Rządzący wracają do antyniemieckiej retoryki. "Jak już nic im nie idzie, to trzeba znowu uderzyć w ten sam bębenek"

Źródło:
Fakty TVN
Rządzący wracają do antyniemieckiej retoryki
Rządzący wracają do antyniemieckiej retoryki
Paweł Płuska/Fakty TVN
Rządzący wracają do antyniemieckiej retorykiPaweł Płuska/Fakty TVN

W tym czasie, kiedy ludzie Prigożyna byli w połowie drogi do Moskwy, to polski rząd był w Bogatyni, na samym zachodnim krańcu Rzeczypospolitej. Podczas wiecu politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili o silnej Polsce i wrogu, który może nam zagrażać. W to miejsce nie wskazywali Rosji, a Niemcy, co nie dziwi już polityków opozycji.

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę wizytował granicę na wschodzie. Mówił o Rosji jako kraju agresywnym i barbarzyńskim, a także o tym, jak w sobotę sytuację związaną z buntem Grupy Wagnera konsultował z zachodnimi sojusznikami. - Unia Europejska jest naszym wspaniałym sojusznikiem. Jest miejscem, w którym jesteśmy, będziemy, mamy dobre relacje, mamy przyjazne relacje z ogromną większością krajów - zapewniał szef rządu w niedzielę.

Jednak w sobotę w Bogatymi ani szef rządu, ani inni politycy PiS-u nie mówili tak ciepło o Unii Europejskiej czy o sąsiadach. Szukali wroga i tych, którzy mu pomagają. - Ta ukryta opcja niemiecka w polityce polskiej - trafiła kosa na kamień. Nie pozwolimy jej pójść dalej - mówił premier.

Wróg został zdefiniowany - mamy, według polityków opozycji, powtórkę z historii, bo 800 plus nie zadziałało, a wyborcy - wbrew rządowej propagandzie - zorientowali się, że ręce polityków Zjednoczonej Prawicy coraz głębiej sięgają do ich kieszeni. - Jak już nic mnie idzie, a nie idzie, to trzeba znowu uderzyć w ten sam bębenek: zła Unia Europejska, zła Komisja Europejska, nie będą nam rozkazywać, my tak naprawdę wiemy, co jest najlepsze - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Ziobro o dyktacie berlińsko-brukselskim

Na wiecu Jarosław Kaczyński przekonywał, że Zjednoczona Prawica chce Polski w Unii Europejskiej, ale nie takiej, jaką ona jest. Twierdził, że wszystkim naszym sąsiadom życzy dobrze, ale są tacy, którzy nie cieszą się z sukcesu Polski. - Tego sukcesu, który doprowadza do stanu wielkiego zdenerwowania niektórych naszych sąsiadów, a szczególnie jedno państwo sąsiednie i doprowadza do jeszcze większego zdenerwowania ludzi tego państwa tu w Polsce - wskazywał prezes PiS.

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości o kogo chodzi, to szybko wyjaśnił to koalicjant Prawa i Sprawiedliwości, używając porównań i słów wręcz z czasów wojny. - Turów stał się symbolem, symbolem polskiego oporu wobec dyktatu berlińsko-brukselskiego - podkreślał Zbigniew Ziobro, lider Suwerennej Polski.

Nie Moskwa, nie agresywny sąsiad, który od lat prowadzi otwartą, krwawą wojnę na wschodzie, a Berlin i Bruksela są tymi, którzy, według Zjednoczonej Prawicy, nam zagrażają i mówią to ludzie, przez których Polska wciąż nie dostała miliardów euro z KPO.

- Ponieważ oni nie przywrócą praworządności i demokracji, to za moment będzie opowiadana historia, że jak już nie mamy tych pieniędzy, to po co nam ta Unia - uważa Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W sobotę Adam Bielan - zdaniem opozycji - jeden z najbardziej skompromitowanych polityków prawicy, oskarżany przez współpracowników o wpływ na sytuację w NCBiR, skąd wyprowadzano miliony złotych, mówił, z czym kojarzyło mu się wystąpienie kanclerza Olafa Scholza o przyszłości Unii Europejskiej. - Miałem nieodparte wrażenie, że słowa wypowiedziane półtora roku temu przez pana prezesa Kaczyńskiego o chęci budowy IV Rzeszy, są niestety bardzo trafne - mówił eurodeputowany PiS.

Te wszystkie słowa polityków PiS-u padły pod adresem współpracującego z Polską Zachodu. Tymczasem wojna i agresor jest na wschodzie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN