Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"

19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"
19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
19.07.2022 | Ataki na pasażerki taksówek na aplikację. "Tych przestępstw jest zauważalnie więcej"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Ponad pół tysiąca kobiet w USA pozywa Ubera. Niektórzy kierowcy tej firmy mieli molestować, porywać i gwałcić - firma o tym wiedziała, ale lekceważyła. Podobne sytuacje zdarzają się także w Polsce. Zdaniem służb jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących takich przestępstw.

Ponad pół tysiąca kobiet w USA uczestniczy w pozwie zbiorowym przeciwko Uberowi. Kierowcy mieli gwałcić, molestować, więzić i prześladować pasażerki. - To są przerażające historie. To są historie kobiet, które już nigdy nie wrócą do normalności - uważa Aleksandra Gajewska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Traumatyczne przeżycia w taksówkach na aplikację dotyczą także polskich pasażerek. W samej Warszawie coraz częściej dochodzi do tego typu sytuacji. - Do końca maja tego typu zdarzeń odnotowano 13. Warto wrócić do roku 2021, kiedy to w skali całego roku odnotowano takich zdarzeń 16 - mówi nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Tylko w jednej warszawskiej prokuraturze jest osiem takich spraw. - Do przestępstw zgwałcenia dochodziło zawsze, natomiast skala tych zdarzeń w konkretnym miejscu, takim jakim są na przykład taksówki, nie była aż tak znaczna. Były to zdarzenia jakieś incydentalne. Ta sytuacja uległa zmianie. Tych przestępstw jest zauważalnie więcej - przekazuje Remigiusz Krynke z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Problem systemowy

Większość zdarzeń nie jest zgłaszana. Bo dzieją się w nocy, po imprezie, po alkoholu. To sprawia, że kobiety, zamiast być ochraniane, są obwiniane. - Nie ma tutaj znaczenia, w co jest osoba ubrana, czy też jest pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających. To nie jest nigdy wina osoby, która doświadczyła przemocy - przypomina Jolanta Gawęda z fundacji "Feminoteka". Winny gwałtu i molestowania jest wyłącznie ten, kto gwałci i molestuje.

Mecenas Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska prowadzi sprawy dwóch kobiet, które zostały skrzywdzone podczas korzystania z przewozów za pośrednictwem aplikacji. - System jest tak skonstruowany, że będzie niestety sprzyjał zawsze tego rodzaju nadużyciom tak długo, jak nie będzie współodpowiedzialnym za to główny beneficjent tego całego rozwiązania i projektu, czyli właśnie Uber i Bolt - mówi Gajowniczek-Pruszyńska.

Tylko rzeczniczka Bolta zgodziła się wystąpić przed kamerą "Faktów" TVN. - Jeśli chodzi o kierowców, wprowadziliśmy szkolenia, obowiązkowe szkolenia zakończone testem - informuje Martyna Kurkowska z Bolt Polska, pytana o sprawę ataków na tle seksualnym.

Według posłanki Gajewskiej - korporacje same niczego nie zmienią. - Nie wierzę w to, że bez presji, bez zmiany prawa, one zmienią cokolwiek w swoim systemie. Dzisiaj widzimy, że są nastawione po prostu na zysk - przekonuje posłanka.

Uber w wysłanym do redakcji "Faktów" TVN oświadczeniu zapewnia, że bezpieczeństwo jest dla firmy priorytetem. Jednak według pozwu amerykańskich kobiet o gwałtach władze firmy miały wiedzieć już w 2014 roku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS