Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS
Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"
Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

"To niecodzienna historia" - tak o ucieczce polskiego sędziego na Białoruś piszą media francuskie. - Najczęściej to białoruscy uchodźcy szukają azylu w Polsce, by uciec przed represyjnym reżimem w swoim kraju, ale ten sędzia zrobił zupełnie na odwrót - czytamy na portalu rfi.fr.

Prasa brytyjska dodaje, że to nie tylko zaskoczyło, ale też rozgniewało polskich polityków. - Polski sędzia uciekł na Białoruś, twierdząc, że był "prześladowany i zastraszany" przez rząd Donalda Tuska, ale zamiast tego wywołał oskarżenia, że jest zdrajcą służącym najwierniejszemu sojusznikowi Rosji - pisze "Financial Times".

Dziennik przypomina, że Białoruś jest objęta sankcjami między innymi ze względu na wspieranie wojennych działań Kremla, a Polska "przewodzi zachodnim wysiłkom mającym pomóc Ukrainie przeciwstawić się agresji Władimira Putina". Reuters dodaje, że to między innymi z tego powodu Polska coraz częściej staje się celem wrogich działań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

- Polska, będąca centrum zachodnich dostaw wojskowej pomocy na Ukrainę, stała się głównym celem rosyjskich szpiegów. Oskarża Moskwę i jej sojusznika, Białoruś, o próby destabilizacji - pisze agencja.

Co więcej, "The Independent" zwraca uwagę, że ucieczka polskiego sędziego z kraju i fakt, że zdecydował się szukać politycznego azylu akurat na Białorusi, ma miejsce w tym samym czasie, gdy zachodni przywódcy stają w obliczu coraz większego ryzyka wojny hybrydowej ze strony Rosji. "Niemcy, Polska i Czechy stały się celem ataków hakerskich. Niemcy w poniedziałek tymczasowo odwołały swojego ambasadora w Rosji, a czeskie ministerstwo spraw zagranicznych w związku z atakami wezwało na rozmowy rosyjskiego ambasadora" - można przeczytać.

Sprawa sędziego Tomasza Szmydta ma zostać omówiona przez Kolegium do Spraw Służb Specjalnych
Sprawa sędziego Tomasza Szmydta ma zostać omówiona przez Kolegium do Spraw Służb SpecjalnychJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Bohater rosyjskiej i białoruskiej propagandy

Politico podkreśla, że dziś stosunki między Polską a Białorusią znajdują się w najgorszym punkcie od dziesięcioleci, a media amerykańskie przybliżają działalność samego sędziego Tomasza Szmydta. "Szmydt (...) zyskał rozgłos w 2019 roku, kiedy wraz z ówczesną żoną zaangażował się w internetową kampanię oszczerstw wobec sędziów krytycznie odnoszących się do zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS" - pisze ABC News.

ZOBACZ TEŻ: "Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Associated Press przywołuje wypowiedź polskiego sędziego dla białoruskich mediów, w której miał przyznać, że został zmuszony do opuszczenia kraju w wyniku nieporozumień z obecnymi władzami, które - jak wyjaśnia amerykańska agencja - zapowiedziały przywrócenie norm demokratycznych po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Sprawujące władzę w latach 2015–2023 PiS przeprowadziło szereg zmian w systemie sądownictwa, które dały partii większą władzę nad sądami, podważając demokratyczny podział władzy. Doprowadziło to do sporu z UE, który zakończył się dopiero w poniedziałek - wskazują dziennikarze.

Tomasz Szmydt szybko został bohaterem zarówno rosyjskiej, jak i białoruskiej propagandy. Białoruska agencja Biełta oceniła, że ucieczka polskiego sędziego do Mińska to jedyny sposób, by mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS