"Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"

17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"
17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"
Jacek Tacik | Fakty TVN
17.08.2021 | "Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"Jacek Tacik | Fakty TVN

Po półtora roku oczekiwania na kolejną koncesje na nadawanie w Polsce, TVN24 otrzymała ją w Holandii. Ale mimo że wiele stacji nadaje dzięki koncesjom przyznawanym w innych krajach Europy, to Polska jest domem TVN24, więc oczekiwanie na polską koncesję trwa. Jej przyznanie nie rozwiązałoby jednak problemu, jakim jest lex TVN.

Ponad 1500 bannerów z okazji 20-lecia TVN24 przypomina w całym kraju o rzeczy, która jest fundamentalna i powinna być oczywista: że prawem każdego obywatela jest "wiedzieć".

Za 40 dni wygasa polska koncesja dla największej stacji newsowej w tej części świata. W wtorek władze TVN poinformowały, że TVN24 otrzymała koncesję w Holandii. Oczekiwanie na polską koncesję jednak wciąż trwa. - Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być. Spełniamy wszystkie wymogi prawne, nie ma w ogóle miejsca na jakąkolwiek interpretację tego. Ta koncesja po prostu powinna być przyznana - mówiła w rozmowie z Piotrem Kraśko Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z KASIĄ KIELI NA TVN24.PL

Koncesja dla TVN24 została przyznana - zgodnie z polskim i europejskim prawem - w Holandii. Oznacza to że po wygaśnięciu polskiej koncesji TVN24 będzie mogło dalej nadawać w Polsce, tak jak to robią setki innych polskich stacji telewizyjnych.

- Polacy mają do dyspozycji kilkaset programów w języku polskim, adresowanych dla Polaków, w najrozmaitszych koncesjach satelitarno-kablowych. Koncesjach, które są udziałem zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej - stwierdził w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Marek Suski, wnioskodawca lex TVN, wprost tłumaczył, że PiS chce mieć wpływ na to, co i jak pokazuje TVN24. Polityk w Polskim Radiu stwierdził, że występując o przyznanie koncesji w Holandii dla TVN24 władze TVN "starają się jakby nadać walory prawa swoim działaniom".

- Czekaliśmy do ostatniej chwili. My wystąpiliśmy o koncesję holenderską dopiero w lipcu. Dlatego, że do ostatniej chwili, do ostatniego momentu czekaliśmy, żeby otrzymać tę koncesję w Polsce - zapewnia Kasia Kieli.

Czterdzieści dni przed terminem wygaśnięcia koncesji dla TVN24 nikt z KRRiT nie wytłumaczył, dlaczego jeszcze jej nie przyznano.

LEX TVN I KONCESJA DLA TVN24: DWIE RÓŻNE SPRAWY, KTÓRE POŁĄCZONO W CZASIE

Lex TVN w Senacie

W Polskim Radiu szef KRRiT mówił nie tylko o koncesji dla TVN24, ale również o procedowanej ustawie anty-TVN. - Tutaj programy naziemne są istotą sporu, czy też tej nowej regulacji - wyjaśniał w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" Witold Kołodziejski. Słowa szefa Rady pokazują, o co naprawdę chodzi partii rządzącej.

TVN to telewizja naziemna, której koncesja wygasa dopiero w 2024 roku, czyli już po wyborach parlamentarnych. Lex TVN ma "rozwiązać" kwestię TVN-u jeszcze przed tymi wyborami. - To, co ich (rządzących - przyp. red.) drażni codziennie wieczorem, to "Fakty", które mają wielomilionową widownię i mocne oddziaływanie - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, członek Rady Mediów Narodowych.

Ustawa anty-TVN, która przeszła przez Sejm, jest teraz w Senacie i znowu wróci do Sejmu. Jeżeli PiS ją przegłosuje, to ustawa trafi na biurko prezydenta.

Andrzej Duda w swoim przemówieniu w Święto Wojska Polskiego zapowiedział jednak, że będzie "stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa".

Na słowa prezydenta zareagował szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który napisał, że oczekuje "dalszej współpracy z rządem Polski, by wprowadzać wspólnie to, co ważne - na podstawie demokratycznych wartości, łącznie z poszanowaniem wolności słowa".

- Napawają mnie nadzieją silne słowa, które padają, że jednak Polska będzie stała na straży obrony wartości takich jak wolność słowa - uważa Kasia Kieli.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS