Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"

Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"
Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24
Koncesja dla TVN24 i lex TVN to dwie różne sprawy. "Celem nie jest TVN24, tylko TVN"Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24

W lutym 2020 roku, długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do KRRiT o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Takiego zdania są byli szefowie KRRiT. Sprawa koncesji dla TVN24 jest teoretycznie odrębną sprawą od lex TVN, a KRRiT powinna się kierować obowiązującym prawem. TVN S.A. jest spółką zależną od spółki z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym - Polish Television Holding BV. Może zatem uzyskać koncesję. - Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Te dwie sprawy - sprawa przedłużenia koncesji dla TVN24 i sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - mogą być niezrozumiałe i mogą się po prostu mieszać, dlatego wyjaśniamy.

Koncesja dla TVN24

W lutym 2020 roku, na długo przed wymaganym terminem, TVN S.A. złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o odnowienie koncesji satelitarnej dla TVN24. Wniosek powinien być rozpatrzony bez zbędnej zwłoki. To powinna być formalność. Jak tłumaczą eksperci, sprawa już dawno powinna być zamknięta, a koncesja po prostu przedłużona.

- Nie ma żadnej legalnej podstawy dla odmowy wydania koncesji w dniu dzisiejszym i jakimkolwiek dniu następnym - zapewnia profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tego samego zdania są byli szefowie KRRiT. - Ustawa mówi absolutnie jasno. Krajowa Rada nie ma tutaj żadnej możliwości manewru. Ta koncesja TVN24 się po prostu należy - przekonuje Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT.

- Krajowa Rada półtora roku temu, a może rok temu, powinna już tę koncesję przedłużyć i to, co się dzieje w tej chwili, jest poza prawem - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący KRRiT.

Nie przedłużać koncesji można tylko w ściśle określonych przypadkach, z których żaden tutaj nie zachodzi.

- Krajowa Rada nie wykazuje naruszeń koncesji, natomiast ciągle jej nie odnawia. Nie mogę widzieć tego inaczej, tylko jako środek nacisku politycznego - twierdzi Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, były ekspert KRRiT do spraw wolności słowa.

- Możemy odnieść wrażenie, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przez kilkanaście miesięcy oczekiwała na jakąś inicjatywę polityczną. Mam wrażenie, że ta inicjatywa wyszła z Krajowej Rady. Została podpowiedziana politykom przez Krajową Radę - przypuszcza profesor Tadeusz Kowalski.

Lex TVN

Drugim elementem całej sprawy jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Ponad miesiąc temu, czyli po 17 miesiącach oczekiwania TVN24 na przedłużenie koncesji, posłowie PiS złożyli projekt ustawy dotyczącej w praktyce wyłącznie TVN S.A., bo nakazywałaby ona amerykańskiemu koncernowi Discovery po prostu sprzedaż części udziałów.

- Cała akcja jest wyłącznie wyrazem złej woli politycznej, niechęci do mediów - uważa profesor Tadeusz Kowalski.

Poprzedni właściciel TVN S.A., Scripps Networks Interactive, też firma z USA, kupił polską telewizję w 2015 roku. Wtedy wszystko odbyło się zgodnie z wymogami.

- Pamiętam nawet, kiedy Scripps kupował TVN, to pamiętam wizytę przedstawicieli Scrippsa. Zostało to zaakceptowane, porozumienie dotyczące tego, że formalnym właścicielem będzie firma zarejestrowana w Holandii, w Europejskim Obszarze Gospodarczym - opowiada Andrzej Krajewski.

Teraz nowa KRRiT mówi o wątpliwościach co do struktury właścicielskiej. Od tamtego czasu zmienił się właściciel TVN - teraz to Discovery, Inc. Pod kątem prawnym jednak wszystko jest tak samo - cały czas 100 procent akcji TVN S.A. posiada Polish Television Holding BV z siedzibą w Holandii.

Przez pięć lat bez problemu Krajowa Rada przedłużała koncesje innym kanałom TVN, a problem pojawił się dopiero przy TVN24.

- Niestety, fakty wskazują, że powody (nieprzyznawania koncesji - przyp. red.) są inne niż te, o których się mówi - dodaje Andrzej Krajewski.

Zmiana przepisów miałaby być, jak tłumaczą prawnicy, politycznym rozwiązaniem całej sprawy.

- Ta bardzo grubymi nićmi szyta sprawa ustawy pojawiła się dlatego, że wprowadzenie takiej ustawy zniweczyłoby decyzję KRRiT, nawet jeżeli by ona w tym momencie była korzystna dla TVN24, no bo wszyscy wiedzą przecież o tym, że celem nie jest TVN24, tylko TVN - uważa profesor Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prawnicy mówią o niezgodności lex TVN i z konstytucją, i z regulacjami unijnymi. Bez względu na to, jakie będą losy ustawy anty-TVN, TVN24 powinna już mieć przedłużoną koncesję, na podstawie już obowiązujących przepisów.

Obecna koncesja satelitarna TVN24 wygasa 26 września.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS