"Ta sympatia do Kremla gdzieś wybrzmiewała". Były wiceminister w reżimowej telewizji Łukaszenki

Źródło:
Fakty TVN
"Ta sympatia do Kremla gdzieś wybrzmiewała". Były wiceminister w reżimowej telewizji Łukaszenki
"Ta sympatia do Kremla gdzieś wybrzmiewała". Były wiceminister w reżimowej telewizji Łukaszenki
Jacek Tacik/Fakty TVN
"Ta sympatia do Kremla gdzieś wybrzmiewała". Były członek rządu PiS bryluje w reżimowej telewizji Aleksandra Łukaszenki Jacek Tacik/Fakty TVN

Tomasz Szmydt, były szef biura prawnego KRS z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, już od ponad pół roku ukrywa się na Białorusi. Teraz pojawił się tam Krzysztof Tołwiński, były działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, PiS, a nawet wiceminister w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W reżimowej telewizji przekonywał, że to Putin zdecyduje, kiedy skończy się wojna w Ukrainie i że poprzedni polski rząd prowadził lepszą dla Białorusi politykę.

Żeby dostać zaproszenie od reżimowej telewizji Aleksandra Łukaszenki i móc w niej krytykować Polskę, polski rząd i polską politykę wobec Ukrainy, trzeba zasłużyć sobie na bezgraniczne zaufanie. Były polityk PSL i były członek rządu Prawa i Sprawiedliwości najwyraźniej zasłużył.

- Nie wiem, czy agent, czy pożyteczny idiota. Ciężko rozstrzygnąć - komentuje słowa Krzysztofa Tołwińskiego poseł KO Zbigniew Konwiński. - Kwestia przekonań, po prostu. Ta sympatia do Kremla gdzieś wybrzmiewała u pana Tołwińskiego - dodaje Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Krzysztof Tołwiński do Prawa i Sprawiedliwości przeszedł z Polskiego Stronnictwa Ludowego - razem ze Zbigniewem Kuźmiukiem. Został wiceministrem skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

- Różni ludzie byli w Prawie i Sprawiedliwości. Za ich losy nie odpowiadamy. To są ich wybory - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

TEKST PREMIUM: Zupa, rwący strumień i pola bitwy. Głosowała jedna czwarta świata. Co z tego wynikło?

Tomasz Szmydt to przykład innego człowieka związanego z PiS-em, który skończył na Białorusi. Tomasz Szmydt za rządów Zjednoczonej Prawicy był szefem biura w upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa, zamieszany był też w aferę hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Na przełomie kwietnia i maja uciekł na Białoruś. Poprosił Łukaszenkę o azyl i go dostał.

- To jest oczywiste. To jest zdrada - mówi o całej sytuacji Zbigniew Konwiński. - Sędzia Szmydt - i to trzeba powołać komisję śledczą - to była dokładnie realizowana operacja rosyjskiego GRU. Wpuszczony szpion - komentuje Janusz Kowalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Co łączy Orbana i Łukaszenkę

Szmydt, który mógł zbierać materiały tajne i kompromitujące, dzisiaj jest poza zasięgiem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chętnie występuje w reżimowych mediach na Białorusi i jeszcze chętniej komentuje sprawy polskie w internecie.

- Nie oceniając winy Romanowskiego, nie miał szans na uczciwy proces w Polsce - mówi na jednym z nagrań Tomasz Szmydt. To narracja, którą w sprawie ucieczki na Węgry Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS, rozpowszechnia Prawo i Sprawiedliwość.

Marcin Romanowski porównuje swoją sytuację z czasami stalinizmu. W tle sprawa przeszukania klasztoru w Lublinie
Marcin Romanowski porównuje swoją sytuację z czasami stalinizmu. W tle sprawa przeszukania klasztoru w LublinieMaciej Knapik/Fakty TVN

- Trudno sobie wyobrazić, żeby pan minister Romanowski poddał się bezprawiu panującemu w Polsce. Mówi, że w ciągu sześciu godzin jest gotów wrócić do Polski, jeżeli wróci do Polski praworządność - twierdzi Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

Zdaniem rządzących to, co łączy Łukaszenkę i Orbana - poza tym, że udzielają schronienia ludziom związanym z PiS - to Władimir Putin.

- To jest nóż w plecy całej polityce polskiej, co ciekawe, także polityce wobec Ukrainy, którą jednak reprezentowało Prawo i Sprawiedliwość - mówi o działaniach węgierskiego rządu Jacek Karnowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość - o czym mówił w białoruskiej reżimowej telewizji jego były polityk - prowadziło znacznie lepszą politykę wobec Mińska, niż robi to rząd Donalda Tuska. To też zostało zauważone za naszą wschodnią granicą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/news.by_btrc

Pozostałe wiadomości

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne w przydrożnych kapliczkach, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24