Pierwszy taki nabór na unijne dotacje. "To jest przełom"

Źródło:
Fakty TVN

20 sierpnia, godzina 10:00 - wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na pewno mają wpisaną tę datę do kalendarza. Dokładnie wtedy rusza nabór wniosków na unijne dotacje. A do wydania będzie ponad miliard złotych. O czym marzą ci, którzy na co dzień nas leczą i jak oczywistych rzeczy im czasami brakuje?

Doktor Magdalena Praczukowska, kierownik poradni w Dobrzyniewie Dużym na Podlasiu, pokazuje "Faktom", na jakie inwestycje się szykuje.

- Mamy chociażby EKG, które zamierzamy wymienić na nowe. Będzie na pewno ono służyło pacjentom lepiej, będzie lepiej diagnozowało. Mamy jeszcze aparaturę do analiz takich na miejscu - mówi Magdalena Praczukowska, kierownik Poradni Lekarza Rodzinnego PRAMEDICA w Dobrzyniewie Dużym. Chodzi o sprzęt do ekspresowego badania krwi, który też jest już do wymiany.

Doktor Marek Szewczyk w gabinecie lekarza rodzinnego w Kątach Wrocławskich na pewno wymieni komputer. W tej chwili pracuje na tak starym, że nie może zainstalować nowego oprogramowania. Komputer zresztą to dopiero początek jego listy zakupów.

- Musimy wymienić lampy, tutaj mieliśmy taką wspaniałą lampę, która nam padła. No i oczywiście poprawa systemu informatycznego - wymienia doktor Marek Szewczyk z Przychodni "Kama" w Kątach Wrocławskich.

Ile pieniędzy na modernizację mogą otrzymać placówki ochrony zdrowia?

Systemy informatyczne to coś, co starzeje się w medycynie najszybciej, więc tu zmiana będzie gigantyczna.

- Chcemy wymienić je na już takie lepsze z możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji - mówi Magdalena Praczukowska.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja w analizie badań i zapisywaniu danych pacjenta, aparaty do EKG i USG, holtery, dermatoskopy. Znajdą się też środki na remonty wnętrz - na przykład wydzielenie strefy zakaźnej. Każdy mały gabinet będzie mógł na modernizację dostać nawet 300 tysięcy złotych. Większe - więcej.

- Niewątpliwie zakup sprzętu w ramach kontraktu tak małej przychodni jak nasza, jest niemożliwy finansowo. W związku z tym te środki umożliwią doposażenie i zwiększenie zakresu świadczeń dla pacjentów. Super - ocenia Joanna Szeląg, specjalistka medycyny rodzinnej.

Mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna

O tym, że jest to super sprawa, wieść wśród lekarzy rodzinnych rozniosła się lotem błyskawicy. Każdy chce dostać te pieniądze. Dlatego, pomimo że środek wakacji, mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna.

- Tak, podjęliśmy taką decyzję, będziemy się starać o to wsparcie - zapowiada Marek Szewczyk. - Nabór rusza 20 sierpnia o godzinie 10 - informuje Magdalena Praczukowska.

- Zainteresowanie ze strony placówek jest bardzo duże. Dzisiaj odbył się pierwszy webinar, na którym było 1500 placówek. Następny organizujemy już we wtorek 13 sierpnia - mówi Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia.

Pieniądze Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci ze środków Unii Europejskiej.

- To jest w ogóle przełom, bo to jest pierwszy fundusz, który jest dedykowany dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To naprawdę zabrało parę lat, żeby przekonać wielu decydentów o tym, żeby taki fundusz powstał - podkreśla Jacek Krajweski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Dzięki temu skorzystamy my pacjenci. Po prostu szybciej i łatwiej i w lepszych warunkach będzie można wykonać wiele badań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS