Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez blisko dekadę odbył co najmniej kilka luksusowych podróży, opłaconych w tureckich lirach. W zamian za to miał wydać zgodę na otwarcie tureckiego konsulatu z pominięciem procedur. Presja na Erica Adamsa, by podał się do dymisji, rośnie. On sam twierdzi, że oskarżenie ma podtekst polityczny i że to kara za to, że krytykował administrację Joe Bidena za politykę imigracyjną. Sam jest członkiem Partii Demokratycznej.

Wyborcom obiecywał przestrzeganie zasad i walkę z przestępczością. Po dojściu do władzy stał się pierwszym w historii Nowego Jorku burmistrzem z zarzutami prokuratorskimi. Eric Adams, były policjant, jest oskarżony między innymi o branie łapówek i przyjmowanie pieniędzy na kampanię z zagranicy, konkretnie z Turcji.

Broni się, jak na polityka przystało - twierdzi, że jest ofiarą nagonki.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się tego, patrząc na działania, które miały miejsce w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Przecieki, komentarze, demonizowanie. Proszę nowojorczyków, by poczekali na wysłuchanie naszej linii obrony, zanim wydadzą swoje osądy - komentuje Eric Adams.

Kupowanie wpływów przez tureckich biznesmenów

Adams jest burmistrzem Nowego Jorku od 2022 roku. Wcześniej, jako burmistrz Brooklynu, miał przez pięć lat przyjąć "prezenty" o wartości 123 tysięcy dolarów. Według prokuratury były to głównie bilety lotnicze w klasie biznes do Turcji, którą odwiedził aż sześć razy, i pobyt w luksusowym apartamencie w Stambule.

Ze śledztwa FBI wynika, że w zamian Adams miał naciskać na swoich urzędników, by wydali zezwolenie na otwarcie budynku konsulatu Turcji w Nowym Jorku z pominięciem procedur. Adams miał też ukryć pochodzące z Turcji wpłaty na jego kampanię w 2021 roku.

- Według aktu oskarżenia burmistrz Adams brał udział w długotrwałym procederze, w którym zabiegał i świadomie przyjmował nielegalne wpłaty na kampanię od zagranicznych darczyńców. Przyjmował te wpłaty, mimo że wiedział, że są nielegalne i były formą kupienia u niego wpływów przez tureckiego urzędnika państwowego i tureckich biznesmenów - przekazuje Damian Willimas, prokurator dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Nowego Jorku oskarżony

Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa
Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica AdamsaReuters

FBI przeprowadziło nalot na rezydencję burmistrza. Na poczet materiału dowodowego zabezpieczyło między innymi jego telefony i tablet. Adams twierdzi, że nie zrobił nic złego. Nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska.

- Nie chcemy, aby takie rzeczy działy się w naszym mieście. Dla dobra miasta i funkcjonowania jego administracji najlepiej byłoby, gdyby burmistrz Adams ustąpił ze stanowiska - ocenia Alexandria Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Partii Demokratycznej.

- Fakt, że został oskarżony, nie oznacza, że ​​nie może być burmistrzem. Nie został osądzony, nie został skazany. Ale teraz najważniejsze pytania, jakie zadają sobie ludzie, brzmią: Czy wpłynie to na jego zdolność do skutecznego rządzenia? Czy będzie zbyt rozproszony, próbując odeprzeć zarzuty? Czy będzie w stanie być liderem? Czy ludzie będą chcieli pójść za nim w niektórych kwestiach związanych z polityką miasta? - komentuje Richard Briffault, profesor prawa z Columbia University.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów

Adamsa może odwołać gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ale burmistrz to jej sojusznik polityczny. Oboje są członkami Partii Demokratycznej.

- Podejmę decyzję w swoim czasie. Muszę przejrzeć akt oskarżenia, zobaczyć, co jest w nim zawarte - komentuje Kathy Hochul. - Niezwykle ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali zaufanie nowojorczyków. Są teraz niespokojni. Czuję to. Wiem to - dodaje.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów i Donalda Trumpa przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, którzy mogą teraz wskazywać na rządzony przez demokratów Nowy Jork jako siedlisko korupcji. Zwłaszcza że prokuratura prowadzi osobne śledztwa w sprawie kilku powiązanych z Adamsem wysoko postawionych urzędników nowojorskiego ratusza.

- Czułam, że to może się zdarzyć w każdej chwili. To, co dzieje się w tym mieście, jest po prostu szalone. Wszyscy jego ludzie, których umieścił w ratuszu, są podejrzani - mówi mieszkanka Nowego Jorku. - Mamy do czynienia z kolesiostwem. Naprawdę mam nadzieję, że sytuacja się zmieni i znajdziemy nowego, właściwego kandydata na burmistrza - wtóruje jej kolejna mieszkanka.

Adams próbuje nadać swojej sprawie szeroki kontekst polityczny. Zarzuty prokuratorskie to jego zdaniem rzekoma zemsta władz federalnych za otwartą krytykę polityki imigracyjnej Joe Bidena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS