Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Wstydliwym symbolem postawy Niemiec tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie była propozycja Berlina, by zamiast uzbrojenia wysłać do Kijowa hełmy wojskowe.

Potem kanclerz Olaf Scholz ogłosił słynne Zeitenwende, czyli punkt zwrotny w historii, zmianę sposobu myślenia.

Dziś na oficjalnej stronie niemieckiego rządu czytamy: "Stanowisko Niemiec jest bardzo jasne: będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku Niemcy udzieliły Ukrainie pomocy o łącznej wartości 44 miliardów euro".

Te wybory są kluczowe dla dalszego wsparcia Zachodu dla Ukrainy

- Jeśli zsumujemy wszystko, co zrobiliśmy, w tym wsparcie dla ukraiński uchodźców, to jako kraj zrobiliśmy 70 procent tego, co zrobiły Stany Zjednoczone. I jesteśmy również największym dostawcą broni. Nie trzeba dodawać, że Europa wniosła i będzie nadal wnosić tutaj znaczący wkład. Dzisiaj nawet ponad połowa całkowitego wsparcia dla Ukrainy pochodzi z Europy - zauważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Po zmianie władzy w Waszyngtonie niemieckie wybory są kluczowe dla dalszego wsparcia Zachodu dla Ukrainy. Europa czeka na nowy rząd w Berlinie, by przyspieszyć działania w kwestii wspólnego bezpieczeństwa.

- Jako Europa musimy utrzymać amerykańskiego sojusznika. Wszyscy tego chcemy. Potrzebujemy jednak większej autonomii, niezależności. Europa musi być silna swoim przemysłem i technologiczną bazą obronną. O to właśnie walczymy - wskazuje prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej, więc nasi europejscy partnerzy z uwagę patrzą na to, co dzieje się w naszym kraju. Pod względem znaczenia gospodarczego reprezentujemy 27 procent wartości strefy euro, razem z Francją prawie 50 procent, to dużo. I jasne jest, że jeśli oba kraje nie będą współpracować, to Unia Europejska nie będzie mogła iść naprzód - mówi Daniela Schwarzer z Fundacji Bertelsmanna.

Stanowisko głównych sił politycznych Niemiec odnośnie pomocy Ukrainie

Główne siły niemieckiej sceny politycznej są za dalszym pomaganiem Ukrainie - wysyłaniem pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej. Z jednolitego frontu wyłamuje się postnazistowska i prokremlowska Alternatywa dla Niemiec, oficjalnie wspierana między innymi przez Elona Muska.

- Mówimy nie dla niemieckiej broni w Ukrainie, za to z radością powitalibyśmy nasz udział w międzynarodowych siłach pokojowych. Nadal można o tym dyskutować, ale straciliśmy na to szanse. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy już postrzegani przez Rosję jako kraj neutralny - wskazuje Alice Weidel, współprzewodnicząca Alternatywy dla Niemiec. Niemcy są w kwestii ewentualnego wysłania żołnierzy do Ukrainy niemal równo podzieleni.

CZYTAJ TAKŻE: W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże? 

Z sondażu dla telewizji ZDF wynika za to, że ​​67 procent Niemców wspiera dalsze wysyłanie uzbrojenia Ukrainie - z czego 27 procent chce, by było większe niż do tej pory. Główny faworyt do objęcia stanowiska kanclerza Niemiec mówi jasno: jesteśmy po stronie Ukrainy.

- Proszę spojrzeć na zdjęcia, pani Weidel, i spojrzeć na ludzi w Ukrainie. Powiedziała pani, że Rosja nie postrzega nas już jako neutralnych. Nie, pani Weidel, nie jesteśmy neutralni. Nie stoimy pośrodku. Jesteśmy po stronie Ukrainy i razem z Ukrainą bronimy demokratycznego porządku politycznego, który tu mamy - podkreśla Friedrich Merz, kandydat na kanclerza z ramienia bloku CDU/CSU.

Niedzielnemu głosowaniu będzie z nadzieją przyglądać się ponad milion ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Niemczech.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS