Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"

02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"
02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
02.01.2022 | Nowa misja Jacka Sasina. "Obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Historia politycznych misji Jacka Sasina - jak wybory kopertowe czy problem Turowa - pasmem sukcesów raczej nie jest. Teraz wicepremier otrzymuje nowe zdanie: staje na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Nowy szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma pełne poparcie swojej partii - chociaż zastępuje na tym stanowisku premiera i wiceprezesa PiS-u.

- Tam, gdzie się znam i gdzie mogę obserwować, mam bardzo dobre mniemanie i wysoką ocenę pracy pana premiera Sasina - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

- Ja kibicowałbym Sasinowi, żeby mu się udało, ale jak patrzę na to, co mu się nie udało, to obawiam się, że rok 2022 to będzie jeszcze większa drożyzna i jeszcze większe ceny - przekonuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Jacek Sasin odpowiada za spółki Skarbu Państwa. Miał tam zwalczać nepotyzm. Był zaangażowany w zażegnanie sporu z Czechami o Turów, którego nie udało się zażegnać i co okazuje się bardzo kosztowne. Wybory kopertowe, które Jacek Sasin miał zorganizować, ale się nie odbyły, też były bardzo kosztowne.

Jacek Sasin to w obozie władzy jeden z największych w obozie władzy ekonomicznych autorytetów. Pozostałymi są Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki. Jacek Sasin przejmuje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który doradza, opiniuje i koordynuje największe gospodarcze inwestycje w momencie, gdy inflacja jest rekordowo wysoka, a Polacy ją odczuwają i mówią o drożyźnie.

Rząd PiS-u, w którym Jacek Sasin jest wicepremierem, przygotował budżet na 2022 rok, w którym wpisał inflację na poziomie 3,3 procent, czyli ponad dwa razy mniejszą niż obecnie. - Gdyby taki budżet został przedstawiony w jakimkolwiek szanującym się przedsiębiorstwie, to prawdopodobnie dyrektor finansowy tej firmy byłby już na wypowiedzeniu - uważa profesor Marcin Kalinowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Rząd "powinien się martwić"

Nawet Adam Glapiński, szef NBP, który problemu inflacji długo nie dostrzegał, mówi, że w 2022 roku inflacja średnio będzie ponad dwa razy wyższa niż ta prognozowana przez rząd w budżecie.

Reporterzy "Faktów" TVN zapytali rzecznika rządu o to, kiedy budżet zostanie urealniony. Padła zaskakująca odpowiedź: - Inflacja też w jakiejś części powoduje, że wpływy do budżetu państwa są wyższe, ponieważ nominalnie mamy większe ceny na jakiś produktach, a siłą rzeczy też pewne przychody z podatku są nieco wyższe. W związku z tym to akurat nie powoduje większych problemów - stwierdził Piotr Mueller.

- Rząd się może cieszyć, że będzie miał większe dochody w budżecie, a z drugiej strony się powinien martwić, a widać, że się nie martwi. Tylko społeczeństwo się martwi, że zabraknie na płace dla nauczycieli, na płace dla policjantów, na płace dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Wiemy o tym. Na płace dla służby zdrowia i w ogóle wydatki dla służby zdrowia - komentuje profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

- My jesteśmy jednym z lepiej rozwijających się krajów. Nie tylko Unii Europejskiej, ale również, jeżeli chodzi o gospodarki światowe - przekonuje Anna Milczanowska z KP PiS.

- Rząd zachowuje się jak "paski" w TVP: "świat zazdrości nam cen", "mamy najtańsze paliwo", "rząd Polski jest wspaniały" - komentuje Barbara Nowacka.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS