Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ten zakaz zaboli wielu nastolatków". Belgia idzie na wojnę z e-papierosami
"Ten zakaz zaboli wielu nastolatków". Belgia idzie na wojnę z e-papierosami
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ten zakaz zaboli wielu nastolatków". Belgia idzie na wojnę z e-papierosamiJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Przyciągają kolorowymi opakowaniami i szeroką gamą smaków - to od nich wielu młodych ludzi zaczyna palenie i uzależnienie od nikotyny.

- W ostatnich latach liczba młodych ludzi, którzy zaczęli nałóg od e-papierosów, jest większa niż w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych. E-papierosy przyciągają nowe pokolenie palaczy. I to jest bardzo złe - podkreśla Frank Vandenbroucke, minister zdrowia Belgii.

Dlatego od środy sprzedaż jednorazowych e-papierosów w Belgii będzie zakazana. To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który wprowadza takie przepisy.

- Myślę, że to dobry pomysł. Celem elektronicznych papierosów nie jest palenie rekreacyjne, ale zerwanie z nałogiem - wskazuje Steven Pomeranc, właściciel sklepu z e-papierosami.

Chodzi nie tylko o kwestie zdrowotne

Belgijskie władze uważają, że e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Choć ich sprzedaż osobom poniżej 18. roku życia w Belgii jest nielegalna, nastolatkowie nie mają problemów z ich zakupem.

- Zawsze kupuję jednorazowe e-papierosy. Nigdy nie kupuję e-papierosów wielokrotnego użytku, ponieważ są one trudniejsze do zdobycia dla osób niepełnoletnich. Ten zakaz zaboli wielu nastolatków - komentuje Luque de Met, 17-latka z Brukseli.

- Nie przeszkadza mi ten zakaz, ponieważ liczę na to, że uda mi się rzucić palenie. Martwię się o swoje zdrowie - mówi Cameron Vanheed, 16-latek z Brukseli.

Onkolog: W jednym z lepszych liceów w Warszawie około 80 proc. uczniów pali jednorazowe e-papierosy
Onkolog: W jednym z lepszych liceów w Warszawie około 80 proc. uczniów pali jednorazowe e-papierosyTVN24

Belgijskim władzom chodzi nie tylko o kwestie zdrowotne. Celem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów jest też zmniejszenie ilości problematycznych śmieci.

- Według Komisji Europejskiej jednorazowe e-papierosy generują trzy rodzaje odpadów. Oczywiście mamy plastik, ale są też odpady elektroniczne, takie jak bateria, oraz odpady niebezpieczne, ponieważ substancje chemiczne obejmują również nikotynę - wymienia minister Frank Vandenbroucke.

- Wyrzucamy baterie, które nadal nadają się do użytku. Mamy specjalne pojemniki na odpady. Możemy je poddać recyklingowi, ale większość ludzi tego nie robi - mówi Steven Pomeranc.

Pokolenie wolne od nikotyny?

W czerwcu śladem Belgów podąży Wielka Brytania, która także zakaże sprzedaży jednorazówek. Nad podobnymi przepisami pracują Niemcy i Francja. W Polsce prace nad ustawą o zakazie sprzedaży wszystkich rodzajów e-papierosów i pojemników zapasowych osobom niepełnoletnim się przeciągają.

CZYTAJ TAKŻE: Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

- Jest kilka krajów, które zakazały e-papierosów, co przyjęliśmy z zadowoleniem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście wprowadzić silne środki regulacyjne. Musicie upewnić się, że dzieci nie będą miały dostępu do elektronicznych papierosów - mówi dr Rüdiger Krech ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Co roku z powodu palenia wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej umiera około 700 tysięcy ludzi. Wspólnota liczy na to, że do 2040 roku uda się jej stworzyć pokolenie wolne od nikotyny, czyli takie, w którym palić będzie niespełna pięć procent obywateli. Mogą w tym pomóc działania podejmowane przez miejsca takie jak Mediolan, gdzie od 1 stycznia nie będzie można palić we wszystkich miejscach publicznych, również na ulicy.

Za naruszenie zakazu będzie groziła grzywna w wysokości nawet 250 euro, czyli około tysiąca złotych. Przepisy nie dotyczą e-papierosów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS