Karetka z pacjentem przejechała 700 kilometrów. "Byli odsyłani od szpitala do szpitala"

28.03.2021 | Karetka z pacjentem przejechała 700 kilometrów. "Byli odsyłani od szpitala do szpitala"
28.03.2021 | Karetka z pacjentem przejechała 700 kilometrów. "Byli odsyłani od szpitala do szpitala"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.03.2021 | Karetka z pacjentem przejechała 700 kilometrów. "Byli odsyłani od szpitala do szpitala"Marek Nowicki | Fakty TVN

Załoga karetki - jeżdżąc od szpitala do szpitala - przejechała w sumie 700 kilometrów. Nigdzie nie było miejsca dla pacjenta. System ratownictwa w całym kraju działa na najwyższych obrotach, ale codzienność pracy załóg karetek czasem wygląda tak, że spędzają oni po kilka godzin w trasie lub kolejce na podjeździe szpitala.

System ratownictwa w całym kraju działa na najwyższych obrotach. Zlecenia z dyspozytorni trafiają do stacji pogotowia ratunkowego, jak na przykład do tej - w Tarnowskich Górach, gdzie jeden ze dyspozytorów właśnie przysyłał wezwanie do kolejnego pacjenta.

Michał Kulik, ratownik medyczny, chwilę po otrzymaniu wezwania jest gotowy do wyjazdu. Strój ochronny, taśmy na ręce - i w drogę.

- Kilometrów do przejechania mamy około 30. Miejsce ustalone jest przez dyspozytora medycznego z Gliwicach - mówi ratownik medyczny.

W Gliwicach w dyspozytorni na dyżurze jest między innymi pani Lucyna. Przed pandemią dziennie odbierała 300 wezwań, teraz - 700.

- Patrząc po statystykach z zeszłego tygodnia, to w zeszłym tygodniu jeździliśmy do stu przypadków. W tej chwili jeździmy do 300-350 przypadków - zwraca uwagę Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Przeciążony system

- Jeżeli chodzi o ilość karetek, to jest ponad 160 karetek w stałym obiegu na Śląsku, oprócz tego powołanych jest 14 dodatkowych zespołów systemowych - mówi Łukasz Pach.

Jednak i tak ich nie wystarcza, bo karetki w poszukiwaniu wolnego miejsca i przejechaniu wielu kilometrów utykają w końcu z pacjentami w korkach przed szpitalami. Tak było między innymi w przypadku karetki, której "Fakty" TVN towarzyszyły od Tarnowskich Gór - zespół przejechał w sumie 40 kilometrów. To i tak bardzo mało, twierdzą inni ratownicy ze Śląska.

- Nasi pacjenci jeżdżą do szpitali oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet już o kilkaset kilometrów, od naszego miasta. Najdalsza trasa jaką pokonał zespół to 700 kilometrów - byli odsyłani od szpitala do szpitala - mówi jeden z ratowników.

Liczba próśb o ratunek rośnie lawinowo. Tylko w Warszawie w miniony czwartek dyspozytorzy przyjęli prawie dwa tysiące zgłoszeń. To o ponad 700 więcej niż dwa miesiące temu.

Nie wytrzymują ludzie, nie wytrzymuje system komputerowy, który łączy pacjentów tam, gdzie jest to możliwe. Na przykład dyspozytor w Białymstoku odbierał połączenie od pacjentki oddalonej o 400 kilometrów.

"A skąd pani dzwoni?" - pyta dyspozytor na udostępnionym nagraniu. - Z Kalisza - odpowiada kobieta. Dyspozytor próbuje dowiedzieć się, co się dzieje. Informuję pacjentkę, że "dodzwoniła się do Białegostoku".

Takich telefonów z wołaniem o pomoc - jak twierdzą eksperci - w najbliższych dniach jeszcze przybędzie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS