Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

W Niemczech ożywa debata dotycząca dostępu do aborcji. Niemiecka koalicja rządząca zapowiada liberalizację przepisów. W tym celu rząd powołał specjalną komisję, składającą się z ekspertów z zakresu medycyny, psychologii, etyki i prawa.

- Aborcja musi być legalna. Kobieta w ciąży musi być chroniona przed aborcją, na którą sama się nie zdecyduje i kiedy aborcja jest przeprowadzana wbrew jej woli. Przymusowe przerwanie ciąży należy uznać za przestępstwo - wskazuje Liane Woerner, członkini komisji do spraw aborcji.

Czytaj także: Polskie prawo aborcyjne wśród najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak wyglądamy na tle świata?

Kwestię aborcji w Niemczech reguluje paragraf 218 Kodeksu karnego. Aborcja jest legalna w sytuacji, kiedy życie i zdrowie kobiety są zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu. Aborcja nie podlega karze, jeśli dochodzi do niej w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a przed zabiegiem kobieta skorzysta z obowiązkowej porady specjalisty. Co ważne - pomiędzy konsultacją a przeprowadzeniem aborcji muszą upłynąć co najmniej 3 dni.

- Niechciana ciąża może przytrafić się każdej kobiecie w wieku rozrodczym i nikt wcześniej o tym tak naprawdę nie myślał. Nagle kobieta musi podjąć decyzję i samo to jest wystarczająco trudne. Wtedy pojawiają się przeszkody ze strony państwa. Potem przychodzi stygmatyzacja i ataki ze strony społeczeństwa, a później trzeba spełnić pewne wymagania, by poddać się procedurze - zwraca uwagę Kristina Haenel, lekarz internista.

Zdaniem komisji powołanej przez rząd aborcja w Niemczech powinna być dozwolona do 12. tygodnia ciąży. Eksperci opracowali zalecenia, powołując się na konstytucję, prawa człowieka i prawo europejskie. Kościół katolicki, będący jednym z głównych przeciwników liberalizacji przepisów aborcyjnych w Niemczech, potępił wytyczne komisji.

- Obawiam się, że ostatecznie trudno będzie utrzymać prawo do życia dzieci z niepełnosprawnościami, a może nawet dochodzić do decydowania o narodzinach ze względu na płeć - mówi Eva Maria Welskop-Deffaa, przewodnicząca niemieckiego Caritasu.

Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenie
Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenieTVN24

"Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę"

Raport przygotowany przez komisję nie jest wiążący. O tym, czy przyjąć jej zalecenia, zdecyduje koalicja rządząca Olafa Scholza. Najprawdopodobniej na zmianę przepisów nie zgodzi się konserwatywna opozycja. Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec opowiada się za zaostrzeniem prawa, twierdząc, że w Niemczech dokonuje się zbyt wielu aborcji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2022 roku za Odrą przeprowadzono około 104 tysiące zabiegów.

- Nie potrzebujemy w Niemczech kolejnej debaty, która dzieli społeczeństwo. Dlatego apeluję do wszystkich, żeby podeszli do tego obiektywnie, żebyśmy nie rozpoczęli ideologicznej dyskusji. Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę - zapewnia Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec.

Zobacz też: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Według sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Forsa 72 procent ankietowanych popiera pełną legalizację aborcji do 12. tygodnia. W sobotę w Monachium demonstrowało kilka tysięcy zwolenników i przeciwników aborcji.

- Każda kobieta powinna samodzielnie decydować o swoim ciele. To fundamentalne prawo człowieka - mówiła Sanne, zwolenniczka aborcji. - Jestem tutaj, aby oddać głos najsłabszym, szczególnie tym nienarodzonym. Wszyscy powinni mieć prawo do życia - wskazywała Sarah, przeciwniczka aborcji.

Aborcja stała się kwestią dzielącą wyborców w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach europejskich. Na początku tego roku Francja wpisała prawo do dobrowolnego przerwania ciąży do swojej konstytucji. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził nawet, że aborcja powinna być zagwarantowana w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS