Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"

11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"
11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.10.2021 | Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie. "Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok"Renata Kijowska | Fakty TVN

Miejsc w szpitalach brakuje, warunki są dramatyczne, lekarze odchodzą z pracy, a pacjentów przybywa. Psychiatria dzieci i młodzieży w Polsce jest w dramatycznym stanie - podkreślali w debacie TVN24 rodzice małych pacjentów, lekarze i pracownicy fundacji.

Uczestnicy debaty o psychiatrii dzieci i młodzieży w TVN24 byli zgodni: zdrowie i życie nie może zależeć od liczby łóżek i lekarzy. Niestety jednak często tak jest.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ W TVN24 GO

Z fatalnymi warunkami leczenia i brakiem miejsc w salach na oddziałach zderzają się dzieci i ich rodzice, którym nie potrzeba więcej trudnych doświadczeń.

Rafał Szymański z forum internetowego "Porcelanowe Aniołki" opowiadał, że z momentu, kiedy na oddział przyjmowano jego wówczas 12-letnią wówczas córkę, pamięta metalowe łóżka i materace podobne do tych z sal gimnastycznych.

Na mapie Polski są miejsca, gdzie nie ma ani jednego łóżka dla dziecka z problemem psychicznym. Pacjenci z Podlasia wożeni są do innych województw, ale nawet w Warszawie brakuje miejsc w szpitalu czy w poradni.

- Pierwszy raz jak pacjent chce przyjść, czasami musi czekać rok. Więc to są drastyczne kolejki dla dzieci, które wymagają pomocy już teraz - informuje dr Katarzyna Rogala z Ośrodka Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Tymczasem pacjentów jesienią przybywa. Wciąż jeszcze na młodej psychice odbija się lockdownowe poczucie braku sensu i lęki.

- Dni się robiły takie same: szare, nudne, długie. Było zdecydowanie źle. Nawet chyba kot to czuł. Jak to jest taki nieśmiały kot, to jeszcze bardziej się chował - opowiada Franek, który chce pozostać anonimowy.

Brakuje lekarzy

Na początku tego roku premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszali program wsparcia dla psychiatrii dziecięcej w Polsce - sytuacje miało poprawić 220 milionów złotych.

- To nie jest problem, który można rozwiązać z dnia na dzień - mówił natomiast w poniedziałek minister zdrowia.

Dlatego resort zdrowia poprawia psychologiczną opiekę środowiskową. Niemal w każdym powiecie jest lub powstaje ośrodek, który oferuje terapię dla dzieci i ich rodzin. - Równolegle te placówki psychiatryczne, gdzie jest leczenie dzienne bądź całodobowe, są doinwestowane - mamy specjalny program inwestycyjny w wysokości 70 milionów złotych - podkreślał Niedzielski.

Klinika doktor Barbary Remberk, krajowej konsultantki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dostała z tego niecałe trzy miliony. Wystarczy na remont, ale wciąż brakuje pieniędzy na bieżącą pracę.

Na sześciu pracujących specjalistów w klinice doktor Remberk, pięciu zakończy pracę z początkiem stycznia.

- Znajdą sobie pracę, bo już w tej chwili otrzymują propozycje na pewno finansowo zdecydowanie bardziej atrakcyjne i nie będę miała z kim od stycznia pracować - wskazuje dr hab. Barbara Remberk.

W całym kraju dzieci leczy niespełna 500 psychiatrów. Co oznacza, że na jednego z nich teoretycznie przypada 15 tysięcy dzieci. Konieczna i pilna jest nowa, zdecydowanie wyższa wycena świadczeń psychiatrycznych, by także pensje mogły wzrosnąć.

- Dzieci cierpią w samotności, bo nikt ich nie słucha. Czas otworzyć się na te nieme krzyki - podkreśla wokalistka Kayah.

W Warszawie trwają prace, by dla dzieci otworzyło się nowoczesne miejsce. Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży.

- To jest takie radosne, że co kilka dni widać przyrost nie tylko fundamentów, ale już zarysów ścian - mówi dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Za około dwa lata Centrum będzie gotowe, by pomagać dzieciom, ale działać trzeba już teraz.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS