Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie

31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mieszkańcy Charkowa chcą bronić ojczyzny przed ewentualną rosyjską agresją. Chętnych jest tak wielu, że można stworzyć kolejną brygadę. Wśród rezerwistów są prawnicy i inżynierowie. W tygodniu pracują w swoich zawodach, a w weekendy się szkolą. - Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówią.

W Charkowie trwa wielka mobilizacja i ćwiczenia cywili. Na razie zamiast mundurów mają zwykłe kurtki, a zamiast pewnej ręki - niepewność w oczach, bo są tu pierwszy raz.

- Pytałem znajomych, zastanawiałem się i zdecydowałem, że to mi pasuje. To coś między armią a cywilem. W tygodniu można pracować w swoim zawodzie, a w weekend stać się żołnierzem - mówi Władimir, programista, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

- Według przepisów w naszym obwodzie powinniśmy utworzyć dwie brygady, ale mamy tylu chętnych, że zwróciliśmy się o pozwolenie na utworzenie trzeciej. Tylu ludzi chce wstąpić w nasze szeregi - informuje Mykhaiło Sokołow, dowódca 113. Brygady Obrony Terytorialnej Obwodu Charkowskiego.

Rezerwiści w Charkowie przychodzą w soboty, do budynku dawnego liceum.

- Tu jest mój dom, to moja ojczyzna i trzeba jej bronić - podkreśla Maksim, inżynier, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Do ukraińskiej obrony terytorialnej wstępują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, rezerwiści z kilkuletnim stażem i nowi chętni, po sprawdzeniu przez lekarza i przez służby bezpieczeństwa.

Wyjątkowa motywacja

Treningi rezerwistów to nie są zwykłe ćwiczenia. Na nich nauczą się strategii, pierwszej pomocy i obsługi broni. Jednego nie trzeba ich uczyć - motywacji. Władimir na przykład ma własny mundur. - Dostałem go od kolegi, który walczył w nim w Donbasie w 2014 roku. Bronił ojczyzny, był dwa razy ranny. Ten mundur jest mi bardzo drogi - opowiada mężczyzna.

Każdy z rezerwistów dokładnie wie, po co przychodzi na ćwiczenia. - Granica jest obok, zrozumieliśmy to w 2014 roku. Przeżyliśmy to, wyciągnęliśmy wnioski, jesteśmy gotowi. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówi Andriej, programista i rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Rezerwiści na razie jednak żyją swoim życiem - z rodziną i z pracą. Gdy przyjdzie czas i będzie potrzeba, będą dla nich zadania.

- Ustawianie posterunków, blokada dróg, ochrona służb i instytucji państwowych. Musimy ich nauczyć przeżyć w każdej sytuacji, która może ich spotkać - wyjaśnia Mykhaiło Sokołow.

Dobrze wie to rezerwistka Nastia, która na co dzień jest prawniczką.

- Spakowałam plecak mojego 14-letniego syna. Z dokumentami, lekarstwami i ciepłymi rzeczami. (...) Na ewakuację mamy dwie minuty, dwie minuty, żeby wyjść z domu. Wszystko mam przygotowane - opowiada kobieta i zapowiada, że syna wyśle do rodziny, a sama zgłosi się na służbę.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zagrożenie powodziowe mija, długa fala kulminacyjna na Odrze zmierza do Bałtyku, ale niesie ze sobą tyle zanieczyszczeń, że jeśli nie zaleje, to może zatruć.

Falą kulminacyjną płyną ścieki i śmieci. "Możemy się spodziewać katastrofy ekologicznej"

Falą kulminacyjną płyną ścieki i śmieci. "Możemy się spodziewać katastrofy ekologicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN

Wielka woda zrobiła wielkie szkody w branży turystycznej w południowo-zachodniej Polsce. Turyści albo omijają teraz te okolice, albo odwołali zaplanowane przyjazdy - również tam, gdzie powodzi nie było. Przedsiębiorcy liczą straty i apelują: przyjeżdżajcie, bez was nie damy rady.

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad siedem i pół miliona złotych już jest, a zbiórka trwa. Placówka jest jednym z wielu miejsc, które dotknęła powódź, ale też miejscem szczególnym. Jak bardzo potrzebnym - to pokazuje choćby oblegany przez pacjentów szpital polowy.

Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"

Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze, która nie została spowodowana przez obecną większość demokratyczną, tylko przez poprzedników. Mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga jakiegoś sensownego wyjścia. Nie możemy kręcić się wokół swojego ogona, bo inaczej państwo popadnie w chaos - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Jak stwierdził, "prezydent ma obowiązek współdziałania z parlamentem w przywracaniu rządów prawa".

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

Źródło:
TVN24

- Często rozmawiamy w naszym obozie o tym, kto powinien być naszym kandydatem na prezydenta. Zachęcam do uzbrojenia się w cierpliwość. Naprawdę, będzie pani przyjemnie zaskoczona - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Przydacz, pytany o doniesienia, że jego kandydatura jest rozważana w kontekście przyszłorocznych wyborów. Europoseł Krzysztof Śmiszek odniósł się w TVN24 do doniesień o zmianach w jego partii - Nowej Lewicy.

O kandydacie PiS i zmianach w Nowej Lewicy. "Będzie pani przyjemnie zaskoczona"

O kandydacie PiS i zmianach w Nowej Lewicy. "Będzie pani przyjemnie zaskoczona"

Źródło:
TVN24

Przez blisko dekadę odbył co najmniej kilka luksusowych podróży, opłaconych w tureckich lirach. W zamian za to miał wydać zgodę na otwarcie tureckiego konsulatu z pominięciem procedur. Presja na Erica Adamsa, by podał się do dymisji, rośnie. On sam twierdzi, że oskarżenie ma podtekst polityczny i że to kara za to, że krytykował administrację Joe Bidena za politykę imigracyjną. Sam jest członkiem Partii Demokratycznej.

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przywódca głównej węgierskiej partii opozycyjnej jest złodziejem - sugeruje prokurator generalny Węgier. Chodzi o sytuację, kiedy Peter Magyar miał zabrać telefon osobie, która go nagrywała, i wyrzucić do Dunaju. Telefon miał zostać odzyskany i miał wciąż działać. To incydent, ale poparcie dla Magyara już incydentalne nie jest. Jego Partia Tisza odebrała Fideszowi nie tylko miejsca w europarlamencie, ale może zagrozić jej w wyborach parlamentarnych za dwa lata.

Prokurator generalny Węgier chce ścigać lidera głównej węgierskiej partii opozycyjnej

Prokurator generalny Węgier chce ścigać lidera głównej węgierskiej partii opozycyjnej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS