20 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Tragiczny bilans długiego weekendu na polskich drogach

20 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Tragiczny bilans długiego weekendu na polskich drogach
20 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Tragiczny bilans długiego weekendu na polskich drogach
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
20 ofiar śmiertelnych, setki rannych. Tragiczny bilans długiego weekendu na polskich drogachTomasz Pupiec | Fakty po południu

Ponad czterystu rannych i dwadzieścia ofiar śmiertelnych - tak w sobotę wyglądał tragiczny bilans długiego weekendu na polskich drogach. Równocześnie trwa akcja "Bezpieczny Weekend", w ramach której tysiące policjantów drogówki patroluje autostrady, drogi ekspresowe i krajowe.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

30-letni motocyklista na ulicy Sikorskiego w Tarnobrzegu potrącił pieszego. Obaj mężczyźni nie żyją. To dwie spośród trzech osób, które zginęły w sobotę na polskich drogach.

- Zawsze mówiąc o liczbach mam poczucie, że mówimy o cyferkach, ale każda z nich to jakiś dramat ludzki - podkreśla podkomisarz Dariusz Marciniak z Komendy Głównej Policji

Trzecia ofiara straciła życie w wypadku w Siemczynie, w Zachodniopomorskiem. Jest nią kierowca samochodu osobowego, który czołowo zderzył się z busem. Mężczyzna zginął na miejscu. Pięciu pasażerów busa trafiło do szpitali.

- Jedna osoba została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szczecina, jedna do Wałcza karetką, a pozostałe trafiły do szpitala w Drawsku Pomorskim - poinformował młodszy kapitan Tomasz Kubiak ze Straży Pożarnej w Szczecinie.

"Nie będziemy stosowali taryfy ulgowej"

Powyższe przykłady to tylko niewielki wycinek z tragicznych statystyk długiego weekendu na polskich drogach.

Zwiększone natężenie ruchu policjanci zarejestrowali już w środę. Od tego dnia do soboty doszło do niemal trzystu czterdziestu wypadków. Obrażenia odniosły 404 osoby, a zginęło 20 osób.

- Nie będziemy stosowali taryfy ulgowej wobec tych, którzy przepisy ruchu drogowego będą nagminnie łamali - zapewnia podkomisarz Dariusz Marciniak z Komendy Głównej Policji.

Tragiczne policyjne statystyki do wyobraźni wielu kierowców jednak nie przemawiają. Główna przyczyna wypadków pozostaje niezmienna - nadmierna prędkość.

"Patrole policyjne spotkamy tak naprawdę wszędzie"

W ciągu zaledwie jednego dnia policjanci z Lubina zatrzymali aż czterech kierowców, którzy przez swoje drogowe wyczyny musieli pożegnać się z prawem jazdy. To efekt ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny Weekend", w ramach której każdego dnia na drogi wyjeżdża co najmniej pięć tysięcy policjantów i ponad osiemdziesiąt nieoznakowanych radiowozów.

- Patrole policyjne spotkamy tak naprawdę wszędzie. To jest ogólnopolska akcja - podkreśla starsza aspirant Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Łodzi.

Policja zachęca, żeby podczas wyjazdów na długi sierpniowy weekend korzystać z nawigacji GPS, które rozpoznają utrudnienia w ruchu drogowym. Może to pozwolić na ominięcie korków i zaoszczędzenie sobie frustrujących sytuacji, co również podnosi poziom bezpieczeństwa.

- Trzeba powiedzieć, że agresja poprzedzona jest zwykle frustracją. Bardzo niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że zachowania agresywne mogą być również ryzykowne - podkreśla doktor Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.

Niebezpiecznie rośnie też liczba kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu, nie tylko w ten weekend, ale też od początku roku. Ich liczba sięgnęła już prawie 69 tysięcy.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS