W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador

W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador
W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasador
Paula Przetakowska | Fakty po południu
W swojej pracy napisała o Cichanouskiej. Na jeden dzień zostanie panią ambasadorPaula Przetakowska | Fakty po południu

Dwanaście finalistek konkursu "Zostań Panią Ambasador" spędzi jeden dzień w zagranicznych ambasadach w Polsce i z bliska przyjrzy się pracy ambasadorów. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającego na 11 października Międzynarodowego Dnia Dziewcząt.

Chociaż ma dopiero szesnaście lat, to na jeden dzień zostanie ambasadorem Australii w Polsce.

- Mam możliwość kontaktu z ambasadorem, który ma podobne właściwie poglądy do mnie, bo czytałam jego wypowiedzi - mówi Olga Kurczak, finalistka konkursu "Zostań Panią Ambasador".

Jako jedna z dwunastu finalistek konkursu "Zostań Panią Ambasador" nastoletnia Olga spędzi dzień w jednej z ambasad. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającego na 11 października Międzynarodowego Dnia Dziewcząt. Doskonałym przykładem wyzwań stojących przed młodymi dziewczynami jest Iga Świątek. Pierwsza polska zwyciężczyni French Open.

- Zwycięstwo Igi jest niesamowite. Pokazuje, że każdy jest ważny, każdy głos się liczy i każda dziewczyna się liczy. I w tym kontekście hasło tegorocznego święta, czyli "mój głos i nasza równa przyszłość" jest wspaniały - uważa Aleksandra Gren, prezes Fundacji Leopoldy Wild.

W ten sposób ONZ od 2011 roku propaguje rolę dziewczyn w społeczeństwie. A rolą rodziców i nauczycieli jest stworzenie dziewczętom możliwości do rozwoju.

- Jeżeli dzisiaj minister edukacji narodowej jest znany przede wszystkim z tego, że mówi, że rolą kobiety jest tylko i wyłącznie rodzenie dzieci, to z całą pewnością nie buduje to w nich poczucia własnej wartości - wskazuje Tomasz Kozłowski, psycholog.

By zmieniać świat

Olga Kurczak ma polskie i białoruskie korzenie. Jej mama pochodzi ze wsi Jezieryszcze, godzinę drogi od Witebska. Olga w swojej pracy konkursowej pisała o Białorusi i twarzy białoruskiej opozycji, którą jest Swiatłana Cichanouska.

- To jest moja druga ojczyzna. Bardzo dużo tam mam przyjaciół, mam rodzinę. No i to wywiera na mnie bardzo duży wpływ też psychiczny - tłumaczy Olga Kurczak.

- To jest bardzo bolesny temat dla niej i ona by chciała, żeby to wszystko wyglądało o wiele lepiej niż wygląda w danej sytuacji - dodaje Tatiana Kurczak, mama Olgi.

W przyszłości Olga chce zmieniać świat. Jej marzeniem jest praca w ONZ i pomaganie ludziom. - Chciałabym właśnie dawać głos tym, którzy nie są słyszani, którzy nie są słyszani nie tylko przez media, ale właściwie przez taką świadomość społeczną, którzy są na takim marginesie - mówi Olga Kurczak.

Oprócz Olgi w finale konkursu znalazło się jeszcze jedenaście innych dziewcząt. Wszystkie wcielą się w rolę ambasadorów w Polsce.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS