Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Źródło:
Fakty TVN
Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport
Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raportAdrianna Otręba/Fakty TVN

Ponad 80 procent młodych ludzi albo samemu doświadczyło hejtu w internecie, albo przynajmniej widzą, jak jest powszechny i jak potworną krzywdę może wyrządzić. To dość zatrważające dane z raportu zleconego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka. Niestety, zbyt wiele już było przypadków tego, jak hejt w wirtualnym świecie prowadzi do tragedii w tym prawdziwym.

Śmieszne rolki, krótkie relacje, gry czy komunikatory. Świat wirtualny to dla nich - dzieci i młodzieży - nieodłączny element rzeczywistości. To także świat, który niesie ze sobą realne zagrożenia. - Internet jest miejscem, w którym każdy jest odważniejszy, bo nie widać naszych twarzy - mówi Marcin, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Wtedy pojawia się poczucie bezkarności.

- Największym problemem jest mimo wszystko hejt - wskazuje Marcelina, uczennica Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

- Na przykład ktoś pyta o dane osobowe drugiej osoby, to teraz jest bardzo łatwo je uzyskać - zwraca uwagę Julia, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

To, co słyszymy od uczniów z Białegostoku i Poznania, to tylko mały wycinek tego, z czym mierzą się młodzi Polacy w internecie.

TEKST PREMIUM: Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

"Często osoby młode boją się pójść do szkoły"

Szerszą perspektywę postanowiła sprawdzić Rzeczniczka Praw Dziecka. Ze zleconego przez nią badania wynika, że 84 procent młodzieży uważa hejt za jedno z najbardziej szkodliwych zjawisk w internecie.

- Powoduje kryzys zdrowia psychicznego. Często osoby młode boją się pójść do szkoły, bo hejt spotkał je w internecie, mowa nienawiści spotkała ich w internecie - mówi Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"
Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Te młode osoby mierzą się również z nagabywaniem, kiedy ktoś uporczywie chce nawiązać z nimi kontakt. Dla 77 procent stalking to też jedno z najbardziej szkodliwych zjawisk. Podobnie jak publikowanie czyjegoś wizerunku bez zgody.

- Jeśli dzisiaj mierzymy się z hejtem, jeśli mierzymy się dzisiaj ze złym wykorzystaniem wizerunku, to znaczy, że my, dorośli, zrobiliśmy coś źle i to my najpierw musimy zmienić swoje zachowania - zwraca uwagę Aleksandra Rodzewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych-Państwowego Instytutu Badawczego, twórczyni profilu Facetka_z_Poradni.

Młodzież nie czuje się bezpiecznie w internecie

Wizerunki dzieci publikują nie tylko rodzice, ale - jak zwraca ekspertka - także szkoły czy przedszkola. Konsekwencje mogą być poważne. To cyberprzemoc, kradzież cyfrowej tożsamości czy pedofilia.

Dr Maciej Dębski, prezes Fundacji Dbam o Z@asięg, zwraca uwagę, że wizerunek może zostać wykorzystany przez AI do stworzenia fałszywego wideo, a publikowanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody też jest formą przemocy.

ZOBACZ TAKŻE: Blue Monday. Najsmutniejszy dzień w roku czy szkodliwy mit?

Nastolatkowie powinni sygnalizować, gdy coś zaniepokoi ich w internecie. Blisko połowa z nich deklaruje, że ma na kogo liczyć.

- Młodzież chętnie dzieli się tymi problemami z nami. Zgłaszają problemy psychologowi, pedagogowi - mówi Magdalena Jurczyk-Maciuszonek, wicedyrektorka Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Jest także telefon zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka czy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Młodzież nie czuje się bezpiecznie w internecie i trudno im się dziwić. Ja bym chciała, żebyśmy zaczęli podejmować działania, które będą zmierzały do tego, żeby to była coraz bardziej bezpieczna przestrzeń - mówi Aleksandra Rodzewicz.

Dlatego powstała społeczno-parlamentarna inicjatywa, w której eksperci razem z politykami mają przygotować nowe rozwiązania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szósty rok z rzędu Polska jest tym krajem w Europie, w którym dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy. Problem jest z edukacją i dostępnością leków. Są kraje w Europie, gdzie takie leki są powszechnie dostępne i bezpłatne. 

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS