Jan Duda broni smogu. Zdaniem ojca prezydenta to pozytywny bodziec

20.09.2022 | Jan Duda broni smogu. Zdaniem ojca prezydenta to pozytywny bodziec
20.09.2022 | Jan Duda broni smogu. Zdaniem ojca prezydenta to pozytywny bodziec
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.09.2022 | Jan Duda broni smogu. Zdaniem ojca prezydenta to pozytywny bodziecRenata Kijowska | Fakty TVN

Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta, twierdzi, że "organizm potrzebuje pewnych bodźców". W jego przekonaniu takim bodźcem jest smog. Jan Duda jest przewodniczącym sejmiku województwa małopolskiego. Wypowiedź budzi kontrowersje, bo niedługo ma zapaść decyzja, czy kopciuchom w Małopolsce pozwolić kopcić o rok dłużej.

Małopolski sejmik dyskutował, czy pozwolić kopciuchom kopcić o rok dłużej.

- Ja się wychowałem w miasteczku, które było zasmożone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka bez alergii, bez niczego. Bo organizm też potrzebuje pewnych bodźców - stwierdził 4 lipca Jan Tadeusz Duda, przewodniczący sejmiku, a prywatnie ojciec Andrzeja Dudy.

Smog potrzebnym bodźcem? Doktor Tomasz Karauda, specjalista chorób płuc, nie może uwierzyć w to, co słyszy.

- Zlizujemy poręcze w autobusach, żeby nabyć kontaktu z jakimiś czynnikami szkodliwymi i przez to uodparniać nasz organizm i go wzmacniać? No nie. Medycyna pokazuje nam, co jest szkodliwe, przed czym się chronić - zwraca uwagę Karauda.

Smog zabija

Smog jest śmiertelnie szkodliwy. - Smog jest bodźcem, który nas zabija. Zabrzańskie Centrum Chorób Serca w swoich badaniach stwierdza, że w dni smogowe w ich klinice umiera o 8 procent osób więcej - przypomina Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Trucizna zawarta w pyłach doprowadza do astmy, wywołuje zawały i udary. Nie ma co liczyć na to, że jeśli smog nas nie zabije, to nas wzmocni.

- Toksyny w smogu mogą powodować nowotwory, alergie, uszkodzenie płuc, przewlekłe choroby płuc, uszkodzenie serca. (...) Przyjmowanie takiej koncepcji, że smog jest nam potrzebny do rozwoju, jest totalną bzdurą, jest narażeniem ludzi na utratę zdrowia lub życia - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

- Wygadywanie takich rzeczy w miejscach publicznych podczas obrad sejmiku jest karygodne - ocenia Tomasz Urynowicz, radny województwa małopolskiego.

Walka o uchwałę antysmogową

Kraków, który zakazał palenia węglem, zmniejszył liczbę dni smogowych i poziom szkodliwych pyłów o połowę, ale sąsiednie gminy trują dalej.

Uchwała sejmiku, która powinna obowiązywać od początku przyszłego roku, pozwalała na palenie węglem, ale nie w kopciuchach. Radni PiS przekonują, że należy przedłużyć czas użytkowania kiepskich pieców, by ulżyć mieszkańcom.

- Ogrzewanie kopciuchem, węglem w kopciuchu, to jest najdroższa forma ogrzewania, ponieważ jest to kocioł nieefektywny, który potrzebuje dużo więcej węgla - zwraca uwagę Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Ta zima nie tylko będzie droga i nie tylko będzie stała pod znakiem zapytania, czy paliwa będą dostępne, ale przede wszystkim będzie trująca, śmierdząca i smogowa - uważa Tomasz Urynowicz.

Radny sejmiku podkreśla, że w konsultacjach społecznych Małopolanie w większości opowiedzieli się za tym, by uchwała antysmogowa weszła bez opóźnień.

Urząd Marszałkowski przytacza z kolei inne liczby, z których wynika, że większość osób chce dać czas kopciuchom. Zapewnia, że nie ustaje w wysiłkach na rzecz ochrony środowiska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS