"Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"

27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem. 27 marca to też pierwszy dzień obowiązywania nowych obostrzeń - ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. - Jeżeli dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska nie jest jeszcze krajem zamkniętym na cztery spusty, chociaż od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia. Ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem.

Jeżeli statystyki nie będą się poprawiać, to prawdopodobnie zmaterializuje się scenariusz, o którym coraz poważniej mówi rząd - zakazu przemieszczania się i wprowadzenia godziny policyjnej.

Na razie rząd nie wprowadza godziny policyjnej, choć w przyszłości minister zdrowia tego nie wyklucza. Natomiast zakaz przemieszczania się już wisi w powietrzu. - Jeżeli ta dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister Adam Niedzielski.

Na razie, od 27 marca, obowiązują nowe zasady. To potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Co dalej? To okaże się wcześniej. Efekty obostrzeń powinny być widoczne już za tydzień, półtora. Z naciskiem na "powinny", bo jeśli ich nie będzie, to zasady mogą być twarde jak nigdy.

- Ja wiem, że to jest krok poważny, ograniczający, ale ze względu na życie i zdrowie innych ludzi musimy być pełni wyrozumienia i solidarności - apeluje doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Wśród prawie samych złych informacji sytuacja na Warmii i Mazurach może być światełkiem w tunelu. Tam obostrzenia wprowadzono szybciej niż w reszcie kraju i już widać w regionie minimalną poprawę. Z tygodnia na tydzień nowych przypadków jest mniej.

- Dzwoniłam w tej chwili do kierownika działu ratownictwa medycznego. No też te wyjazdy utrzymują się w tej chwili na takim poziomie spokojnym dosyć - mówi Bożena Szelągowska, prezes Szpitala "Pro-Medica" w Ełku.

Coraz mniej miejsc

Najtrudniej jest na Śląsku, ale trudna sytuacja pandemiczna jest również w Krakowie. - Obawiam się najbliższych dwóch tygodni. Szczerze - przekazuje Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zdjęcia sznurów karetek, które stoją na podjazdach szpitali albo krążą między jednym a drugim w poszukiwaniu wolnego łóżka, były koszmarem drugiej fali. Teraz znów się to dzieje.

- Liczba wolnych miejsc jest coraz to mniejsza. Również dziecięcych. Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo - mówi Katarzyna Turek-Fornelska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że trzecia fala przewyższy drugą falę.

Ignorowanie przepisów

W sobotę wielu spacerujących stołecznymi bulwarami - mimo dramatycznych danych - ignorowało przepisy o zakrywaniu nosa i ust.

Założoną maseczkę powinien mieć również wiceminister sprawiedliwości, który kandyduje na prezydenta Rzeszowa. Marcin Warchoł zamieścił w sieci nagranie, na którym założonej maseczki jednak nie ma.

- Mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie - skomentował Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Nadzieja w szczepieniach

Lekarze duże nadzieje wiążą z dostawami szczepionek. Wkrótce ma ich do Polski trafić dużo, dlatego jest już niemal pewne, że zmieniony będzie cały plan szczepień.

Kolejne roczniki mają być szczepione znacznie szybciej, a niewykluczone, że niedługo w ogóle zniesione zostaną kryteria i na szczepienie będzie mógł się zapisać każdy - bez względu na wiek. I jeśli będzie wolna szczepionka, po prostu będzie mógł ją dostać.

- Rozważamy różne warianty. Jednym z nich rzeczywiście jest powszechna dostępność do szczepionek - przyznał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.

Jeśli dostawy znów nie staną, ten scenariusz byłby możliwy jeszcze w drugim kwartale.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS