Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"

21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"
21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Rafał Trzaskowski prowadzi, ale jego kampania nie porywa. W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 to kandydat Platformy ma więcej punktów, ale to jego kampania ma więcej krytyków niż kampania Patryka Jakiego. Co to oznacza dla dalszego przebiegu rywalizacji w Warszawie?

Spacery po piętrach warszawskich bloków, podczas kampanii wyborczej, mają być codziennością Rafała Trzaskowskiego.

Kandydat Platformy doskonale wie, że musi przyspieszyć, bo jego kampania - w ocenie pytanych w sondażu dla "Faktów" i TVN24 - nie rzuciła dotąd na kolana. Dobrze kampanię kandydata PO ocenia 36 procent badanych, źle - 40 procent.

Dla każdego kandydata, po kilku tygodniach spotkań z wyborcami, taka informacja jest złą informacją. W końcu więcej jest osób, które uważają kampanie Trzaskowskiego za złą, niż tych, którzy jego aktywność oceniają dobrze.

- Od samego początku mówiłem, że nie ma faworytów w tych wyborach. W mojej głowie jest to 50 na 50. Wiadomo było, że trzeba będzie walczyć do samego końca - komentuje wyniki Rafał Trzaskowski.

Patryk Jaki pewnie ma odrobinę lepsze samopoczucie. Choć przegrywa w sondażu poparcia, to w sondażu, w którym oceniano kampanię, nieco więcej osób twierdzi, że jest to kampania dobra (41 procent). Źle ocenia ją 36 procent pytanych.

- To (wynik sondażu - przyp. red.) oznacza, że dystans generalnie się zmniejsza. Wyniki są lepsze niż przewidywania, bo przypominam, że startowałem z poziomu, w którym Trzaskowski miał w pierwszych sondażach nawet 25 procent więcej ode mnie - ocenia Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Brak faworyta

Kto jest faworytem w warszawskim wyścigu? Przewidywanie na tym etapie kampanii, kiedy od wyborów dzielą nas dwa miesiące, byłoby więcej niż nieodpowiedzialne.

Zwłaszcza, że opublikowany w poniedziałek sondaż poparcia, przynajmniej w pierwszej turze, nie wskazuje zdecydowanego faworyta. 37 do 33 to nie jest przewaga, która na początku kampanii pozwala Rafałowi Trzaskowskiemu i jego sztabowcom ze spokojem czekać na dzień wyborów. Zwłaszcza, że między pierwszą, a drugą turą rozegra się walka o głosy wyborców kandydatów, którzy odpadną z wyścigu. Na dziś sympatie w drugiej turze są po stronie Rafała Trzaskowskiego, bo kandydat PO mógłby według sondażu liczyć na 56 procent poparcia w drugiej turze. Patryk Jaki jedynie na 37 procent.

- Rafał Trzaskowski jest osobą, która musi gonić, musi udowadniać, że jest aktywny, a to jest pierwszy sygnał, że może te wybory przegrać - ocenia jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak.

- Jedno wynika z tego sondażu. Potrzebna jest pełna mobilizacja w Warszawie. Tutaj każdy głos będzie miał znaczenie - komentuje Cezary Tomczyk z PO.

Każdy głos ma znaczenie

Mieszkańców Podlasia raczej nie interesuje przebieg trzeciej linii metra, a mieszkańców zachodniopomorskiego liczba kilometrów ścieżek rowerowych, ale przebieg kampanii w Warszawie zawsze miał wpływ na kampanię w innych miastach. Nikt zresztą nie ukrywa, że bitwa toczy się nie tylko o władzę w Warszawie.

- Jego kampania jest częścią kampanii ogólnopolskiej - wicemarszałek Ryszard Terlecki o działaniach Patryka Jakiego.

Niebawem swojego kandydata przedstawić ma partia Pawła Kukiza. On prawdopodobnie zamknie listę kandydatów.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS