Mówią "nie" zmianom proponowanym przez resort zdrowia. "To jest tragedia po prostu"

Mówią "nie" zmianom proponowanym przez resort zdrowia. "To jest tragedia po prostu"
Mówią "nie" zmianom proponowanym przez resort zdrowia. "To jest tragedia po prostu"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Mówią "nie" zmianom proponowanym przez resort zdrowia. "To jest tragedia po prostu"Marta Kolbus | Fakty po południu

Stomicy jednym głosem mówią "nie" proponowanym zmianom w refundacji sprzętu. Nie mogą bez niego żyć, nie mogą go niczym zastąpić. Proponowane limity uderzą nie tylko w ich kondycję fizyczną, ale i psychikę.

Bez względu na wiek, zawód i rodzaj wykonywanej pracy - stomicy mówią stanowcze "nie" dla zmian w refundacji sprzętu. Na pierwszy rzut oka nie widać, z czym muszą się mierzyć, ale to, co kryje się pod ich ubraniami, pozwala im w miarę normalnie żyć. - Każdy wyraża swoje "nie", bo tak naprawdę, ja już to powiedziałam na swoich social mediach, stomik nie przyklei sobie siatki, ani żadnej reklamówki. To jest sprzęt, który musi być specjalistyczny - wyjaśnia Marianna Gierszewska, aktorka i stomiczka.

W Polsce pacjentów ze stomią jest prawie 65 tysięcy. - Stomia to jest celowo wykonane chirurgicznie połączenie światła na przykład jelita ze skórą, bądź układu moczowego ze skórą - wyjaśnia Agnieszka Biskup, pielęgniarka stomijna.

- Stomię wykonuje się z powodów bardzo wielu schorzeń. Przede wszystkim z powodu chorób nowotworowych, z powodu nieswoistych przewlekłych zapaleń jelit, tak jak choroba Leśniowskiego-Crohna - dodaje profesor Adam Dziki, chirurg i proktolog.

Worki, płytki i akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii są refundowane. Obecnie obowiązują określone limity w zależności od rodzaju stomii. Za pewną kwotę raz w miesiącu pacjent mógł dostać wszystko to, czego potrzebował. Bez ograniczeń dotyczących liczby produktów, producenta i ceny. Gdyby nowelizacja weszła w życie - pacjent mógłby liczyć co najwyżej na 35 worków i 8 płytek. - Ja to tak porównuję, jakby wziąć pacjenta, zrobić mu lewatywę, zamknąć mu łazienkę i toaletę, i zostawić go z rolką szarego papieru - mówi Andrzej Piwowarski ze stowarzyszenia Pol-ilko.

- Stomia to jest taka przypadłość, gdzie wiele może się wydarzyć rzeczy niezaplanowanych. Woreczek się może odkleić, coś się może zapowietrzyć. Coś może odpaść, coś może nie zadziałać tak, jak myśleliśmy, że zadziała i my musimy tego sprzętu mieć w naddatku, w zapasie - przekonuje Marianna Gierszewska.

"To jest tragedia po prostu"

Pełna refundacja jest tylko dla dzieci. Dorośli będą musieli dopłacać do worków i płytek 10 procent, do akcesoriów do pielęgnacji skóry - 20 procent. - Były rozmowy i postulaty o tym, żeby ten limit zwiększyć, ale absolutnie, w najgorszych koszmarach, żaden z nas nie śmiał nawet śnić, że te limity tak się zmniejszą - mówi Magdalena Rumińska, radczyni prawna i stomiczka.

- Te 10,20 procent jest do sprzętu najtańszego, którego mało kto używa i tak naprawdę te dopłaty dla pacjentów wynosiłyby 40-60 procent, czyli tak na miesiąc 300-400 złotych. Jest to niemożliwe dla pacjentów stomijnych. To jest tragedia po prostu - przekonuje Andrzej Piwowarski.

Te kwoty mogą być jeszcze wyższe - wyliczają pacjenci. - Dla kolostomików, czyli osób posiadających stomię na jelicie grubym, takich jak ja, takie pasty i uszczelniacze będą również poza refundacją, ponieważ ministerstwo stwierdziło, że nam są niepotrzebne - mówi Magdalena Rumińska.

- Ja myślę, że to jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla tych chorych. Dlatego, że chorzy, zanim będą poddani operacji, to często długo chorują, są na zwolnieniu. Ich stan majątkowy nie jest prawdopodobnie zbyt wysoki - mówi profesor Adam Dziki.

O tym, jak ważne są akcesoria do pielęgnacji skóry dla pacjentów ze stomią, mówi pielęgniarka stomijna. - Worki stomijne, najdelikatniej i najprościej mówiąc, trzymają się odpowiednią ilość czasu dlatego, że są refundowane właśnie wraz ze środkami do pielęgnacji stomii. To nie są żadne kosmetyki typu perfumy od Chanel - wyjaśnia Agnieszka Biskup.

Chorzy obawiają się, że niekorzystne dla nich zmiany w refundacji spowodują, że wielu pacjentów znów zamknie się w domu. Bo stomia to nadal jest temat tabu. - Niektórym z nas, niektórym stomikom, jest bardzo ciężko po operacji wyjść do ludzi i zacząć normalnie żyć ze względu na stygmatyzację - wyjaśnia Magdalena Rumińska.

Reakcja ministerstwa

Fundacja STOMAlife wystosowała petycję do Ministerstwa Zdrowia. Może podpisać się pod nią każdy. - Naszym głównym postulatem to jest zachowanie dotychczasowej formy możliwości zaopatrzenia stomików. Kolejnym tak naprawdę postulatem jest urealnienie tych limitów z uwagi na to, że w tej chwili jest to potrzebne jak tlen stomikowi - tłumaczy Agnieszka Siedlarska, członek zarządu fundacji STOMAlife.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy i uspokaja. - Na pewno bez ich (stomików - przyp. red.) zgody nie dokonamy zmian. Podkreślam, to jest zmiana dokonana na wniosek Najwyższej Izby Kontroli, ale to nadal jest projekt. Jeżeli ktokolwiek ma do niego uwagi, prosimy o składanie tych uwag, a na pewno je uwzględnimy - przekazuje Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie jest na etapie konsultacji społecznych, które potrwają do 8 sierpnia.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS