"Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"

17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"
17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"
Jacek Tacik | Fakty TVN
17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"Jacek Tacik | Fakty TVN

Po półtora roku oczekiwania na kolejną koncesje na nadawanie w Polsce, TVN24 otrzymała ją w Holandii. Ale mimo że wiele stacji nadaje dzięki koncesjom przyznawanym w innych krajach Europy, to Polska jest domem TVN24, więc oczekiwanie na polską koncesję trwa. Jej przyznanie nie rozwiązałoby jednak problemu, jakim jest lex TVN.

Ponad 1500 bannerów z okazji 20-lecia TVN24 przypomina w całym kraju o rzeczy, która jest fundamentalna i powinna być oczywista: że prawem każdego obywatela jest "wiedzieć".

Za 40 dni wygasa polska koncesja dla największej stacji newsowej w tej części świata. W wtorek władze TVN poinformowały, że TVN24 otrzymała koncesję w Holandii. Oczekiwanie na polską koncesję jednak wciąż trwa. - Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być. Spełniamy wszystkie wymogi prawne, nie ma w ogóle miejsca na jakąkolwiek interpretację tego. Ta koncesja po prostu powinna być przyznana - mówiła w rozmowie z Piotrem Kraśko Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z KASIĄ KIELI NA TVN24.PL

Koncesja dla TVN24 została przyznana - zgodnie z polskim i europejskim prawem - w Holandii. Oznacza to że po wygaśnięciu polskiej koncesji TVN24 będzie mogło dalej nadawać w Polsce, tak jak to robią setki innych polskich stacji telewizyjnych.

- Polacy mają do dyspozycji kilkaset programów w języku polskim, adresowanych dla Polaków, w najrozmaitszych koncesjach satelitarno-kablowych. Koncesjach, które są udziałem zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej - stwierdził w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Marek Suski, wnioskodawca lex TVN, wprost tłumaczył, że PiS chce mieć wpływ na to, co i jak pokazuje TVN24. Polityk w Polskim Radiu stwierdził, że występując o przyznanie koncesji w Holandii dla TVN24 władze TVN "starają się jakby nadać walory prawa swoim działaniom".

- Czekaliśmy do ostatniej chwili. My wystąpiliśmy o koncesję holenderską dopiero w lipcu. Dlatego, że do ostatniej chwili, do ostatniego momentu czekaliśmy, żeby otrzymać tę koncesję w Polsce - zapewnia Kasia Kieli.

Czterdzieści dni przed terminem wygaśnięcia koncesji dla TVN24 nikt z KRRiT nie wytłumaczył, dlaczego jeszcze jej nie przyznano.

LEX TVN I KONCESJA DLA TVN24: DWIE RÓŻNE SPRAWY, KTÓRE POŁĄCZONO W CZASIE

Lex TVN w Senacie

W Polskim Radiu szef KRRiT mówił nie tylko o koncesji dla TVN24, ale również o procedowanej ustawie anty-TVN. - Tutaj programy naziemne są istotą sporu, czy też tej nowej regulacji - wyjaśniał w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" Witold Kołodziejski. Słowa szefa Rady pokazują, o co naprawdę chodzi partii rządzącej.

TVN to telewizja naziemna, której koncesja wygasa dopiero w 2024 roku, czyli już po wyborach parlamentarnych. Lex TVN ma "rozwiązać" kwestię TVN-u jeszcze przed tymi wyborami. - To, co ich (rządzących - przyp. red.) drażni codziennie wieczorem, to "Fakty", które mają wielomilionową widownię i mocne oddziaływanie - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, członek Rady Mediów Narodowych.

Ustawa anty-TVN, która przeszła przez Sejm, jest teraz w Senacie i znowu wróci do Sejmu. Jeżeli PiS ją przegłosuje, to ustawa trafi na biurko prezydenta.

Andrzej Duda w swoim przemówieniu w Święto Wojska Polskiego zapowiedział jednak, że będzie "stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa".

Na słowa prezydenta zareagował szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który napisał, że oczekuje "dalszej współpracy z rządem Polski, by wprowadzać wspólnie to, co ważne - na podstawie demokratycznych wartości, łącznie z poszanowaniem wolności słowa".

- Napawają mnie nadzieją silne słowa, które padają, że jednak Polska będzie stała na straży obrony wartości takich jak wolność słowa - uważa Kasia Kieli.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS