O takie rozwiązanie prosili od lat. Ministerstwo Zdrowia: spieszymy się, by zakończyć kwestie proceduralne

24.07.2020 | O takie rozwiązanie prosili od lat. Ministerstwo Zdrowia: spieszymy się, by zakończyć kwestie proceduralne
24.07.2020 | O takie rozwiązanie prosili od lat. Ministerstwo Zdrowia: spieszymy się, by zakończyć kwestie proceduralne
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.07.2020 | O takie rozwiązanie prosili od lat. Ministerstwo Zdrowia: spieszymy się, by zakończyć kwestie proceduralneMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjenci z rozrusznikiem serca o refundację zdalnego monitorowania stanu ich zdrowia proszą od lat. To rozwiązanie obniża śmiertelność w tej grupie nawet o 60 procent. Najnowsze urządzenia mogą łączyć się ze smartfonem pacjenta i informować o stanie ich zdrowia. Ministerstwo obiecuje, że wkrótce więcej niż 1 na 100 pacjentów będzie pod zdalną kontrolą.

Ryszard Zakrzewski opowiedział redakcji "Faktów" TVN o tym, jak przeżył atak serca oraz wyjaśnił, jak działa kardiowerter-defibrylator.

- Ledwo się doczołgałem do domu, wysłałem transmisję do szpitala i za chwilę oddzwonił do mnie doktor. Zapytał: jak się czuję, co się ze mną dzieje - wspomina Ryszard Zakrzewski. Ta szybka reakcja była możliwa dzięki urządzeniu, które pan Ryszard ma wszczepione nad sercem.

Kardiowerter-defibrylator połączył się bezprzewodowo z nadajnikiem GSM, a ten wysłał do szpitala zapis pracy serca pacjenta.

- Urządzenie jest po to, żeby lekarze wiedzieli, co dalej robić, co się wydarzyło w sercu - wyjaśnia pan Ryszard.

Mężczyzna kardiowerter-defibrylator dostał w ramach pilotażu.

"Śpieszymy się"

Nadajniki do rozruszników serca wszystkim pacjentom w Polsce ma zrefundować Ministerstwo Zdrowia.

- Śpieszymy się, żeby do końca tego roku zakończyć wszystkie kwestie proceduralne i w przyszłym roku to wprowadzić - zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

To doskonała wiadomość dla pół miliona pacjentów korzystających z rozruszników serca.

Kardiowerter-defibrylator nie tylko pobudza pracę serca, ale też jest przystosowany do bezprzewodowego wysyłania danych.

- Wcześniejsze urządzenia nie miały komunikacji bluetooth, była to transmisja radiowa. Najnowsze urządzenia mają protokół bluetooth, który daje możliwość komunikacji ze smartfonem pacjenta - wyjaśnia prof. Marcin Grabowski, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wystarczy więc aplikacja i tysiące pacjentów chorych na serce nawiążą zdalnie kontakt ze swoimi szpitalami.

W krajach, gdzie te systemy już działają, śmiertelność w tej grupie chorych spadła o ponad połowę. Dobre wyniki potwierdzają lekarze z warszawskiego szpitala na ulicy Banacha, którzy mają już kilkuset pacjentów w takiej zdalnej opiece.

- Dzięki temu, że możemy zainterweniować wcześniej, szybciej, stan pacjenta się nie pogarsza się - ocenia Jakub Rokicki, lekarz ogólny, internista z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W przyszłości, dzięki aplikacjom, lekarze będą w stanie kontrolować nie tylko pracę serca chorych, ale też utlenowanie krwi i inne parametry organizmu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szósty rok z rzędu Polska jest tym krajem w Europie, w którym dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy. Problem jest z edukacją i dostępnością leków. Są kraje w Europie, gdzie takie leki są powszechnie dostępne i bezpłatne. 

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 80 procent młodych ludzi albo samemu doświadczyło hejtu w internecie, albo przynajmniej widzą, jak jest powszechny i jak potworną krzywdę może wyrządzić. To dość zatrważające dane z raportu zleconego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka. Niestety, zbyt wiele już było przypadków tego, jak hejt w wirtualnym świecie prowadzi do tragedii w tym prawdziwym.

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS