Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Te dwie sprawy - sprawa przedłużenia koncesji dla TVN24 i sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - mogą być niezrozumiałe i mogą się po prostu mieszać, dlatego wyjaśniamy.

Koncesja dla TVN24

W lutym 2020 roku, na długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Jak tłumaczą eksperci, sprawa już dawno powinna być zamknięta, a koncesja po prostu przedłużona.

- Nie ma żadnej legalnej podstawy dla odmowy wydania koncesji w dniu dzisiejszym i jakimkolwiek dniu następnym - zapewnia profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tego samego zdania są byli szefowie KRRiT. - Ustawa mówi absolutnie jasno. Krajowa Rada nie ma tutaj żadnej możliwości manewru. Ta koncesja TVN24 się po prostu należy - przekonuje Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT.

- Krajowa Rada półtora roku temu, a może rok temu, powinna już tę koncesję przedłużyć i to, co się dzieje w tej chwili, jest poza prawem - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący KRRiT.

Nie przedłużać koncesji można tylko w ściśle określonych przypadkach, z których żaden tutaj nie zachodzi.

- Krajowa Rada nie wykazuje naruszeń koncesji, natomiast ciągle jej nie odnawia. Nie mogę widzieć tego inaczej, tylko jako środek nacisku politycznego - twierdzi Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, były ekspert KRRiT do spraw wolności słowa.

- Możemy odnieść wrażenie, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przez kilkanaście miesięcy oczekiwała na jakąś inicjatywę polityczną. Mam wrażenie, że ta inicjatywa wyszła z Krajowej Rady. Została podpowiedziana politykom przez Krajową Radę - przypuszcza profesor Tadeusz Kowalski.

Lex TVN

Drugim elementem całej sprawy jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Ponad miesiąc temu, czyli po 17 miesiącach oczekiwania TVN24 na przedłużenie koncesji, posłowie PiS złożyli projekt ustawy dotyczącej w praktyce wyłącznie TVN S.A., bo nakazywałaby ona amerykańskiemu koncernowi Discovery po prostu sprzedaż części udziałów.

- Cała akcja jest wyłącznie wyrazem złej woli politycznej, niechęci do mediów - uważa profesor Tadeusz Kowalski.

Poprzedni właściciel TVN S.A., Scripps Networks Interactive, też firma z USA, kupił polską telewizję w 2015 roku. Wtedy wszystko odbyło się zgodnie z wymogami.

- Pamiętam nawet, kiedy Scripps kupował TVN, to pamiętam wizytę przedstawicieli Scrippsa. Zostało to zaakceptowane, porozumienie dotyczące tego, że formalnym właścicielem będzie firma zarejestrowana w Holandii, w Europejskim Obszarze Gospodarczym - opowiada Andrzej Krajewski.

Teraz nowa KRRiT mówi o wątpliwościach co do struktury właścicielskiej. Od tamtego czasu zmienił się właściciel TVN - teraz to Discovery, Inc. Pod kątem prawnym jednak wszystko jest tak samo - cały czas 100 procent akcji TVN S.A. posiada Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii.

Przez pięć lat bez problemu Krajowa Rada przedłużała koncesje innym kanałom TVN, a problem pojawił się dopiero przy TVN24.

- Niestety, fakty wskazują, że powody (nieprzyznawania koncesji - przyp. red.) są inne niż te, o których się mówi - dodaje Andrzej Krajewski.

Zmiana przepisów miałaby być, jak tłumaczą prawnicy, politycznym rozwiązaniem całej sprawy.

- Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prawnicy mówią o niezgodności lex TVN i z konstytucją, i z regulacjami unijnymi. Bez względu na to, jakie będą losy ustawy anty-TVN, TVN24 powinna już mieć przedłużoną koncesję, na podstawie już obowiązujących przepisów.

Obecna koncesja satelitarna TVN24 wygasa 26 września.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS