Pierwszy taki nabór na unijne dotacje. "To jest przełom"

Źródło:
Fakty TVN

20 sierpnia, godzina 10:00 - wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na pewno mają wpisaną tę datę do kalendarza. Dokładnie wtedy rusza nabór wniosków na unijne dotacje. A do wydania będzie ponad miliard złotych. O czym marzą ci, którzy na co dzień nas leczą i jak oczywistych rzeczy im czasami brakuje?

Doktor Magdalena Praczukowska, kierownik poradni w Dobrzyniewie Dużym na Podlasiu, pokazuje "Faktom", na jakie inwestycje się szykuje.

- Mamy chociażby EKG, które zamierzamy wymienić na nowe. Będzie na pewno ono służyło pacjentom lepiej, będzie lepiej diagnozowało. Mamy jeszcze aparaturę do analiz takich na miejscu - mówi Magdalena Praczukowska, kierownik Poradni Lekarza Rodzinnego PRAMEDICA w Dobrzyniewie Dużym. Chodzi o sprzęt do ekspresowego badania krwi, który też jest już do wymiany.

Doktor Marek Szewczyk w gabinecie lekarza rodzinnego w Kątach Wrocławskich na pewno wymieni komputer. W tej chwili pracuje na tak starym, że nie może zainstalować nowego oprogramowania. Komputer zresztą to dopiero początek jego listy zakupów.

- Musimy wymienić lampy, tutaj mieliśmy taką wspaniałą lampę, która nam padła. No i oczywiście poprawa systemu informatycznego - wymienia doktor Marek Szewczyk z Przychodni "Kama" w Kątach Wrocławskich.

Ile pieniędzy na modernizację mogą otrzymać placówki ochrony zdrowia?

Systemy informatyczne to coś, co starzeje się w medycynie najszybciej, więc tu zmiana będzie gigantyczna.

- Chcemy wymienić je na już takie lepsze z możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji - mówi Magdalena Praczukowska.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja w analizie badań i zapisywaniu danych pacjenta, aparaty do EKG i USG, holtery, dermatoskopy. Znajdą się też środki na remonty wnętrz - na przykład wydzielenie strefy zakaźnej. Każdy mały gabinet będzie mógł na modernizację dostać nawet 300 tysięcy złotych. Większe - więcej.

- Niewątpliwie zakup sprzętu w ramach kontraktu tak małej przychodni jak nasza, jest niemożliwy finansowo. W związku z tym te środki umożliwią doposażenie i zwiększenie zakresu świadczeń dla pacjentów. Super - ocenia Joanna Szeląg, specjalistka medycyny rodzinnej.

Mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna

O tym, że jest to super sprawa, wieść wśród lekarzy rodzinnych rozniosła się lotem błyskawicy. Każdy chce dostać te pieniądze. Dlatego, pomimo że środek wakacji, mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna.

- Tak, podjęliśmy taką decyzję, będziemy się starać o to wsparcie - zapowiada Marek Szewczyk. - Nabór rusza 20 sierpnia o godzinie 10 - informuje Magdalena Praczukowska.

- Zainteresowanie ze strony placówek jest bardzo duże. Dzisiaj odbył się pierwszy webinar, na którym było 1500 placówek. Następny organizujemy już we wtorek 13 sierpnia - mówi Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia.

Pieniądze Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci ze środków Unii Europejskiej.

- To jest w ogóle przełom, bo to jest pierwszy fundusz, który jest dedykowany dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To naprawdę zabrało parę lat, żeby przekonać wielu decydentów o tym, żeby taki fundusz powstał - podkreśla Jacek Krajweski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Dzięki temu skorzystamy my pacjenci. Po prostu szybciej i łatwiej i w lepszych warunkach będzie można wykonać wiele badań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS