Przeciąganie posłów do ostatniej chwili. "Pytanie, co było ceną za tę nieprzyzwoitość"

12.08.2021 | Przeciąganie posłów do ostatniej chwili. "Pytanie, co było ceną za tę nieprzyzwoitość" (https://tvn24.pl)
12.08.2021 | Przeciąganie posłów do ostatniej chwili. "Pytanie, co było ceną za tę nieprzyzwoitość" (https://tvn24.pl)
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.08.2021 | Przeciąganie posłów do ostatniej chwili. "Pytanie, co było ceną za tę nieprzyzwoitość" (https://tvn24.pl)Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ustawa anty-TVN została w środę przegłosowana w Sejmie. Droga do takiego finału była dla niektórych w Izbie wyjątkowo kręta. Od twardego "nie" - do wspólnego spaceru z premierem.

Sejm uchwalił ustawę, która bezpośrednio uderza w wolne media.

Nie pomogły apele dziesiątek polskich i zagranicznych redakcji. Nie zadziałały alarmujące głosy naszych sojuszników zza oceanu i z Unii Europejskiej.

Jarosław Kaczyński zrobił to, co zapowiedział i co chciał zrobić, czyli wykonał pierwszy krok, by uderzyć w niezależną i prywatną telewizję TVN.

Łącznie 238 posłów podjęło decyzję, by mu w tym pomóc. Bo bez 228 posłów głosujących "za" i 10 wstrzymujących się prezes PiS ustawy anty-TVN przez Sejm by nie przeprowadził.

- Decyzja każdego z posłów, także tych posłów Porozumienia, którzy poparli tę szkodliwą, antypolską ustawę, jest kwestią ich sumienia - mówił były wicepremier Jarosław Gowin, który od dłuższego czasu zapowiadał, że nie poprze lex TVN.

Jednym z posłów, który jeszcze w środę rano na pytanie o lex TVN sugerował, że ma wątpliwości, a wieczorem zagłosował razem z PiS-em, był Marcin Ociepa. Rano mówił, że swoją decyzję uzależnia od wprowadzenia do lex TVN poprawek. Jednak poprawki przyjęte przez Sejm nie mają znaczącego wpływu na ostateczny kształt i cel ustawy.

O tym, jaki jest cel ustawy anty-TVN, mówił w lipcu Marek Suski, przedstawiciel posłów wnioskodawców: - Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona przez też polskich biznesmenów, będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji.

Przeciągnie posłów

Wśród posłów, którzy poparli ustawę, byli ci, którzy - mimo wcześniejszej krytyki - nie tak dawno do klubu PiS wrócili. Było też dwóch posłów niezrzeszonych. Do tego trzech, którzy do środy należeli do Porozumienia Gowina i trzech z koła Kukiz'15 - w tym sam Paweł Kukiz.

- Pytanie, co było ceną za tę nieprzyzwoitość. Jeżeli stołki, no to myślę, że cała Polska zobaczy i jednoznacznie to oceni. Oni do końca będą musieli żyć ze świadomością, że byli gotowi zamachnąć się na wolność słowa - twierdzi Michał Wypij z Porozumienia.

- Należy uznać, że dzisiaj większość sejmowa jest taka, która pozwala nam dalej przeprowadzać przede wszystkim ustawy - odpowiada Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Próby przeciągania posłów, by zbudować sejmową większość bez Gowina, trwały w PiS od miesięcy.

Według nieoficjalnych informacji takie rozmowy toczyły się również w środę.

Rano w dniu głosowania poseł Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia deklarował, że jest z Jarosławem Gowinem i jest przeciwko ustawie anty-TVN.

Wieczorem operator TVN24 najpierw zarejestrował moment, jak poseł Porozumienia wychodził z sali plenarnej za premierem Mateuszem Morawieckim. Potem kamery uchwyciły, jak Gut-Mostowy chwilę przed szefem rządu wracał na głosowanie.

W sprawie lex TVN poseł Gut-Mostowy wstrzymał się od głosu. W tym głosowaniu działało to na korzyść PiS.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS