Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt

Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt
Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projektKatarzyna Skalska | Fakty po południu

Podatek od cukru - czy to może nas skłonić, byśmy jedli go mniej? Jest propozycja Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczegóły podatku od cukru mają zostać ujawnione dopiero po wyborach. Lekarze mówią, że z roku na rok rośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

W ciągu ostatnich czterech lat spożycie cukru w Polsce wzrosło aż o jedną czwartą. W 2018 roku przeciętny Polak zjadł ponad 51 kilogramów cukru.

- Nadmierna ilość cukru to przede wszystkim nadmierna masa ciała i pojawiają się problemy natury ortopedycznej. Poza tym mamy kłopoty dotyczące funkcjonowania mózgu i coraz częściej mówi się, że Alzheimer to cukrzyca typu trzeciego, więc cały organizm cierpi przez zwiększoną podaż cukru - tłumaczy Jakub Mauricz, dietetyk.

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 1400 zgonów rocznie to efekt nadmiernego spożywania cukru, a przede wszystkim napojów słodzonych.

- Spożycie cukru, jakby tak prześledzić rozwój człowieka, całą ewolucję, to my jemy 40 razy więcej cukru niż nasi przodkowie - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pomysł na po wyborach

Szacuje się, że chorych na cukrzycę do 2025 roku będzie aż o ponad 940 tysięcy więcej. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny chce wprowadzić podatek od cukru, by ten wzrost powstrzymać.

- Ludzie w sile wieku, najbardziej doświadczeni pracownicy, wypadają z rynku pracy. Mamy epidemię ciągle chorób układu krążenia i państwo też do tego dopłaca - przekonuje Jan Bondar. Dodaje, że ewentualny podatek od cukru i tak nie pokryłby kosztów leczenia cukrzyków.

Dokument opisujący podatek cukru jest już gotowy, ale oficjalnie zostanie upubliczniony dopiero po wyborach. "Chcemy go zaprezentować rządowi dopiero po wyborach. Obecny czas nie sprzyja wprowadzaniu takich rozwiązań. Mówimy o podatku, mimo że mamy osiągnąć efekt zdrowotny, a nie fiskalny" - wytłumaczył Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

- Przede wszystkim powinna być kampania edukacyjna i mówienie o tym, jak zdrowo żyć, a nie kolejne wyciąganie od ludzi pieniędzy - uważa poseł Michał Kamiński, który sam jest cukrzykiem.

Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Wiadomo, że "podatek od cukru" to jedynie nazwa umowna, bo sam Główny Inspektor Sanitarny nie precyzuje, w jakiej formie mielibyśmy dopłacać za cukier, czy w akcyzie, czy w innej daninie.

"To zostawiam specom od podatków. Ja tylko pokazuję, dlaczego interwencja jest konieczna, jaki może przynieść efekt zdrowotny. Podpowiadam też, na rozwiązaniach których krajów możemy się wzorować" - wyjaśnił Jarosław Pinkas w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Uderzenie w rolników

Na początek podatkiem od cukru miałyby zostać objęte batony i słodkie napoje, docelowo: cała żywność dosładzana cukrem.

- Osobiście bym się cieszył, gdyby te podwyżki cen cukru spowodowały, że ludzie mniej by go jedli. Sami jednak wiemy, że bramki na autostradzie czy podwyższona cena paliwa nie powodują, że sprzedajemy auta i zaczynami jeździć rowerem, a szkoda - komentuje Mauricz.

Wyższe ceny za słodkie produkty uderzą i w producentów cukru, i w rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie odpowiedziało, czy sprzeciwi się podatkowi i jak zabezpieczy rolników i producentów przed jego skutkami.

Podatek od cukru funkcjonuje już w 25 krajach, tylko w ostatnich latach wprowadziło go aż 19 państw.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN