Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji. "Biskupi stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy"

Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji
Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji. "Biskupi stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy"Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dekadę temu Kościół katolicki w Irlandii przeszedł trudną drogę oczyszczenia, kiedy ujawniono przestępstwa pedofilii czy handlu dziećmi. Gdy na jaw wyszła obłuda, z jaką Kościół narzucał standardy moralne społeczeństwu, z drugiej strony nie strzegąc ich we własnych szeregach, doprowadziła do przełomu. Dziś Irlandia jest w kwestiach światopoglądowych państwem liberalnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W materiale wykorzystano fragmenty dokumentu "Nieślubne. Wstydliwa historia irlandzkiego Kościoła"

Religia katolicka przez lata w Irlandii miała wiele przywilejów. Państwo finansowało szkoły katolickie, a za namową kościelnych hierarchów wprowadzono całkowity zakaz aborcji, a nawet zakaz rozwodów czy używania antykoncepcji przez pary bez ślubu. Jednak w ciągu 40 lat udział wiernych we mszach spadł z 91 procent w 1975 roku do 36 procent w 2016 roku.

- Biskupi w Polsce oraz w innych krajach powinni się uczyć na przykładzie Irlandii. Biskupi (w Irlandii - przyp. red.) stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy - mówi Marie Collins, była członkini Papieskiej Komisji do spraw Ochrony Nieletnich.

- Zaczynałem posługę, kiedy kościoły były pełne ludzi. Gdy ponad 90 procent katolików przychodziło na mszę w każdą niedzielę. Teraz każdej niedzieli przychodzi 20 procent parafian. To głównie starsi ludzie. Młodzi przychodzą w święta, na śluby i pogrzeby - mówi ksiądz Gerry Tanham, proboszcz parafii w Howth.

Autodestrukcja irlandzkiego Kościoła? - zobacz reportaż "Czarno na białym" w TVN24 GO

Sprawa Colma O'Gormana

Uważa się, że za ten gwałtowny spadek uczestnictwa we mszach odpowiadają przestępstwa seksualne, za którymi stali duchowni. Przez lata skandale były ukrywane, pedofile przenoszeni z parafii na parafię, a w niektórych przypadkach nawet awansowani. Ofiary zmagały się z bólem psychicznym w samotności. Ksiądz Sean Fortune został oskarżony o gwałt i wykorzystanie w sumie 29 chłopców. W tym w latach 80. dziś już dorosłego Colma O'Gormana. - Jeśli ksiądz prosił cię o pomoc, zgadzałeś się, tak to wówczas było. Więc przyjechał po mnie do domu i zabrał do swojej parafii. I już pierwszej nocy, gdy do niego przyjechałem, zgwałcił mnie po raz pierwszy - opowiada Colm O'Gorman, autor filmu dokumentalnego "Pozywając Papieża".

Pedofil był przenoszony do coraz to nowych parafii bez żadnych konsekwencji prawnych swoich czynów. Colm w końcu pozwał nie tylko biskupa swojej diecezji, ale także samego papieża Jana Pawła II. - Odkryłem, że skargi na księdza trafiały nawet do Watykanu. Były składane do przedstawiciela Watykanu w Irlandii, który potwierdził, że Stolica Apostolska, a więc wówczas papież Jan Paweł II, miał świadomość skarg parafian na niewłaściwe zachowanie tego właśnie księdza - dodaje Colm.

Papież zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a diecezja wypłaciła odszkodowanie - w przeliczeniu ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Takich spraw było wiele.

"Franciszkańska 3" - oglądaj reportaż "Czarno na białym" z cyklu "Bielmo" w TVN24 GO

Makabryczne odkrycie

Czarę goryczy przelało ujawnienie w 2015 roku makabrycznego procederu. Lokalna historyczka Cathrene Corless odkryła, że pod trawą w starym zbiorniku na szambo i obok niego spoczywają ciała setek dzieci i niemowląt. Byli to podopieczni Domu Matki i Dziecka w miasteczku Tuam - jednego z wielu ośrodków w Irlandii opłacanych przez rząd, a zarządzanych przez katolickie instytucje. Trafiały do nich ciężarne, niezamężne kobiety, które w katolickim kraju uważano za zhańbione.

Nie podawano środków przeciwbólowych. Bole porodowe były częścią pokuty za grzech. Niektóre dzieci były nielegalnie sprzedawane za granicę - głównie do Stanów Zjednoczonych. - Dzieci traktowano jak towar. Tym byliśmy dla Kościoła - mówi Paul Redmond, urodzony w Domu Matki i Dziecka. - Była to fabryka dzieci, na których dało się zarobić - dodaje Teresa Collins, urodzona w domu opieki Sean Ross Abbey.

Inne, schorowane i niedożywione, w końcu umierały. Według oficjalnego państwowego raportu z 2021 roku - w latach 1920-1990 w irlandzkich domach matki i dziecka, prowadzonych przez siostry zakonne, zmarło 9 tysięcy dzieci. Rok po raporcie w kraju wprowadzono darmową antykoncepcję dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat. Pięć lat wcześniej społeczeństwo opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego, a już w 2015 roku za małżeństwami osób tej samej płci.

Telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Nieślubne. Wstydliwa historia irlandzkiego Kościoła" w niedzielę 12 marca o 22:20 w TVN24 BiS.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS