Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby

04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby
04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby
Michał Tracz | Fakty TVN
04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła SzczerbyMichał Tracz | Fakty TVN

Europejski Trybunał Praw Człowieka po pięciu latach przyjął skargę posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby przeciwko Polsce. Chodzi o ograniczanie wolności wypowiedzi posła podczas posiedzenia Sejmu. Michał Szczerba został wykluczony z obrad Sejmu. Opozycja zareagowała, blokując mównicę na sali plenarnej. Wtedy PiS przeniosło obrady do Sali Kolumnowej.

Sześć lat temu, w piątek 16 grudnia, poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i inni posłowie opozycji po kolei zabierali głos z sejmowej mównicy. W pewnym momencie poseł Szczerba został wykluczony z posiedzenia Sejmu przez marszałka Marka Kuchcińskiego. W obronie polityka stanęła opozycja. Posłowie zablokowali mównicę i tym samym rozpoczął się jeden z największych kryzysów parlamentarnych ostatnich lat.

Marszałek Kuchciński nie przywrócił posła, a obrady przeniósł do Sali Kolumnowej.

Według posła Szczerby takie działanie było naruszeniem wolności wypowiedzi i dlatego poskarżył się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po pięciu latach od złożenia skargi Trybunał we wtorek ogłosił, że zajmie się sprawą, i zażądał od polskiego rządu wyjaśnień na piśmie.

- To jest dramatyczny upadek polskiego parlamentaryzmu, do którego doprowadził PiS - komentuje Michał Szczerba. - To był czarny dzień polskiego parlamentaryzmu - ocenia Hanna Gill-Piątek, posłanka Koła Parlamentarnego Polska 2050.

To pierwszy raz w historii, gdy ETPCz zajmie się oskarżeniem o łamanie prawa człowieka i ograniczenie prawa do wolności słowa polskiego posła.

- Jeżeli poseł opozycji musi zastanawiać się, czy może się wypowiedzieć, czy wolno mu przedstawić stanowisko, bo być może zaraz dostanie po głowie karą, to właśnie jest koniec wolności słowa - uważa prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Obrady w Sali Kolumnowej

Chodzi nie tylko o samo wykluczenie posła Michała Szczerby i odebranie mu prawa do wypowiedzi, ale też o głosowanie nad budżetem państwa, gdy marszałek Kuchciński przeniósł je do Sali Kolumnowej.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk do dziś ma w telefonie nagranie z tego dnia. Widać na nim, jak próbuje dostać się do sali i jak próbowali mu to uniemożliwić posłowie PiS-u.

- Posłowie PiS-u świadomie zagrodzili wejście krzesłami, pilnując tych krzeseł i używając Straży Marszałkowskiej do tego, by nie można było wejść na mównicę - wspomina Tomczyk.

- Wolność słowa i wolność słowa parlamentarzysty to niezbędny element debaty publicznej i debaty parlamentarnej - podkreśla dr Katarzyna Wiśniewska z Inicjatywy "Wolne sądy".

Sprawa posiedzenia w Sali Kolumnowej była nawet w sądzie. Orzekał sędzia Igor Tuleya, ale jego orzeczenie nie spodobało się władzy. To właśnie od tego momentu sędzia ma kłopoty dyscyplinarne: nie może orzekać i odebrano mu immunitet.

Europejski Trybunał Praw Człowieka może teraz ogłosić, że w polskim Sejmie złamano prawa człowieka, a taki wyrok oznaczać będzie konieczność zmiany prawa i wysokie odszkodowanie dla posła opozycji.

- Tego typu rzeczy nie powinny się nigdy zdarzać w państwie demokratycznym. Opozycja jest od tego, żeby mówić niewygodne rzeczy - zwraca uwagę Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy. - To, że musimy rozstrzygać takie sprawy poza forum krajowym, świadczy o tym, że demokracja w Polsce cały czas jest zagrożona - komentuje Hanna Gill-Piątek.

Marszałkiem Sejmu był wtedy Marek Kuchciński. Teraz typowany jest na nowego szefa kancelarii premiera.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz będzie też brać udział w finansowaniu Tarczy Wschód. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS