Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste powietrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24

Smog wrócił nad Polskę. Ostatnio mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali codziennie ostrzeżenia, by nie wychodzić na zewnątrz. W piątek we Wrocławiu normy jakości powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent. Samorządowcy chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

Alert RCB został ogłoszony w powiecie kłodzkim. Jego mieszkańcy "są proszeni o zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz" - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- Kiedy pojawiają się bezwietrzne dni, kiedy pojawia się wysokie ciśnienie, od razu smog przypomina o sobie - mówił Patryk Białas, radny miasta Katowice, członek Stowarzyszenia "Biomiasto".

Jest źle, ale nie aż tak źle, jak było w ciągu kilku ostatnich dni. W ten weekend smog wrócił nad Polskę. Codziennie mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali podobne ostrzeżenia. W piątek we Wrocławiu normy powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent.

- Te ostatnie dni, te święta spędzone w smogu, w gryzącym powietrzu, w ciężkich warunkach, w których dostajemy alerty RCB, sprawiły, że tym lepiej wiemy, że musimy interweniować - wskazała Aleksandra Owca, współprzewodnicząca partii Razem, radna miasta Kraków.

Działaczki partii Razem z Krakowa chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

CZYTAJ TAKŻE: Program Czyste Powietrze ma przejść "remont". Zawieszono przyjmowanie wniosków

W listopadzie rząd zawiesił program "Czyste powietrze"

- Rozpoczyna się chwilowe zawieszenie przyjmowania wniosków, tych nowych wniosków, gdyż potrzebna jest reforma - przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na to krytycznie zareagowali eksperci i samorządowcy.

- Było sygnalizowane, że będzie rewolucja tego programu, ale nie było konsultowane jego wstrzymanie sensu stricte - skomentował Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To była bardzo zaskakująca decyzja. Myślę, że zaskoczyła wszystkie samorządy - stwierdziła Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic. - System został nagle wyłączony. Nie wiadomo, jak to rozliczać - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Miejski smog a zdrowie dzieci
Miejski smog a zdrowie dzieciTVN24

Od początku działania programu złożono ponad milion wniosków o wartości 37 miliardów złotych, z czego wypłacono niemal 14 miliardów dla 650 tysięcy beneficjentów. Nieprawidłowości miały dotyczyć sześciu tysięcy wniosków, opiewających na w sumie 600 milionów złotych.

Trzeciego grudnia do prokuratury zgłoszono kilka firm podejrzewanych o przestępstwa związane z programem. Tłumaczyła to wówczas Ministra Klimatu i Środowiska: - Fałszowanie dokumentacji, podrabianie podpisów, to dotyczy oczywiście pewnego promila wniosków, ale ten promil wniosków w programie, w którym przyjęliśmy już milion wniosków, to jest parę tysięcy - wskazała w grudniu Paulina Hennig-Kloska.

Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uspokajała. - Nowe, czyste powietrze w lepszej odsłonie zadebiutuje już na wiosnę przyszłego roku - przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak.

Pytamy więc o szczegóły. Kiedy dokładnie program wróci? - Do końca pierwszego kwartału, tak jak zakładaliśmy, program "Czyste powietrze" musi być wznowiony. Zobowiązałam do tego Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony, to tylko czasowo. Wszystko wróci na dobre tory z końcem pierwszego kwartału nowego roku - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Międzynarodowy raport, w którym Polska wypada najgorzej

- Wymiana kopciuchów to była jedna rzecz, ale my idziemy tu głębiej. Wiemy, że wchodzi dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Trzeba więc też brać pod uwagę termomodernizację danych budynków. Wymieniamy też system rozpatrywania wniosków, będzie on o wiele łatwiejszy, dzięki temu nadrobimy zaległości - przekazał Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Problem smogu jest w Polsce, choć sytuacja z roku na rok ulega poprawie, problemem obiektywnym. Świadczą o tym twarde dane z najnowszego, międzynarodowego raportu State of Global Air. Polska wypada w nim najgorzej w Europie. To widać, a przede wszystkim czuć.

- Jest naprawdę bardzo źle. Jest dużo starych pieców. Widać gołym okiem dym na ulicach - mówił jeden z naszych rozmówców. - Trudno się oddycha - przyznała kolejna rozmówczyni. - Powietrze jest tragiczne - dodała kolejna.

Na przyczyny takiego stanu rzeczy wpływa przede wszystkim sezon grzewczy, a mówiąc ściślej: ogrzewanie budynków piecami niespełniającymi żadnych standardów emisyjnych.

Powietrze w Polsce nadal jest złe. "Jakby ludzie mieli pieniądze, to nikt by nie palił dziadostwem"
Powietrze w Polsce nadal jest złe. "Jakby ludzie mieli pieniądze, to nikt by nie palił dziadostwem"Magda Łucyan/Fakty TVN

Trzeba działać, bo smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

- Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na astmę czy przewlekłe choroby układu oddechowego. To zwiększone ryzyko nowotworów złośliwych, chorób układu krwionośnego - wymieniała Dorota Kolarska z partii Razem.

- Każda ilość smogu jest niebezpieczna - ostrzegł Patryk Białas.

Trzeba działać, ale działać powinien przede wszystkim rząd i ministerstwo klimatu. - Potrzebujemy zmian systemowych. Trzeba przygotować odpowiednie regulacje, które eliminują fatalnej jakości paliwo, które przyspieszają transformację energetyczną, ale również potrzebujemy programów przyspieszających tę transformację energetyczną, bo bardzo często wielu Polaków nie stać na wymianę kopciuchów - zwrócił uwagę Patryk Białas.

Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie około 40 tysięcy osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS