Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby

04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby
04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła Szczerby
Michał Tracz | Fakty TVN
04.10.2022 | Zablokowanie mównicy, obrady w Sali Kolumnowej. ETPCz zajmie się skargą posła SzczerbyMichał Tracz | Fakty TVN

Europejski Trybunał Praw Człowieka po pięciu latach przyjął skargę posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby przeciwko Polsce. Chodzi o ograniczanie wolności wypowiedzi posła podczas posiedzenia Sejmu. Michał Szczerba został wykluczony z obrad Sejmu. Opozycja zareagowała, blokując mównicę na sali plenarnej. Wtedy PiS przeniosło obrady do Sali Kolumnowej.

Sześć lat temu, w piątek 16 grudnia, poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i inni posłowie opozycji po kolei zabierali głos z sejmowej mównicy. W pewnym momencie poseł Szczerba został wykluczony z posiedzenia Sejmu przez marszałka Marka Kuchcińskiego. W obronie polityka stanęła opozycja. Posłowie zablokowali mównicę i tym samym rozpoczął się jeden z największych kryzysów parlamentarnych ostatnich lat.

Marszałek Kuchciński nie przywrócił posła, a obrady przeniósł do Sali Kolumnowej.

Według posła Szczerby takie działanie było naruszeniem wolności wypowiedzi i dlatego poskarżył się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po pięciu latach od złożenia skargi Trybunał we wtorek ogłosił, że zajmie się sprawą, i zażądał od polskiego rządu wyjaśnień na piśmie.

- To jest dramatyczny upadek polskiego parlamentaryzmu, do którego doprowadził PiS - komentuje Michał Szczerba. - To był czarny dzień polskiego parlamentaryzmu - ocenia Hanna Gill-Piątek, posłanka Koła Parlamentarnego Polska 2050.

To pierwszy raz w historii, gdy ETPCz zajmie się oskarżeniem o łamanie prawa człowieka i ograniczenie prawa do wolności słowa polskiego posła.

- Jeżeli poseł opozycji musi zastanawiać się, czy może się wypowiedzieć, czy wolno mu przedstawić stanowisko, bo być może zaraz dostanie po głowie karą, to właśnie jest koniec wolności słowa - uważa prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Obrady w Sali Kolumnowej

Chodzi nie tylko o samo wykluczenie posła Michała Szczerby i odebranie mu prawa do wypowiedzi, ale też o głosowanie nad budżetem państwa, gdy marszałek Kuchciński przeniósł je do Sali Kolumnowej.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk do dziś ma w telefonie nagranie z tego dnia. Widać na nim, jak próbuje dostać się do sali i jak próbowali mu to uniemożliwić posłowie PiS-u.

- Posłowie PiS-u świadomie zagrodzili wejście krzesłami, pilnując tych krzeseł i używając Straży Marszałkowskiej do tego, by nie można było wejść na mównicę - wspomina Tomczyk.

- Wolność słowa i wolność słowa parlamentarzysty to niezbędny element debaty publicznej i debaty parlamentarnej - podkreśla dr Katarzyna Wiśniewska z Inicjatywy "Wolne sądy".

Sprawa posiedzenia w Sali Kolumnowej była nawet w sądzie. Orzekał sędzia Igor Tuleya, ale jego orzeczenie nie spodobało się władzy. To właśnie od tego momentu sędzia ma kłopoty dyscyplinarne: nie może orzekać i odebrano mu immunitet.

Europejski Trybunał Praw Człowieka może teraz ogłosić, że w polskim Sejmie złamano prawa człowieka, a taki wyrok oznaczać będzie konieczność zmiany prawa i wysokie odszkodowanie dla posła opozycji.

- Tego typu rzeczy nie powinny się nigdy zdarzać w państwie demokratycznym. Opozycja jest od tego, żeby mówić niewygodne rzeczy - zwraca uwagę Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy. - To, że musimy rozstrzygać takie sprawy poza forum krajowym, świadczy o tym, że demokracja w Polsce cały czas jest zagrożona - komentuje Hanna Gill-Piątek.

Marszałkiem Sejmu był wtedy Marek Kuchciński. Teraz typowany jest na nowego szefa kancelarii premiera.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od wysłuchania publicznego zacznie pracę sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar. W komisji są cztery projekty, podzielona koalicja i posłanki Prawa i Sprawiedliwości, które nie chcą zmian. Tymczasem Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny".

Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"

Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS