Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizmJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm - tak uznał niemiecki sąd, i to już w drugiej instancji. Wyrok pozwala kontrwywiadowi na dalsze działania wobec AfD. Według doniesień prasowych za strategią AfD stoi Kreml, a w szeregach partii i wokół niej mają działać rosyjscy i chińscy szpiedzy.

Sąd w Niemczech uznał, że kontrwywiad ma rację i służby mają prawo traktować Alternatywę dla Niemiec jako organizację podejrzaną o prawicowy ekstremizm. W praktyce wyrok oznacza zgodę na dalszą inwigilację AfD, stosowanie podsłuchów wobec jej członków, pozyskiwanie informatorów w jej szeregach.

- Przedstawiliśmy sądowi tysiące stron dowodów z odpowiednimi cytatami. Te cytaty są dokładnie poparte datami oraz kontekstem, w jakim padły. To wypowiedzi nie tylko szeregowych członków partii, ale także czołowych postaci AfD. Wszystkie te wypowiedzi były znane tak sądowi, jak i AfD. Sąd podzielił naszą opinię, że są to działania niezgodne z konstytucją - przekazał Thomas Haldenwang, prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Sąd w Münster podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji w Kolonii. Uznał że niemiecka skrajna prawica dąży do celu, który jest antydemokratyczny.

- Politycznym celem dużej części AfD jest to, by obywatele Niemiec o pochodzeniu imigranckim mieli niższy status prawny niż etniczni Niemcy. To pociąga za sobą prawną dyskryminacje opartą na kryteriach pochodzenia. To jest jawnie sprzeczne z niemiecką konstytucją - wskazuje Gudrun Dahme, rzeczniczka sądu.

CZYTAJ TEŻ: "Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Politycy AfD komentują, że niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji, bo tak oficjalnie nazywa się kontrwywiad, zamienił się de facto w "ochronę rządu". Sądowi AfD zarzuca, że odrzucił 470 wniosków dowodowych przedstawionych przez partię. - Proces był zbyt krótki. Nie mieliśmy możliwości przedstawienia swoich argumentów. Do dziś nie dostaliśmy wyczerpującego uzasadnienia decyzji sądu, nawet w formie ustnej - zwraca uwagę Peter Boehringer, deputowany AfD.

Wyrok zapadł w samym środku kampanii wyborczej - za niecały miesiąc eurowybory, potem głosowania regionalne w niemieckich landach: Brandenburgii, Turyngii i Saksonii.

Spadek poparcia dla AfD

Skrajna prawica w ostatnich sondażach straciła aż jedną trzecią niedawnego poparcia. 15 procent to najgorszy wynik od roku i najprawdopodobniej efekt licznych afer. Według doniesień prasowych za strategią AfD stoi Kreml, a w szeregach partii i wokół niej mają działać rosyjscy i chińscy szpiedzy.

W obliczu problemów AfD próbuje łagodzić swój przekaz. Już nie chce, by Niemcy wychodziły z Unii Europejskiej. Postuluje, by przekształcić ją w nowy twór polityczny - Konfederację Narodów Europejskich.

AfD od lat toczy batalię prawną z Urzędem Ochrony Konstytucji. Kontrwywiad tłumaczy, że monitoruje wszystkich ekstremistów, nie tylko prawicowych, ale też lewicowych i religijnych.

ZOBACZ TEŻ: W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

- W państwie prawa wyroki wydają niezależne sądy. To właśnie odróżnia naszą demokrację od dyktatur, które podziwiają niektórzy członkowie AfD. Urząd Ochrony Konstytucji będzie teraz niezależnie i w oparciu o kryteria prawne sprawdzał, jakie wnioski można wyciągnąć z tego wyroku - informuje Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec.

Wnioski z wyroku powinny zostać wyciągnięte nie tylko w Niemczech. AfD ma sojuszników w Konfederacji. W marcu były ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski stwierdził, że do sojuszu z AfD powinni dążyć polscy konserwatyści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS