"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"

"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"
"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"
Paweł Laskosz | Fakty TVN
"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"Paweł Laskosz | Fakty TVN

Zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji, przybywa. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że łóżek i sprzętu nie powinno zabraknąć. Problemem może być brak personelu, dlatego NFZ zaleca szpitalom, by przekładały wykonywanie planowych zabiegów.

Do szpitala w Ełku we wtorek rano przywieziono dwóch kolejnych pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zajęli ostatnie covidowe łóżka. Podobnie jest w wielu innych miejscach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie we wtorek odnotowano 835 nowych zakażeń. Większy dobowy przyrost odnotowano w tym dniu tylko w województwach mazowieckim i śląskim. Przywracane są oddziały covidowe, działalność wznawiają szpitale tymczasowe.

- W ostatnim czasie dotyczyło to Iławy, Giżycka, Nowego Miasta Lubawskiego. W tym tygodniu zwiększana jest baza łóżek zarówno covidowych, jak i respiratorowych, w obu szpitalach tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie – informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Brakuje miejsc w szpitalach

Załogi karetek w Warszawie mają problemy ze znalezieniem szpitala, gdzie mogą przetransportować osoby z podejrzeniem COVID-19. Coraz trudniejsza sytuacja jest w województwie pomorskim. Potwierdzono tam we wtorek 613 nowych przypadków zakażenia.

- Na 1260 łóżek na drugim poziomie szpitali pozostało nam wolnych tylko 160 łóżek, a z respiratorów, które mieliśmy przygotowane dla pacjentów, w tej chwili mamy tylko 16 wolnych – mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Konieczne jest uruchomianie kolejnego modułu szpitala tymczasowego Amber Expo w Gdańsku.

Podobny plan jest w województwie małopolskim. Wyzwaniem jest skompletowanie kadry medycznej.

- To będzie musiał być równomierny i solidarny wysiłek krakowskich szpitali, do których zwróciliśmy się o wytypowanie, oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek, którzy weszliby w zespół tego szpitala tymczasowego – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

28 nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19 udostępniono we wtorek w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. To była konieczność, bo zostały tam tylko cztery wolne łóżka z respiratorami.

W całym kraju na 27 122 tak zwane łóżka covidowe zajętych jest 18 105. Wykorzystywanych jest 1837 respiratorów. W ciągu dwóch tygodni ta liczba zwiększyła się o ponad pół tysiąca.

- Mamy w tej chwili tendencję wzrostową, która jest spowodowana kilkoma czynnikami. Tym najważniejszym jest wejście do polskiej populacji tego wariantu brytyjskiego koronawirusa, ale też luzowania, które były w styczniu i w lutym – ocenia dr Franciszek Rakowski z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Zalecenie NFZ

Żeby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne - a przede wszystkim opiekę personelu medycznego - pacjentom chorym na COVID-19, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum lub zawieszenie wykonywania planowanych zabiegów. Nie dotyczy to między innymi diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

- W Polsce łóżek nie brakuje, sprzętu nie brakuje. Istnieje realne zagrożenie, że w przypadku wysokiej trzeciej fali może brakować personelu. To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu. Żeby nie zabrakło personelu, ten personel musimy mieć możliwość kierowania właśnie do pacjentów covidowych – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

To nie nakaz, a zalecenie, jak podkreśla resort. Dyrekcje szpitali same mają podejmować decyzje, kierując się dobrem konkretnych pacjentów.

- Ciągle pogłębiamy tak zwany dług zdrowotny. Kiedyś ci pacjenci będą musieli zostać zoperowani, a w międzyczasie dojdą następni, więc ta kolejka będzie się cały czas wydłużała – zauważa dr Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 9954 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i śmierć kolejnych 282 zakażonych osób. Od początku epidemii zmarło w Polsce ponad 45,5 tysiąca zakażonych osób, a ponad półtora miliona wyzdrowiało.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS