Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste powietrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24

Smog wrócił nad Polskę. Ostatnio mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali codziennie ostrzeżenia, by nie wychodzić na zewnątrz. W piątek we Wrocławiu normy jakości powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent. Samorządowcy chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

Alert RCB został ogłoszony w powiecie kłodzkim. Jego mieszkańcy "są proszeni o zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz" - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- Kiedy pojawiają się bezwietrzne dni, kiedy pojawia się wysokie ciśnienie, od razu smog przypomina o sobie - mówił Patryk Białas, radny miasta Katowice, członek Stowarzyszenia "Biomiasto".

Jest źle, ale nie aż tak źle, jak było w ciągu kilku ostatnich dni. W ten weekend smog wrócił nad Polskę. Codziennie mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali podobne ostrzeżenia. W piątek we Wrocławiu normy powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent.

- Te ostatnie dni, te święta spędzone w smogu, w gryzącym powietrzu, w ciężkich warunkach, w których dostajemy alerty RCB, sprawiły, że tym lepiej wiemy, że musimy interweniować - wskazała Aleksandra Owca, współprzewodnicząca partii Razem, radna miasta Kraków.

Działaczki partii Razem z Krakowa chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

CZYTAJ TAKŻE: Program Czyste Powietrze ma przejść "remont". Zawieszono przyjmowanie wniosków

W listopadzie rząd zawiesił program "Czyste powietrze"

- Rozpoczyna się chwilowe zawieszenie przyjmowania wniosków, tych nowych wniosków, gdyż potrzebna jest reforma - przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na to krytycznie zareagowali eksperci i samorządowcy.

- Było sygnalizowane, że będzie rewolucja tego programu, ale nie było konsultowane jego wstrzymanie sensu stricte - skomentował Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To była bardzo zaskakująca decyzja. Myślę, że zaskoczyła wszystkie samorządy - stwierdziła Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic. - System został nagle wyłączony. Nie wiadomo, jak to rozliczać - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Miejski smog a zdrowie dzieci
Miejski smog a zdrowie dzieciTVN24

Od początku działania programu złożono ponad milion wniosków o wartości 37 miliardów złotych, z czego wypłacono niemal 14 miliardów dla 650 tysięcy beneficjentów. Nieprawidłowości miały dotyczyć sześciu tysięcy wniosków, opiewających na w sumie 600 milionów złotych.

Trzeciego grudnia do prokuratury zgłoszono kilka firm podejrzewanych o przestępstwa związane z programem. Tłumaczyła to wówczas Ministra Klimatu i Środowiska: - Fałszowanie dokumentacji, podrabianie podpisów, to dotyczy oczywiście pewnego promila wniosków, ale ten promil wniosków w programie, w którym przyjęliśmy już milion wniosków, to jest parę tysięcy - wskazała w grudniu Paulina Hennig-Kloska.

Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uspokajała. - Nowe, czyste powietrze w lepszej odsłonie zadebiutuje już na wiosnę przyszłego roku - przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak.

Pytamy więc o szczegóły. Kiedy dokładnie program wróci? - Do końca pierwszego kwartału, tak jak zakładaliśmy, program "Czyste powietrze" musi być wznowiony. Zobowiązałam do tego Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony, to tylko czasowo. Wszystko wróci na dobre tory z końcem pierwszego kwartału nowego roku - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Międzynarodowy raport, w którym Polska wypada najgorzej

- Wymiana kopciuchów to była jedna rzecz, ale my idziemy tu głębiej. Wiemy, że wchodzi dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Trzeba więc też brać pod uwagę termomodernizację danych budynków. Wymieniamy też system rozpatrywania wniosków, będzie on o wiele łatwiejszy, dzięki temu nadrobimy zaległości - przekazał Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Problem smogu jest w Polsce, choć sytuacja z roku na rok ulega poprawie, problemem obiektywnym. Świadczą o tym twarde dane z najnowszego, międzynarodowego raportu State of Global Air. Polska wypada w nim najgorzej w Europie. To widać, a przede wszystkim czuć.

- Jest naprawdę bardzo źle. Jest dużo starych pieców. Widać gołym okiem dym na ulicach - mówił jeden z naszych rozmówców. - Trudno się oddycha - przyznała kolejna rozmówczyni. - Powietrze jest tragiczne - dodała kolejna.

Na przyczyny takiego stanu rzeczy wpływa przede wszystkim sezon grzewczy, a mówiąc ściślej: ogrzewanie budynków piecami niespełniającymi żadnych standardów emisyjnych.

Powietrze w Polsce nadal jest złe. "Jakby ludzie mieli pieniądze, to nikt by nie palił dziadostwem"
Powietrze w Polsce nadal jest złe. "Jakby ludzie mieli pieniądze, to nikt by nie palił dziadostwem"Magda Łucyan/Fakty TVN

Trzeba działać, bo smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na astmę czy przewlekłe choroby układu oddechowego. To zwiększone ryzyko nowotworów złośliwych, chorób układu krwionośnego - wymieniała Dorota Kolarska z partii Razem.

- Każda ilość smogu jest niebezpieczna - ostrzegł Patryk Białas.

Trzeba działać, ale działać powinien przede wszystkim rząd i ministerstwo klimatu. - Potrzebujemy zmian systemowych. Trzeba przygotować odpowiednie regulacje, które eliminują fatalnej jakości paliwo, które przyspieszają transformację energetyczną, ale również potrzebujemy programów przyspieszających tę transformację energetyczną, bo bardzo często wielu Polaków nie stać na wymianę kopciuchów - zwrócił uwagę Patryk Białas.

Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie około 40 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS