Ustawę anty-TVN trzeba odrzucić w całości - uważa marszałek Senatu. Ale zanim Senat się nią zajmie, poczeka na ekspertyzy prawne. Wicemarszałek Sejmu też je zamówił, ale sejmowa komisja, w której przewagę ma obóz rządowy, nie dała posłom czasu, by się z nimi zapoznali. Teraz, gdy znane są już publicznie, wiadomo, że były bardzo krytyczne.
Zanim posłowie PiS-u zagłosowali "za" lex TVN, gotowe już były dwie ekspertyzy. Na wniosek wicemarszałka Sejmu z PSL Piotra Zgorzelskiego zamówiło je sejmowe biuro zajmujące się analizami prawnymi. Oba dokumenty są miażdżące dla ustawy anty-TVN. - To wszystko zostało wrzucone do kosza - mówi Piotr Zgorzelski.
Doktor Bartłomiej Opaliński w swojej opinii wymienia litanię przepisów, które są naruszane przez ustawę wymierzoną w TVN i amerykański koncern Discovery. Zaczyna od naruszenia unijnego prawa i polsko-amerykańskiej umowy handlowej, a kończy na szeregu przepisów z konstytucji, które lex TVN łamie.
- W mojej ocenie jest to absolutnie wystarczające, żeby powiedzieć jasno i wyraźnie, że w tej wersji ustawa nie powinna zostać uchwalona - uważa doktor Bartłomiej Opaliński z Katedry Prawa Administracyjnego, Konstytucyjnego i Prawa Pracy na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Lex TVN w Senacie
Zanim ustawę przyjęto w Sejmie, posłowie opozycji w trakcie posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu prosili o trochę czasu, by wczytać się w opinie zamówione przez marszałka Zgorzelskiego. Zwłaszcza że sejmowi eksperci też mieli swoje zastrzeżenia. Mówił o nich 27 lipca Łukasz Nykiel z Biura Analiz Sejmowych.
Wnioski opozycji zostały jednak odrzucone przez PiS.
Teraz ustawą anty-TVN zajmie się Senat, a w nim większość ma opozycja.
- Moje zdanie osobiste, ale zdanie też wielu senatorów jest takie, żeby ją (ustawę anty-TVN - przyp. red.) zawetować - mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
W opinii, którą zamówił wicemarszałek Sejmu, było wprost napisane, że w ustawie trudno znaleźć wyraźne uzasadnienie, by takie prawo wprowadzać. Zwłaszcza że ustawa anty-TVN będzie działać wstecz, bo nakaże amerykańskiemu właścicielowi TVN sprzedać swoje udziały, choć wcześniej wszystkie instytucje państwa polskiego zgodziły się na ich kupno.
Przed debatą nad lex TVN swoje ekspertyzy przygotowuje też Senat.
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24