Miał węglowy ma zastąpić brakujący węgiel. "Liczba zgonów może wzrosnąć"

05.09.2022 | Miał węglowy ma zastąpić brakujący węgiel. "Liczba zgonów może wzrosnąć"
05.09.2022 | Miał węglowy ma zastąpić brakujący węgiel. "Liczba zgonów może wzrosnąć"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
05.09.2022 | Miał węglowy ma zastąpić brakujący węgiel. "Liczba zgonów może wzrosnąć"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Miał węglowy wraca do sprzedaży i chwali się tym Polska Grupa Górnicza. Do tej pory był zakazany, ze względu na ochronę środowiska i zdrowia, ale Sejm nagle zmienił zdanie. Posłowie zawiesili normy, bo prezes PiS Jarosław Kaczyński dał zielone światło. Polski Alarm Smogowy spodziewa się wzrostu liczby zgonów z powodu smogu.

Węgla w składach nadal jak na lekarstwo, a to, co wydobędzie spod ziemi Polska Grupa Górnicza, sprzedaje się na pniu. W tym roku dotąd sprzedała 900 tysięcy ton węgla 226 tysiącom gospodarstw domowych.

- Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego to było 6 tysięcy domów i 12 tysięcy ton węgla, więc ta zmiana ma charakter rewolucyjny - przekazał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Im większe wydobycie węgla, tym więcej miału, którego od lipca 2020 roku - w trosce o środowisko - nie wolno spalać w gospodarstwach indywidualnych i kotłach o mocy poniżej megawata. To się jednak zmieni, czym PGG już się chwali w sieci.

"Już w najbliższych dniach pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych" - czytamy na stronie.

Przyzwolenie na sprzedaż miału węglowego idzie z samej góry. - Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, bo takie rzeczy też się u nas zdarzają. Nie jakimiś rzeczami szkodliwymi, bo po prostu Polska musi być ogrzana - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niebezpieczny dla zdrowia i środowiska

Miał węglowy to przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia pyły. W konsekwencji jego spalania powstaje smog, o którego redukcję szła walka, gdy palenia miałem w domowych piecach zabroniono.

- Po pewnym czasie mogą uszkadzać układ nerwowy, układ krążenia, a nawet nerki, także jest bardzo szerokie, niekorzystne działanie smogu - wyjaśnia doktor Maciej Rylski, pulmonolog i alergolog.

Narażanie wszystkich na przykład na astmę oskrzelową, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub raka, nie wydaje się lekarzom dobrym pomysłem na rozwiązanie węglowego kryzysu.

- Niech każdy z nas się przejdzie koło dymiącego komina i nawet nosem pociągnie, i będzie czuł, że to są właśnie te rzeczy, które niewątpliwie działają szkodliwie na nasz układ oddechowy - wyjaśnia dr hab. Wojciech Feleszko, pulmonolog, immunolog i pediatra.

"Liczba zgonów może wzrosnąć"

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm zawiesił obowiązujące normy jakości węgla na dwa lata. Co oznacza, że będzie można wydobywać i sprzedawać, co się da - bez troski o powietrze, bez troski o zdrowie i życie innych.

Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w sezonie grzewczym z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie około 45 tysięcy osób. Miał to zmienić program wymiany pieców, dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła.

- Fundowanie nam tych zmian prosmogowych i mówienie o tym, że można palić byle czym, sprawi, że ta liczba zgonów może wzrosnąć. Ja tylko liczę na to, że będziemy mieli dosyć łagodną i wietrzną zimę, bo już chyba na nic innego liczyć nie można - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Można jeszcze liczyć na Senat, który może pomysły władzy wyhamować.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS