Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach

22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach
22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingach
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.08.2018 | Komunikacja najważniejsza dla wyborców. Kandydaci o słupkach, korkach i parkingachKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy słupki w centrum miasta to w kampanii zabójczy temat? Czy strefa zamknięta dla samochodów może zamknąć drogę do zwycięstwa? W każdym mieście parkowanie to wyzwanie, ale w Warszawie to także wyzwanie polityczne. Jak idzie komunikacja z wyborcami w sprawie komunikacji?

Zna to każdy kierowca. Kółka zataczane po ulicach w poszukiwaniu wolnego miejsca i słupki w miejscach, gdzie do niedawna można było parkować. Te przez ostatnie lata tylko się rozmnażają. I to utyskiwanie na parkingowy koszmar nie ma wiele wspólnego z takimi czy innymi poglądami politycznymi, skoro to kampanijny "temat numer jeden".

- Słupki to nie jest najlepsze, najszczęśliwsze rozwiązanie - uważa Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy.

- Ja "odsłupkuję" Warszawę. To, co dziś się tu dzieje ze słupkami, to jakieś szaleństwo - twierdzi Patryk Jaki, kontrkandydat Trzaskowskiego.

Tę kampanijną środę warto zapamiętać. Bo to pierwszy dzień, gdy kandydaci w Warszawie częściej się ze sobą zgadzali niż spierali. Także w sprawie ograniczania wjazdu samochodów do centrum.

- Nie ma na to zgody warszawiaków. Dlatego jasno mówimy, że będziemy budować nowe parkingi - przekazywał Trzaskowski.

- Jeżeli miasto chce zakazywać czegoś kierowcom, to niech najpierw da ofertę komunikacji, która tu, w Warszawie, jest żałosna - przedstawiał swoje rozwiązania Patryk Jaki.

Problem nie tylko warszawski

Dziś nie ma kandydata, nie tylko w Warszawie - bo tu można wpisać dowolne większe miasto - który lekceważy ten temat w kampanii.

- Nigdy nie będziemy nadążać za tym, jakie są potrzeby. Natomiast, staramy się to zrobić bardzo dobrze - uważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nie chodzi jedynie o słupki. Nie jest tajemnicą, że największe sztaby wyborcze zamówiły sondażowe badania i właściwie w każdym temat "jazda samochodem" czy "podróżowanie komunikacją" był dla wyborców najważniejszy.

Nawiasem mówiąc, po kilkunastu minutach krążenia po mieście, ekipa "Faktów" TVN wróciła do redakcji, nie czekając dłużej na cud, czyli wolne miejsce. Kierowcy też ubolewają, że zanim znajdzie się miejsce do zaparkowania, trzeba kilka razy okrążyć rynek.

Od dziś dokładnie wiadomo gdzie Rafał Trzaskowski chciałby umieścić nowe stacje metra, czy podmiejskiej kolei. Szczegółowe omawianie to byłby kilkugodzinny wykład specjalistów z kilku dziedzin. Omówienie trzeciej i czwartej linii metra w wydaniu Patryka Jakiego, czy w sumie pięciu - w tym jednego przedłużenia - w wydaniu Rafała Trzaskowskiego, to kolejne godziny. Ale fakt, że oba sztaby z pompą przedstawiły komunikacyjne plany jest dowodem, że to klucz do walki o zwycięstwo. Co badania też wyraźnie pokazały.

- Stolice Czech, Rumunii, Węgier, mają więcej kilometrów metra niż Warszawa. I to jest gigantyczny skandal - twierdzi Patryk Jaki.

- Żeby rozwiązywać problemy komunikacyjne trzeba mówić o całościowym systemie - mówi Rafał Trzaskowski.

W planach kampanii na wrzesień, nie tylko w Warszawie, jest seria wystąpień o "komunikacyjnym koszmarze" - po wakacjach widocznym jeszcze lepiej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS