Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzomMarcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Coraz częściej pomaga lekarzom w analizowaniu wyników, jest szybka i precyzyjna, a w diagnostyce to nie do przecenienia. Jej zalety szczególnie cenią radiolodzy.

To dzieje się teraz - skuteczność badań bliska 100 procent, wyniki po kilku dniach, a wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

- Zbieramy po prostu dane w sposób szybszy, może troszkę szczątkowy, a sztuczna inteligencja dzięki swojej właśnie inteligencji pozwala te obrazki, które potem my oglądamy, przygotować w sposób szybszy i szybciej zebrać po prostu materiał - mówi profesor Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Najszersze zastosowanie dla AI znaleźli radiolodzy. Firma Pixel Technology z Łodzi opracowała system analizujący obraz, na przykład pozyskany w wyniku badania rentgenowskiego czy tomograficznego.

Najważniejsza w jego przypadku jest szybkość i dokładność, bo w wielu przypadkach na opisy czeka się bardzo długo.

Sztuczna inteligencja pomaga lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju

- Stworzyliśmy algorytmy, które potrafią przyśpieszyć nawet do 74 procent opis niektórych badań, czyli automatycznie znajdują wszystkie zmiany patologiczne w danych organach. W niektórych modelach, tych najlepszych które mamy, mamy w tej chwili 96-97 procent skuteczności. Super Lekarz ma 94 procent, natomiast zwykli lekarze od 72 do 84 procent skuteczności - przekazuje Jakub Musiałek z firmy Pixel Technology w Łodzi.

Systemy już teraz pomagają lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju. - Każdy system, który przyspieszy też pracę radiologa no to super, to jest bardzo korzystne i trochę mogłoby nas odciążyć - wskazuje Tomasz Puzio, radiolog z firmy Pixel Technology.

Leczenie może stać się szybsze niż kiedykolwiek

Radiologia to niejedyna dziedzina medycyny, w której AI pomaga lekarzom. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu imienia Biegańskiego w Łodzi wykorzystują ją także kardiolodzy.

Specjalna platforma do pomiarów hemodynamicznych jest w stanie pomóc na przykład w przewidywaniu spadków ciśnienia u operowanych pacjentów. - Jesteśmy w stanie wiedzieć, co będzie w przyszłości, czyli zapobiec tym zdarzeniom niepożądanym, których nie chcemy, by chorzy doświadczali. Możemy je leczyć zanim one wystąpią, ponieważ bez tych algorytmów jesteśmy w stanie jako lekarze leczyć coś, co się dzieje już - mówi doktor nauk medycznych Arkadiusz Ammer z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Dzięki sztucznej inteligencji analiza historii choroby pacjenta i dostosowanie leczenia mogą stać się szybsze niż kiedykolwiek.

- Biorąc pod uwagę potencjał sztucznej inteligencji w przetwarzaniu ogromnej ilości danych różnego rodzaju, połączenie tego typu informacji o pacjencie daje bardzo duży potencjał do personalizacji terapii - ocenia profesor doktor habilitowana inżynier Anna Fabijańska z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

W przyszłości możemy spodziewać się scenariusza, w którym badań potrzebnych będzie mniej i będą one dostarczały lekarzom więcej informacji.

- Będziemy robili coraz bardziej dokładne badania. Coraz więcej będziemy się dowiadywali z jednego badania i lekarze z takim systemem sztucznej inteligencji będą tworzyli tandem, który będzie szybko przechodził przez standardowe tysiące znanych nam już przykładów patologii - prognozuje Jakub Musiałek.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Posiłkując się AI, lekarze mimo wszystko powinni kierować się wiedzą i doświadczeniem.

- Zabawy ze sztuczną inteligencją w medycynie troszeczkę weszły w ślepą uliczkę polegającą na tym, że my szukamy bardzo medycznych rozwiązań, diagnoz, które czasami lekarz podejmuje intuicyjnie. Niestety sztuczna inteligencja to są zazwyczaj wybory zero-jedynkowe i nie ma tutaj przestrzeni na intuicję - zwraca uwagę Piotr Grzelak.

- Oczywiście lekarz podejmuje decyzje i właściwie system może mu tylko co najwyżej podpowiedzieć, albo które badanie powinien ocenić w pierwszej kolejności, bo na przykład system podejrzewa, że tam jest jakaś zmiana wymagająca pilnej oceny - komentuje Tomasz Puzio.

Algorytmy sztucznej inteligencji mogą jedynie przyspieszyć czy ułatwić niektóre procesy.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS