Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami

24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Jeszcze żaden minister nie stracił żadnego stanowiska, a prezes Jarosław Kaczyński już wie, że rekonstrukcja rządu łatwa nie będzie. Solidarna Polska i Porozumienie mają po dwóch ministrów w rządzie. Nie zgadzają się, by mieć tylko po jednym.

Jesienna rekonstrukcja rządu Zjednoczonej Prawicy ma odbyć się pod generalnym hasłem odchudzania rządu. Ma to wiązać się przede wszystkim z likwidacją, przebudową i łączeniem nawet kilku ministerstw.

Zapowiedź tych rozwiązań może wywołać ostry spór wewnątrz obozu władzy, bo na łączeniach resortów stracić mieliby przede wszystkim liderzy mniejszych koalicyjnych partii - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

O tym w czwartek mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki dopytywany przez dziennikarzy o zbliżającą się rekonstrukcje rządu.

- Dzisiaj te negocjacje prowadzą liderzy partii politycznych, a nie pan marszałek Terlecki. To w gronie liderów będą zapadać te decyzje - zaznaczył poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

"Pomysł nie spotkał się z uznaniem"

Osłabienia pozycji koalicyjnych liderów w kuluarowych rozmowach wręcz domagają się politycy ze "starego" PiS-u.

Partia Jarosława Gowina i partia Zbigniewa Ziobry po rekonstrukcji rządu - zamiast dwóch ministrów - miałaby dostać po jednym.

Na takie zmiany, przynajmniej na razie, nie chce zgodzić się żaden z nich.

- Póki co jest umowa: umowa wiąże też w polityce. Są podpisy wszystkich trzech prezesów partii. To, co zostało tam zapisane, może być oczywiście zmienione, jeśli dojdziemy do wniosku, że to będzie dobrze służyć Polsce - mówił w piątek lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Prawo i Sprawiedliwość, nasz koalicjant, z którym realizujemy "dobrą zmianę", wpadł na pomysł pewnej rekonstrukcji, natomiast ten pomysł nie spotkał się z uznaniem Solidarnej Polski i Porozumienia - powiedział minister środowiska Michał Woś.

O rekonstrukcji mówił także rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który zwrócił uwagę, że tak zazwyczaj przebiegają negocjacje. - Każdy ma najpierw wyjściową pozycję negocjacyjną, a później w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy dochodzimy do konsensusu - podkreślił.

Redakcji "Faktów" TVN udało się ustalić, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Środowiska, a także Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Powrót Gowina?

Tematem, który wraca w kontekście kadrowej karuzeli jest powrót na stanowisko Jarosława Gowina. Polityk podał się do dymisji w kwietniu, rezygnując z fotela wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zrobił to w proteście przeciwko organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja.

Teraz przez część swoich posłów jest namawiany, by do składu Rady Ministrów jednak wrócić.

- Ja osobiście jestem zdania, że powinien wrócić. Miejsce lidera partii koalicyjnej jest w rządzie - ocena poseł Marcin Ociepa.

W piątek narada w siedzibie PiS-u przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyła się po ponad czterech godzinach. Kolejne rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szósty rok z rzędu Polska jest tym krajem w Europie, w którym dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy. Problem jest z edukacją i dostępnością leków. Są kraje w Europie, gdzie takie leki są powszechnie dostępne i bezpłatne. 

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 80 procent młodych ludzi albo samemu doświadczyło hejtu w internecie, albo przynajmniej widzą, jak jest powszechny i jak potworną krzywdę może wyrządzić. To dość zatrważające dane z raportu zleconego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka. Niestety, zbyt wiele już było przypadków tego, jak hejt w wirtualnym świecie prowadzi do tragedii w tym prawdziwym.

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS