Finał po raz 27, 60 tysięcy sztuk sprzętu za niemal miliard złotych. Tyle zebrała Orkiestra

Finał po raz 27, 60 tysięcy sztuk sprzętu za niemal miliard złotych. Tyle zebrała Orkiestra
Finał po raz 27, 60 tysięcy sztuk sprzętu za niemal miliard złotych. Tyle zebrała Orkiestra
Marcin P. Wrona | Fakty po południu
Finał po raz 27, 60 tysięcy sztuk sprzętu za niemal miliard złotych. Tyle zebrała OrkiestraMarcin P. Wrona | Fakty po południu

Do miliarda - zebranego w sumie w ciągu 27 lat działalności WOŚP - brakuje 50 milionów złotych. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku WOŚP zebrała rekordowe ponad 120 milionów złotych, granice miliarda po tegorocznym 27. już finale zapewne uda się przekroczyć. Te trzy dekady Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to ponad 60 tysięcy sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego w całej Polsce. W tym roku zbieramy na ten dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Mimo że Orkiestra oficjalnie zagra dopiero w niedzielę, to już na jej koncie się całkiem pokaźna kwota.

- Na naszym koncie jest już ponad 6,5 miliona złotych - mówił wcześniej główny dyrygent WOŚP, Jurek Owsiak, ale po pewnym czasie było już nieco ponad 9 milionów złotych. To niemal trzy razy więcej niż podczas pierwszego finału WOŚP.

- Widać, że internauci coraz chętniej i coraz częściej przekazują pieniądze również przed rozpoczęciem finału - uważa Anna Orzech z WOŚP.

27 lat temu orkiestra zebrała w sumie 3,5 miliona złotych, czyli ponad milion dolarów.

- Zrozumieliśmy, na czym polega ta idea 27 lat temu, a teraz rozpoczynamy finał i mamy na koncie tyle pieniędzy, że możemy już zrealizować jedną z tych potrzeb, o których będziemy mówili podczas finału - opowiada Jerzy Owsiak.

WOŚP można wspierać online

Dzieje się w Polsce i na całym świecie. Od tygodnia dziennikarze, gwiazdy, wolontariusze i ludzie dobrej woli dwoją się i troją, by przyciągnąć jak najwięcej darczyńców.

- Jest to piękny moment, kiedy jesteśmy ponad wszelkimi podziałami, kiedy jesteśmy razem, kiedy panuje radość, ogromna radość wśród Polaków - uważa reżyser 27. finału WOŚP, Wojciech Iwański.

Siedem miast już po raz dziesiąty konkuruje ze sobą w wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem jest jest pobicie rekordu Polski na ergometrach wioślarskich. W Szczecinie w zawodach wzięli udział sportowcy. Między innymi Marek Kolbowicz.

- Przychodzą starsi, młodsi. Spectrum jest bardzo różne, ale najwięcej jest jednak sportowców, sympatyków każdej dyscypliny sportowej - opowiada Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski w wioślarstwie.

Do przepłynięcia jest 500 metrów. Reporter TVN24 Daniel Stenzel zorganizował w Gdańsku bieg dla WOŚP-u. To już też tradycja. Nie tylko na ulicach, bo do puszek można wrzucać również online, bez wychodzenia z domu.

- Jest wiele sytuacji losowych, w których nie możemy uczestniczyć w takiej kweście ulicznej, wtedy namawiam wszystkich do wsparcia WOŚP wirtualnie, na stronie internetowej - tłumaczy Małgorzata Rozenek-Majdan.

Możliwości jest całkiem sporo. Za pośrednictwem strony internetowej można wpłacić swoją wirtualną cegiełkę od 10 do 150 zł, lub wykonać przelew na konto. Można również wysłać SMS, albo ściągnąć aplikację na smartfona. Jednak to aukcje internetowe robią furorę i z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością.

"Do konica świata i jeden dzień dłużej"

- My w tym roku wystawiamy nasze plecaki z "Azja Express". One wiążą się z dużą dawką przeżyć dla nas - mówi Radosław Majdan, były piłkarz.

Plecaki warte są dziś nieco ponad 1000 zł, ale zażarta walka o ich zdobycie potrwa jeszcze 12 dni. Na aukcjach można kupić również obraz, który został namalowany przez artystkę z warszawskiego zoo, szympansicę Lucy.

- Tak jak my czasami prosimy o wspieranie różnych akcji w warszawskim zoo na ratowanie zwierząt, to teraz jakby zwierzęta w stronę małych dzieci chcą też jakiś ukłon zrobić - tłumaczy Anna Tadra z warszawskiego zoo.

Do wygrania jest też trening z Anną Lewandowską, albo sparing bokserski z prezydentem Poznania, który jak każdy pięściarz wie, że więcej szczęścia jest w dawaniu, niż braniu i dodaje, że w tak szczytnej sprawie nie boi się zostać obity.

Już w niedzielę wcześnie rano rozpocznie się 27. finał WOŚP. 120 tysięcy wolontariuszy w 1700 sztabach będzie zbierało pieniądze na sprzęt diagnostyczny i specjalistyczne szpitale dziecię. Bez chwili wytchnienia, bez żadnego focha, do konica świata i jeden dzień dłużej. ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: Marcin P. Wrona / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS