, niegdyś budowanymi dla pracowników fizycznych" - dodaje gazeta.

Rosnące koszty mieszkań

To właśnie mieszkalnictwo jest głównym przedmiotem zainteresowania wyborców. Aż 21 procent Amerykanów uważa, że rosnący koszt mieszkań to dla nich kluczowy problem. - Musieliśmy zamieszkać z córką i zięciem, żeby związać koniec z końcem - mówi Cheryl, wyborczyni Donalda Trumpa.

Każdy kandydat ma na to swój pomysł. Plan Kamali Harris obejmuje zwiększenie podaży mieszkań, zapewnienie wsparcia finansowego dla nabywcy pierwszej nieruchomości i ograniczenie sprzedaży nieruchomości korporacjom.

- Mój plan obejmuje zajęcie się kwestią tanich mieszkań, włączając w to zapewnienie osobom kupującym dom po raz pierwszy dotacji w wysokości 25 tysięcy dolarów - mówi Kamala Harris, wiceprezydent USA i kandydatka demokratów w wyborach prezydenckich.

CZYTAJ TAKŻE: Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Donald Trump wzywa z kolei do udostępnienia większej liczby terenów federalnych pod zabudowę mieszkaniową i do ograniczenia udzielania kredytów.

- Nie możemy także ignorować wpływu, jaki na koszt mieszkań ma fala 21 milionów nielegalnych imigrantów. Dlatego mój plan zakaże udzielania kredytów hipotecznych dla nielegalnych imigrantów. W Kalifornii uchwalają ustawę, zgodnie z którą będą udzielać im pożyczek na zakup domu, a nasi żołnierze, nasi weterani, którzy leżą na ulicach, nie mogą ich mieć - twierdzi Donald Trump.

Były prezydent obiecuje też obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych. Chociaż polityka administracji Białego Domu może wpływać na koszty kredytów i wysokość stóp procentowych, to prezydent nie podejmuje decyzji w tych sprawach. Zajmuje się tym amerykański bank centralny (Fed).

We wrześniu, pierwszy raz od lutego 2020 roku, obniżył on stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS