KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godzinyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

Jak reagować, kiedy na długo zabraknie prądu, dojdzie do trzęsienia ziemi, powodzi błyskawicznej albo ataku terrorystycznego? Komisja Europejska chce, by każdy obywatel Unii znał odpowiedzi na te pytania i był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny. 

ZOBACZ TEŻ: Plecak przetrwania - co powinien zawierać?

KE proponuje, by w każdym domu znalazł się zestaw przetrwania w przypadku nagłego kryzysu. Co ważne, to wszystko na wszelki wypadek. - Naprawiamy dach, póki jeszcze świeci słońce. Chodzi nam o zminimalizowanie szkód, jakie może wyrządzić deszcz, gdyby dach nie został naprawiony - wyjaśnia przez analogię Roxana Minzatu, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić Kijów
Duda: z satysfakcją patrzę na inicjatywy, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Europy, gdyby nie one, Kreml mógłby dawno podbić KijówTVN24

Unijna akcja "Gotowi na wszystko"

Unijna komisarz do spraw gotowości i zarządzania kryzysowego w nagraniu utrzymanym w humorystycznej tonacji proponuje, by w skład zestawu przetrwania wchodziły między innymi latarka, zapałki lub zapalniczka, woda butelkowana, żywność z długą datą przydatności do spożycia, powerbank, dokumenty tożsamości w wodoszczelnym opakowaniu.

- Mamy na stole 10 scenariuszy. Począwszy od powodzi, pożarów lasów, klęsk żywiołowych, ataków terrorystycznych, tsunami, po ataki bronią chemiczną lub jądrową. Bierzemy pod uwagę wszystkie te scenariusze, ćwiczymy, wymieniamy się informacjami - zwraca uwagę Hadja Lahbib, komisarz UE do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

ZOBACZ TEŻ: Do każdego domu mają trafić "instrukcje przetrwania"

Akcja prowadzona jest pod hasłem "Gotowi na wszystko". Mają towarzyszyć jej działania edukacyjne. Jest nawet pomysł, by wprowadzić Europejski Dzień Gotowości. Komisja Europejska musi mierzyć się z pytaniem, czy w kontekście wojny w Ukrainie takie działania nie są sianiem paniki. 

- Świadomość ryzyka i przygotowanie się na nie to przeciwieństwo tworzenia paniki i irracjonalnych działań, jakie mogliśmy zobaczyć podczas pandemii. Widzieliśmy w sklepach tłumy ludzi kupujących papier toaletowy. Czy to naprawdę miało ich uchronić przed pandemią? Nie, bycie przygotowanym to wiedza o tym, co może się wydarzyć i gotowość na to - podkreśla unijna komisarz do spraw gotowości zarządzania kryzysowego. 

- To jest straszenie, a z drugiej strony, jeżeli się nie straszy, to nie przekona się ludzi do zrobienia czegokolwiek. I to jest ten paradoks dzisiejszy. Tylko zamiast straszenia trzeba właśnie zbudować kilka poziomów bezpieczeństwa, czyli powiedzieć tak, że najczęściej będzie potrzebne to, to i to. Do tego nie trzeba żadnej filozofii, to musi być po prostu w domu - wskazuje prof Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

Co kraj to inne zagrożenia

Bruksela chce współpracować z rządami państw członkowskich, które przygotowują własne plany kryzysowe. Wzorem są rozwiązania funkcjonujące już w państwach skandynawskich, ale co kraj to inne zagrożenia. Naszej części kontynentu nie grożą raczej silne trzęsienia ziemi. Hiszpanie czy Portugalczycy mniej boją się rosyjskiej agresji. 

- Nasi obywatele są w bardzo różny sposób informowani o ryzyku i niebezpieczeństwach, z którymi mogą się zetknąć. Istnieją różne realia geopolityczne. Od Finlandii, która dzieli z Rosją granice o długości ponad tysiąca kilometrów, po Hiszpanię, Portugalię i Grecję, które są nawiedzane przez pożary lasów - zwraca uwagę Hadja Lahbib.

CZYTAJ TEŻ: Szwecja i Finlandia aktualizują wytyczne na czas wojny i kryzysu. "Sytuacja na świecie jest poważna"

Szczególną kategorią zagrożeń są ekstremalne zjawiska pogodowe potęgowane przez zmiany klimatyczne. Jako najbardziej tragiczny przykład Bruksela wskazuje ulewne deszcze i powódź, które w październiku nawiedziły region Walencji w Hiszpanii. Nagły kataklizm pochłonął życie ponad 200 osób.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS