Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?

30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?
30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Beata Szydło zarobiła w Parlamencie Europejskim blisko pół miliona złotych, z kolei szef rządu Mateusz Morawiecki zgromadził około 4,7 miliona złotych oszczędności. Są nowe oświadczenia majątkowe polityków za 2020 rok, ale wciąż nie ma ustawy dotyczącej ujawnienia majątków rodzin polityków, którą zapowiadał PiS.

Z oświadczenia majątkowego byłej premier Beaty Szydło za 2020 rok wynika, że jej roczna pensja w wyniosła 483 tysiące złotych, a oszczędności to blisko 79 tysięcy złotych i 119 tysięcy euro. Do jej majątku wliczają się też między innymi dwa samochody.

- Ci, którzy są w polityce oswoili się z myślą, że na pewno najlepsze zarobki są w Brukseli - twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zauważyła to też sama była premier, która w mediach społecznościowych odniosła się do sprawy swojego oświadczenia majątkowego. "Widzę, że w mediach kolejny dzień "szydłologii". Wszyscy europosłowie z Polski i innych krajów zarabiają tyle samo" - napisała na Twitterze Beata Szydło.

Wpis Beaty Szydłotwitter.com/@BeataSzydlo

Oświadczenie szefa rządu

W piątek na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów za 2020 rok.

Z oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że ma on odłożone ponad 140 tysięcy złotych i jest właścicielem jednej trzeciej 150-metrowego domu.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ma 100 tysięcy złotych oszczędności, ale wspólnie z żoną ma również dom i dwa mieszkania. Lider Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty na koncie zgromadził ponad 130 tysięcy złotych i 2000 euro, ale ma też pół domu i mieszkanie.

Na papierze najmniej ma szef Ludowców, bo ledwie trzy i pół tysiąca złotych oszczędności. W swoim oświadczeniu majątkowym wykazał też dwie działki rolne i jedną działkę budowlaną.

Szef partii KORWiN, wchodzącej w skład Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke ewidentnie inwestuje w nieruchomości - ma ich kilka wartych łącznie ponad sześć milionów złotych. Dodatkowo były europoseł ma 9 tysięcy złotych i 17 tysięcy euro oszczędności.

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego wzbudza największe emocje i wokół niego jest najwięcej pytań.

Szef rządu zgromadził około 4 miliony 700 tysięcy złotych oszczędności. Jest właścicielem domów z działkami za 5 i pół do 6 milionów złotych. Premier ma też mieszkanie za ponad milion złotych oraz działkę rolną o wartości około 200 tysięcy złotych.

- Ustaliliśmy ponadto dziewięć nieruchomości żony pana premiera, pani Iwony Morawieckiej - mówi Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Wirtualna Polska podała niedawno, że szacunkowa wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi łącznie około 40 milionów złotych. Dziennikarze szacowali to na podstawie wpisów w księgach wieczystych. Szacowali, ponieważ oświadczenie żony premiera nie jest jawne.

Co z majątkami rodzin polityków?

Ujawnienie majątków rodzin polityków zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w maju 2019 roku. - Nie tylko jesteśmy gotowi, ale my z całą pewnością to zrobimy - podkreślał wówczas prezes PiS.

- Ja nie mam prawa ujawniania majątku żony, ale jeśli będzie taka regulacja, to zrobimy to - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm uchwalił ustawę we wrześniu 2019 roku, a Senat nie wniósł poprawek. Ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydował się skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym majątki rodzin polityków, także te przepisane przez samych polityków, dalej są niejawne.

- To jest tak ważka materia, tak istotna materia, że ona powinna być wyjaśniona - zaznacza rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski.

- Nie od dziś wiadomo, że Trybunał Konstytucyjny jest przechowalnią niewygodnych dla Prawa i Sprawiedliwości uchwał czy też ustaw - uważa Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictw Ludowego, wicemarszałek Sejmu.

W niedzielę mija 587 dzień niezajęcia się tymi przepisami przez Trybunał Konstytucyjny.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS