Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera MorawieckiegoMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Pieniędzy na KPO jak nie było, tak nie ma, bo Polska nie spełniła warunków, do których się zobowiązała. Mateusz Morawiecki twierdzi, że połowa z tych pieniędzy już jest w Polsce, a druga połowa jest blokowana na żądanie opozycji. Skąd takie stwierdzenie?

Podczas sobotniego spotkania Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Kościerzyny padło pytanie o środki z unijnego funduszu odbudowy. - Już teraz część z tych pieniędzy płynie do Polski. Druga część, zablokowana przez sędziów i komisarzy, i zablokowana na żądanie ludzi z Platformy Obywatelskiej, czeka - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Obiecywane 770 miliardów złotych to łączna kwota należnej Polsce części unijnego budżetu na następne lata oraz naszej części unijnego pandemicznego funduszu. Z tej pierwszej budżetowej puli do Polski docierają już, owszem, ale tylko techniczne zaliczki. Przy wypłacie ostatecznych sum Bruksela będzie sprawdzać, czy Polska nie łamie zasad praworządności, bo na taki warunek zgodził się premier Mateusz Morawiecki. Druga pula, środki z unijnego funduszu odbudowy, czyli pieniądze na słynne KPO, mogłyby być w Polsce od roku, ale nie są. - 100-procentowa odpowiedzialność za brak środków z KPO spoczywa na premierze Morawieckim i rządzie Prawa i Sprawiedliwości - uważa Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- Zgodził się (premier - przyp. red.) na warunki, których nie jest w stanie dzisiaj dotrzymać - zauważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL. Mateusz Morawiecki rzeczywiście sam negocjował z Brukselą warunki wypłat. Jeden z nich miała realizować najnowsza ustawa o Sądzie Najwyższym, ale kiedy już się zdawało, że sprawa zmierza do końca, to prezydent tę regulację odesłał do Trybunału Konstytucyjnego.

- Mogę potwierdzić, że poinformowaliśmy stronę polską, że ta ustawa może rozwiązać problem, ale nie wszystkie problemy wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości - przekazała wiceszefowa KE Vera Jourova, zaznaczając, że chodzi tylko o pierwszy kamień milowy. Bruksela mówi, że nie pozostało nic innego, jak czekać, żeby ustawa weszła w życie. W Trybunale Konstytucyjnym trwa konflikt i jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy TK wypowie się o tej ustawie. - Moim zdaniem się nie wypowie, a nawet jak się wypowie, to żeby to się udało w tym roku, to myślę, że to jest bardzo mało prawdopodobne - mówi Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?
Trybunał Konstytucyjny w kryzysie. Co dalej z KPO?Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Impas trwa

- Nie znamy kalendarza pana Jarosława Kaczyńskiego, bo być może jest umówiony z panią prezes Trybunału Konstytucyjnego na jakiś deser i tam podejmą decyzję - zgaduje Robert Obaz, poseł Nowej Lewicy. Premier niezmiennie jest spokojny. - Jestem spokojny. Te pieniądze spokojnie do Polski przybędą, a projekty z tak zwanego KPO już teraz są realizowane. Już na nic nie czekamy, tylko realizujemy te projekty, więc proszę się o to nie obawiać - powiedział w sobotę Morawiecki.

Część projektów PiS zaczęło realizować ze środków krajowych, ale to chwilowe rozwiązanie. Na przykład we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii unijne granty są już inwestowane pełną parą. Polski rząd na początku też był zachwycony wizją ogromnych unijnych środków, ale w międzyczasie stanowisko wyraźnie się zmieniło. Kiedyś pieniądze nazywane "nowym planem Marshalla" stały się nagle "sumami stosunkowo nie największymi". Tak rządzący zaczęli mówić, kiedy po polskiej stronie pojawiły się problemy z realizacją warunków wypłat. - Ubolewam, że organy Unii Europejskiej szukają pretekstów, żeby tych środków nie wypłacić - stwierdził Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

- Unia Europejska będzie blokowała te pieniądze, chcąc pomóc wygrać wybory Platformie Obywatelskiej i Lewicy. To się nie uda. My wygramy wybory i środki do nas trafią - zapewnił Artur Szałabawka, poseł PiS.

Opozycja odpowiada, że rząd zakłamuje rzeczywistość. - No, niestety, ale PiS nie wycofało się z łamania praworządności, a to było głównym warunkiem do odblokowania pieniędzy z KPO - zauważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Poza kłopotami z pieniędzmi, które mogłyby w Polsce być i pracować, a nie ma ich i nie pracują, mamy też kłopot z pieniędzmi, które jesteśmy Brukseli winni. To kary za niewykonywanie decyzji TSUE. - Za to nieodpowiedzialne zachowanie PiS-u, za łamanie konstytucji, my płacimy rachunek. Naprawdę bardzo smutne - uważa Rafał Trzaskowski. Za samą działalność utworzonej przez PiS Izby Dyscyplinarnej jesteśmy Brukseli winni dwa i pół miliarda złotych. Część z tej sumy Bruksela już sobie potrąciła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS