Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Adam Glapiński zapewnia, że Polsce nie grozi recesja
  • Polska przegrała w Strasburgu. ETPCz uznał, że naruszono prawa sędziego Pawła Juszczyszyna

Marek Kuchciński wraca z politycznego czyśćca. "Ma być kontrolerem premiera"

Nominacji jeszcze nie ma, ale wiele wskazuje na to, że poseł PiS Marek Kuchciński zostanie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Teoretycznie miałby organizować prace rządu, a praktycznie - jak ocenia opozycja - pilnować Mateusza Morawieckiego. Kuchciński wcześniej był marszałkiem Sejmu. Odszedł w atmosferze skandalu, gdy na jaw wyszło, że nadużywał dostępu do rządowego samolotu.

Po odejściu w niesławie z funkcji marszałka Sejmu latem 2019 roku Marek Kuchciński długo czekał na swoją drugą szansę. Doczekał się. Polityk ma zostać szefem kancelarii premiera, co ogłosił podczas wywiadu szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki milczy o tym, kto będzie organizował prace jego rządu.

- Ma być tak naprawdę kontrolerem, nie tylko lotów, można powiedzieć, bo w tym jest doskonały, ale kontrolerem premiera - komentuje Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

- Kuchciński jest jak taki cyngiel, takie gumowe ucho. Ma nasłuchiwać, donosić, sprawdzać, obserwować - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Michał Dworczyk nie będzie już szefem KPRM. Słabnie pozycja Morawieckiego

W piątek Michał Dworczyk złożył rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera. Michał Dworczyk...

Marek Kuchciński należy do najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. Wspólnie zakładali jeszcze Porozumienie Centrum, a Kuchciński zawsze pozostawał lojalny wobec prezesa.

Kuchciński w czwartek potwierdził w Sejmie, że dostał propozycję, by objąć stanowisko szefa kancelarii premiera. - Zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta - powiedział dziennikarzom.

Jednak wypowiedź Ryszarda Terleckiego wskazuje na to, że decyzja już zapadła. - Prezydium komitetu politycznego zaakceptowało ten pomysł - mówił w wywiadzie przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

Odejście Kuchcińskiego

Marek Kuchciński żegnał się z funkcją marszałka Sejmu w atmosferze skandalu. Na stanowisku szefa kancelarii premiera zastąpi Michała Dworczyka, człowieka skompromitowanego wyciekiem poufnych maili z prywatnej skrzynki.

Jako marszałek Sejmu Marek Kuchciński używał rządowego samolotu jak prywatnej taksówki, latając między Warszawą a Rzeszowem. Takich lotów było ponad 100 w ciągu półtora roku. Marszałek latał nie tylko sam, zabierał 23 razy rodzinę, w tym córkę i syna. Podwoził partyjnych kolegów i ich rodziny. Loty miały status HEAD, czyli najwyższego uprzywilejowania.

Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego

Spór między Mateuszem Morawieckim a Jackiem Sasinem nie jest nowy, ale zdaje się, że wszedł w...

Marek Kuchciński przestał być marszałkiem Sejmu pod koniec poprzedniej kadencji. W czasie pełnienia tej funkcji rozpoczął proces degradacji jakości debaty parlamentarnej.

W czasie kryzysu sejmowego na przełomie lat 2016 i 2017 Marek Kuchciński wykluczył posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerbę z obrad Izby. Opozycja zareagowała wówczas blokowaniem mównicy na sali plenarnej. W reakcji Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.

Kuchciński trzy ostatnie lata spędził w politycznym czyśćcu. Teraz ma wrócić na jedno z najbardziej wpływowych stanowisk w rządzie.

- To będzie trudne doświadczenie dla premiera Morawieckiego, jeżeli szef kancelarii nie jest wskazany przez niego - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kuchciński dostał najprawdopodobniej zadanie łagodzenia konfliktu w rządzie między premierem Morawieckim a wicepremierem Sasinem.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix