Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

W Niemczech ożywa debata dotycząca dostępu do aborcji. Niemiecka koalicja rządząca zapowiada liberalizację przepisów. W tym celu rząd powołał specjalną komisję, składającą się z ekspertów z zakresu medycyny, psychologii, etyki i prawa.

- Aborcja musi być legalna. Kobieta w ciąży musi być chroniona przed aborcją, na którą sama się nie zdecyduje i kiedy aborcja jest przeprowadzana wbrew jej woli. Przymusowe przerwanie ciąży należy uznać za przestępstwo - wskazuje Liane Woerner, członkini komisji do spraw aborcji.

Czytaj także: Polskie prawo aborcyjne wśród najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak wyglądamy na tle świata?

Kwestię aborcji w Niemczech reguluje paragraf 218 Kodeksu karnego. Aborcja jest legalna w sytuacji, kiedy życie i zdrowie kobiety są zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu. Aborcja nie podlega karze, jeśli dochodzi do niej w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a przed zabiegiem kobieta skorzysta z obowiązkowej porady specjalisty. Co ważne - pomiędzy konsultacją a przeprowadzeniem aborcji muszą upłynąć co najmniej 3 dni.

- Niechciana ciąża może przytrafić się każdej kobiecie w wieku rozrodczym i nikt wcześniej o tym tak naprawdę nie myślał. Nagle kobieta musi podjąć decyzję i samo to jest wystarczająco trudne. Wtedy pojawiają się przeszkody ze strony państwa. Potem przychodzi stygmatyzacja i ataki ze strony społeczeństwa, a później trzeba spełnić pewne wymagania, by poddać się procedurze - zwraca uwagę Kristina Haenel, lekarz internista.

Zdaniem komisji powołanej przez rząd aborcja w Niemczech powinna być dozwolona do 12. tygodnia ciąży. Eksperci opracowali zalecenia, powołując się na konstytucję, prawa człowieka i prawo europejskie. Kościół katolicki, będący jednym z głównych przeciwników liberalizacji przepisów aborcyjnych w Niemczech, potępił wytyczne komisji.

- Obawiam się, że ostatecznie trudno będzie utrzymać prawo do życia dzieci z niepełnosprawnościami, a może nawet dochodzić do decydowania o narodzinach ze względu na płeć - mówi Eva Maria Welskop-Deffaa, przewodnicząca niemieckiego Caritasu.

Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenie
Prof. Dębska: rolą państwa nie jest tworzenie zakazów, straszenieTVN24

"Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę"

Raport przygotowany przez komisję nie jest wiążący. O tym, czy przyjąć jej zalecenia, zdecyduje koalicja rządząca Olafa Scholza. Najprawdopodobniej na zmianę przepisów nie zgodzi się konserwatywna opozycja. Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec opowiada się za zaostrzeniem prawa, twierdząc, że w Niemczech dokonuje się zbyt wielu aborcji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2022 roku za Odrą przeprowadzono około 104 tysiące zabiegów.

- Nie potrzebujemy w Niemczech kolejnej debaty, która dzieli społeczeństwo. Dlatego apeluję do wszystkich, żeby podeszli do tego obiektywnie, żebyśmy nie rozpoczęli ideologicznej dyskusji. Rząd bardzo szczegółowo omówi tę sprawę - zapewnia Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec.

Zobacz też: Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Według sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Forsa 72 procent ankietowanych popiera pełną legalizację aborcji do 12. tygodnia. W sobotę w Monachium demonstrowało kilka tysięcy zwolenników i przeciwników aborcji.

- Każda kobieta powinna samodzielnie decydować o swoim ciele. To fundamentalne prawo człowieka - mówiła Sanne, zwolenniczka aborcji. - Jestem tutaj, aby oddać głos najsłabszym, szczególnie tym nienarodzonym. Wszyscy powinni mieć prawo do życia - wskazywała Sarah, przeciwniczka aborcji.

Aborcja stała się kwestią dzielącą wyborców w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach europejskich. Na początku tego roku Francja wpisała prawo do dobrowolnego przerwania ciąży do swojej konstytucji. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził nawet, że aborcja powinna być zagwarantowana w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS