Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

W Niemczech ożywa debata dotycząca dostępu do aborcji. Niemiecka koalicja rządząca zapowiada liberalizację przepisów. W tym celu rząd powołał specjalną komisję, składającą się z ekspertów z zakresu medycyny, psychologii, etyki i prawa.

- Aborcja musi być legalna. Kobieta w ciąży musi być chroniona przed aborcją, na którą sama się nie zdecyduje i kiedy aborcja jest przeprowadzana wbrew jej woli. Przymusowe przerwanie ciąży należy uznać za przestępstwo - wskazuje Liane Woerner, członkini komisji do spraw aborcji.

Czytaj także: Polskie prawo aborcyjne wśród najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak wyglądamy na tle świata?

Kwestię aborcji w Niemczech reguluje paragraf 218 Kodeksu karnego. Aborcja jest legalna w sytuacji, kiedy życie i zdrowie kobiety są zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu. Aborcja nie podlega karze, jeśli dochodzi do niej w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a przed zabiegiem kobieta skorzysta z obowiązkowej porady specjalisty. Co ważne - pomiędzy konsultacją a przeprowadzeniem aborcji muszą upłynąć co najmniej 3 dni.

- Niechciana ciąża może przytrafić się każdej kobiecie w wieku rozrodczym i nikt wcześniej o tym tak naprawdę nie myślał. Nagle kobieta musi podjąć decyzję i samo to jest wystarczająco trudne. Wtedy pojawiają się przeszkody ze strony państwa. Potem przychodzi stygmatyzacja i ataki ze strony społeczeństwa, a później trzeba spełnić pewne wymagania, by poddać się procedurze - zwraca uwagę Kristina Haenel, lekarz internista.

Zdaniem komisji powołanej przez rząd aborcja w Niemczech powinna być dozwolona do 12. tygodnia ciąży. Eksperci opracowali zalecenia, powołując się na konstytucję, prawa człowieka i prawo europejskie. Kościół katolicki, będący jednym z głównych przeciwników liberalizacji przepisów aborcyjnych w Niemczech, potępił wytyczne komisji.

- Obawiam się, że ostatecznie trudno będzie utrzymać prawo do życia dzieci z niepełnosprawnościami, a może nawet dochodzić do decydowania o narodzinach ze względu na płeć - mówi Eva Maria Welskop-Deffaa, przewodnicząca niemieckiego Caritasu.

Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenie
Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenieTVN24

"Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę"

Raport przygotowany przez komisję nie jest wiążący. O tym, czy przyjąć jej zalecenia, zdecyduje koalicja rządząca Olafa Scholza. Najprawdopodobniej na zmianę przepisów nie zgodzi się konserwatywna opozycja. Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec opowiada się za zaostrzeniem prawa, twierdząc, że w Niemczech dokonuje się zbyt wielu aborcji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2022 roku za Odrą przeprowadzono około 104 tysiące zabiegów.

- Nie potrzebujemy w Niemczech kolejnej debaty, która dzieli społeczeństwo. Dlatego apeluję do wszystkich, żeby podeszli do tego obiektywnie, żebyśmy nie rozpoczęli ideologicznej dyskusji. Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę - zapewnia Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec.

Zobacz też: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Według sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Forsa 72 procent ankietowanych popiera pełną legalizację aborcji do 12. tygodnia. W sobotę w Monachium demonstrowało kilka tysięcy zwolenników i przeciwników aborcji.

- Każda kobieta powinna samodzielnie decydować o swoim ciele. To fundamentalne prawo człowieka - mówiła Sanne, zwolenniczka aborcji. - Jestem tutaj, aby oddać głos najsłabszym, szczególnie tym nienarodzonym. Wszyscy powinni mieć prawo do życia - wskazywała Sarah, przeciwniczka aborcji.

Aborcja stała się kwestią dzielącą wyborców w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach europejskich. Na początku tego roku Francja wpisała prawo do dobrowolnego przerwania ciąży do swojej konstytucji. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził nawet, że aborcja powinna być zagwarantowana w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS