"Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"

06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
06.09.2017 | "Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

- Myślę, że Polska może być ich jeszcze bardziej pewna dziś, niż pół roku temu - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, odnosząc się do kwestii amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła artykuł piąty traktatu NATO - dodał. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską, Fried mówił o Korei Północnej, polskim bezpieczeństwie i demokracji, a także o kwestii przyszłości programu dla dzieci nielegalnych imigrantów, czyli tzw. marzycieli.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Były ambasador zapewnił, że amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa wobec Polski są ważne. - Myślę, że Polska może jeszcze być ich bardziej pewna dziś niż pół roku temu - ocenił. - Cała administracja Donalda Trumpa potwierdziła zobowiązania w ramach artykułu piątego traktatu NATO. Dużo się zmieniło w bardzo dobrym kierunku - dodał. Podkreślił, że jeśli dojdzie od agresji ze strony Rosji, to Polska czy też Litwa "nie będą samotne". - Nie tym razem, nie pozwolimy na to - zapewnił.

Daniel Fried zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w historii Polski stacjonują w niej amerykańscy żołnierze - obecnie aż dwie brygady. Przypominał też, iż w każdym z nadbałtyckich krajów znajduje się batalion NATO. Zdaniem Frieda, także sama Polska "ma wystarczające zdolności reagowania obronnego".

Silne państwo to silne instytucje

Dyplomata został też zapytany o to, co Amerykanie myślą o polskim sporze z Brukselą w kwestii sądów. - Ameryka bardzo mocno troszczy się o demokrację i rządy prawa w Polsce - zapewnił. W jego opinii, Polska powinna być silnym państwem.

Wytłumaczył, że dla Amerykanów najważniejsze są silne i niezawisłe instytucje, a nie konkretni ludzie u władzy. - Nie obchodzi nas, który rząd mogliby wybrać Polacy, obchodzi nas Polska jako taka - zaznaczył. - Bardzo dobrze współpracowaliśmy ze wszystkimi polskimi rządami - mówił Fried.

Były ambasador przyznał, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących sądownictwa była bardzo ważną wiadomością w USA. - Trafiła na pierwsze strony gazet - podkreślił, dodając, że stało się tak, gdyż "Ameryka nie jest obojętna".

"Opcja militarna istnieje, ale byłaby koszmarna"

Zapytany o możliwość wybuchu wojny z Koreą Północną, Fried odpowiedział, że "z całą pewnością opcja militarna istnieje, ale w przypadku Korei Północnej byłaby koszmarną opcją, gorszą niż wszystkie inne możliwe". - Powinniśmy pracować nad wzmocnieniem sankcji i naciskiem na Chiny, by te sankcje szanowały - podkreślił.

Zdaniem Frieda, prowokacje Korei Północnej to poważna sprawa, a administracja Baracka Obamy nie doceniła prędkości, z jaką reżim Kim Dzong Una rozwija broń atomową. Dopiero w ostatnim roku prezydentury Obamy, zaostrzył on kurs wobec tego kraju. - Polityka Trumpa jest kontynuacją tej twardszej polityki administracji poprzedniego prezydenta - ocenił.

"Trzeba być dobrym Amerykaninem"

Były ambasador stwierdził, że zakończenie programu chroniącego tzw. dreamersów ("marzycieli"), czyli osób, które przybyły do USA jako nieletnie dzieci nielegalnych imigrantów, co sygnalizował Donald Trump, byłoby "niegodne". - Zostali przywiezieni przez ich rodziców. Nie oni za to odpowiadają - argumentował.

Fried zaznaczył również, że by móc się zarejestrować jako tzw. marzyciel, trzeba spełnić wiele warunków. - Trzymać się prawa, chodzić do szkoły, znaleźć pracę i być potencjalnym dobrym Amerykaninem - przypomniał, wyrażając nadzieję, że Kongres USA rozwiąże ten problem.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS