Fakty - oglądaj online

Test na czerniaka

Badacze opracowali nową metodę wykrywania czerniaka na wczesnym etapie

Naukowcy z Australii opracowali test na czerniaka. Jedno ukłucie i jedna próbka krwi mają wystarczyć, by pokazać, czy grozi nam ten niebezpieczny nowotwór. I to na takim etapie, kiedy diagnoza nie będzie oznaczała wyroku.

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan w Perth w Australii są przekonani, że w przyszłości będzie to główna broń do walki z czerniakiem: specjalny test z krwi. Polega on na wykrywaniu przeciwciał, które pojawiają się w surowicy, kiedy na skórze rośnie czerniak.

- Pierwszy raz zdarzyło się, że przeciwciała zostały użyte do wykrywania czerniaka. To niesamowite odkrycie. Udowodniliśmy, że jest to możliwe

Stare metody

Na razie pacjentom muszą wystarczyć tradycyjne metody. Z jednej z nich postanowił skorzystać pan Jerzy z Jaworzyny Śląskiej. Znamię, które go niepokoiło, na szczęście nie było groźne.

- Przyciskam, bo tam tak jakby woda była i za chwilę go nie ma, później znowu rośnie - opisuje znamię pan Jerzy - Bo tu naczyniaki się panu porobiły, nie ma się tym co martwić - uspokaja doktor.

Pacjent został zbadany przy pomocy dermatoskopu. Czyli naocznie. - Jest to urządzenie, które pozwala na obejrzenie zmiany w dziesięciokrotnym powiększeniu, a w związku z tym na lepsze uchwycenie struktur, które mogą być pomocne w różnicowaniu i stawianiu prawidłowej diagnostyki - tłumaczy prof. Anna Woźniacka, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Dermatoskop jednak może niektórych postaci czerniaka nie wykryć. O wiele dokładniejsze byłoby pobranie wycinka do badań. Niektórzy pacjenci jednak się tego boją.

Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię

Test kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nie jest refundowany - dlatego nie jest powszechny. Szkoda, bo dzięki niemu nawet 70 procent pacjentek we wczesnej fazie raka piersi mogłoby uniknąć chemioterapii. To nadzieja na najbliższą przyszłość.

Krótkie ukłucie i już

Teraz pojawia się coś, czego pacjenci nie będą się bać, coś jeszcze dokładniejszego od dermatoskopu i biopsji: test z krwi. Pozwoli wykryć czerniaka we wczesnym stadium. Wizyta w przychodni, krótkie ukłucie i wszystko będzie wiadomo. Test przeszedł już próby kliniczne.

- Możemy wykrywać wzrost liczby przeciwciał i ich aktywność z osiemdziesięcioprocentową skutecznością. Pozostałe dwadzieścia procent pacjentów musi skorzystać z tradycyjnych metod diagnostycznych - mówi prof. Mel Ziman.

W Polsce każdego roku lekarze wykrywają pięćdziesiąt tysięcy nowotworów skóry, z czego ponad trzy tysiące to czerniaki. Co trzeciego pacjenta z czerniakiem nie udaje się uratować. Liczba zachorowań podwaja się co dziesięć lat - w dużej mierze z powodu niewłaściwego korzystania z solariów i opalania się. Stąd tak duże nadzieje w tych wynikach badań.

- To badanie krwi stanie się ważne w naszych przychodniach. Lekarze zyskają nowe narzędzie do walki z czerniakiem - mówi Clinton Heal, założyciel melanomaWA, australijskiej organizacji non-profit, która walczy z czerniakiem.

Naukowcy z Australii przewidują, że test może trafić do powszechnego użytku za trzy lata.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix