W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach
W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkachGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

Zapalić znicz, zostawić kwiaty, odwiedzić groby bliskich, którzy już odeszli - w Zaduszki Polacy także ruszyli na cmentarze. - Pracujemy za granicą, także teraz mamy ten okres, akurat się to rozłożyło na kilka dni, że możemy wszystkich poodwiedzać - mówi pan Robert.

Na tatrzańskich Wiktorówkach, choć to miejsce pamięci, a nie cmentarz, wciąż żywe są wspomnienia o ludziach związanych z górami, których już z nami nie ma. - Tutaj mogą być upamiętnieni ludzie, którzy na przykład zmarli śmiercią naturalną, ale byli przewodnikami, ratownikami zasłużonymi, prowadzili wycieczki w to miejsce, objaśniali - wyjaśnia Apoloniusz Rajwa, przewodnik tatrzański i ratownik górski.

ZOBACZ TAKŻE: Tłumy na stołecznych cmentarzach. "Przyjeżdżamy wcześniej, by uniknąć korków"

W sobotę dotarcie do cmentarzy - zwłaszcza samochodem - mogło być już nieco łatwiejsze niż w piątek, gdy korkowały się okolice największych nekropolii. - Dla mnie lepiej 2 niż 1. Mniej ludzi, parkingi wygodniejsze - mówi pan Zdzisław. - Wszystko jest dzisiaj dużo, dużo lepiej zorganizowane i dużo mniej ludzi jest niż wczoraj - zaznacza pan Dariusz.

Ile w tym roku będzie kosztować Wszystkich Świętych?
Ile w tym roku będzie kosztować Wszystkich Świętych?TVN24

96 wypadków w dwa dni

Policja podsumowała dwa pierwsze dni akcji "Znicz". - Policjanci odnotowali 96 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 113 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 464 nietrzeźwych kierujących - przekazuje nadkom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji.

W piątek doszło do kilku groźnych zdarzeń. W rejonie cmentarza na poznańskim Dębcu dwie osoby zostały potrącone przez samochód, którego kierowca miał pomylić pedał gazu i hamulca. - Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego, który zadecydował o przewiezieniu jednej z poszkodowanych osób do szpitala celem dalszej diagnostyki. Kierujący pojazdem był trzeźwy - przekazuje sierż. sztab. Anna Klój z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Uderzył w ogrodzenie i wjechał na cmentarz, uszkadzając nagrobki

W Stargardzie samochód staranował płot nekropolii, po czym uderzył jeszcze w kilka nagrobków. - Blisko 60-letni mężczyzna prawdopodobnie - według wstępnych ustaleń policjantów - zasłabł (…) Przejechał kilka metrów i zatrzymał się. Na szczęście tej osobie się nic nie stało poważnego. Nikomu innemu się nic nie stało - informuje sierż. Piotr Jaworski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Strażacy utknęli, kiedy pędzili z pomocą
Strażacy utknęli, kiedy pędzili z pomocąOSP Tenczynek

Apel o ostrożność podczas powrotów

W sobotę rano niespokojnie było także dalej od cmentarzy. Na autostradzie A4 w pobliżu Chojnowa wypadł z drogi, a następnie dachował autobus. Nie przewoził pasażerów. Jechało nim dwóch kierowców - jeden trafił pod opiekę lekarzy, drugiemu nic się nie stało. 

CZYTAJ TEŻ: Tutaj leżą, ale nikt nie wie, kim byli. Dziesięć minut, które zostanie z tobą na zawsze

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy licznie wracać do domów. Jedźmy bezpiecznie, a w razie potrzeby pamiętajmy o korytarzu życia - apelują strażacy z małopolskiego Tenczynka, którzy w czwartek przez duży ruch połączony z remontem drogi z poważnymi problemami dotarli do miejsca zderzenia kilku samochodów na autostradzie A4.

- Wyszedł strażak, który przesunął samochody, które stały jeszcze przed nim, żeby się tak, delikatnie mówiąc, "przytuliły do siebie", żeby on mógł z powrotem wjechać na prawy pas. Przejechali kawałeczek, po czym nastąpiło to samo - informuje Katarzyna Kowal, prezeska OSP Tenczynek.

Strażacy oceniają, że przez zatory stracili nawet 10 minut. Na szczęście na miejscu nie było poważnie rannych. - Najczęściej ten obraz korytarza życia, który się przedstawia, który jest widoczny, to obraz, w którym pojazdy są po prawej i po lewej stronie, a korytarz powinien być po środku. Są takie sytuacje, kiedy, niestety, nie możemy tego w ten sposób zrobić, wtedy ustawiamy się tam, gdzie to możliwe, po prawej stronie - wskazuje Michał Kusy, strażak OSP Tenczynek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS