Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Także sąd drugiej instancji stwierdził, że AfD może być podejrzewana o prawicowy ekstremizmJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec może być podejrzewana o prawicowy ekstremizm - tak uznał niemiecki sąd, i to już w drugiej instancji. Wyrok pozwala kontrwywiadowi na dalsze działania wobec AfD. Według doniesień prasowych za strategią AfD stoi Kreml, a w szeregach partii i wokół niej mają działać rosyjscy i chińscy szpiedzy.

Sąd w Niemczech uznał, że kontrwywiad ma rację i służby mają prawo traktować Alternatywę dla Niemiec jako organizację podejrzaną o prawicowy ekstremizm. W praktyce wyrok oznacza zgodę na dalszą inwigilację AfD, stosowanie podsłuchów wobec jej członków, pozyskiwanie informatorów w jej szeregach.

- Przedstawiliśmy sądowi tysiące stron dowodów z odpowiednimi cytatami. Te cytaty są dokładnie poparte datami oraz kontekstem, w jakim padły. To wypowiedzi nie tylko szeregowych członków partii, ale także czołowych postaci AfD. Wszystkie te wypowiedzi były znane tak sądowi, jak i AfD. Sąd podzielił naszą opinię, że są to działania niezgodne z konstytucją - przekazał Thomas Haldenwang, prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Sąd w Münster podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji w Kolonii. Uznał że niemiecka skrajna prawica dąży do celu, który jest antydemokratyczny.

- Politycznym celem dużej części AfD jest to, by obywatele Niemiec o pochodzeniu imigranckim mieli niższy status prawny niż etniczni Niemcy. To pociąga za sobą prawną dyskryminacje opartą na kryteriach pochodzenia. To jest jawnie sprzeczne z niemiecką konstytucją - wskazuje Gudrun Dahme, rzeczniczka sądu.

CZYTAJ TEŻ: "Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Politycy AfD komentują, że niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji, bo tak oficjalnie nazywa się kontrwywiad, zamienił się de facto w "ochronę rządu". Sądowi AfD zarzuca, że odrzucił 470 wniosków dowodowych przedstawionych przez partię. - Proces był zbyt krótki. Nie mieliśmy możliwości przedstawienia swoich argumentów. Do dziś nie dostaliśmy wyczerpującego uzasadnienia decyzji sądu, nawet w formie ustnej - zwraca uwagę Peter Boehringer, deputowany AfD.

Wyrok zapadł w samym środku kampanii wyborczej - za niecały miesiąc eurowybory, potem głosowania regionalne w niemieckich landach: Brandenburgii, Turyngii i Saksonii.

Spadek poparcia dla AfD

Skrajna prawica w ostatnich sondażach straciła aż jedną trzecią niedawnego poparcia. 15 procent to najgorszy wynik od roku i najprawdopodobniej efekt licznych afer. Według doniesień prasowych za strategią AfD stoi Kreml, a w szeregach partii i wokół niej mają działać rosyjscy i chińscy szpiedzy.

W obliczu problemów AfD próbuje łagodzić swój przekaz. Już nie chce, by Niemcy wychodziły z Unii Europejskiej. Postuluje, by przekształcić ją w nowy twór polityczny - Konfederację Narodów Europejskich.

AfD od lat toczy batalię prawną z Urzędem Ochrony Konstytucji. Kontrwywiad tłumaczy, że monitoruje wszystkich ekstremistów, nie tylko prawicowych, ale też lewicowych i religijnych.

ZOBACZ TEŻ: W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

- W państwie prawa wyroki wydają niezależne sądy. To właśnie odróżnia naszą demokrację od dyktatur, które podziwiają niektórzy członkowie AfD. Urząd Ochrony Konstytucji będzie teraz niezależnie i w oparciu o kryteria prawne sprawdzał, jakie wnioski można wyciągnąć z tego wyroku - informuje Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec.

Wnioski z wyroku powinny zostać wyciągnięte nie tylko w Niemczech. AfD ma sojuszników w Konfederacji. W marcu były ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski stwierdził, że do sojuszu z AfD powinni dążyć polscy konserwatyści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN