Lekcja historii o atakach z 11 września 2001 roku. "Nasza misja jest dość prosta"


Za kilka dni minie 20 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły świat. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy dokonali ataku na bliźniacze wieże w Nowym Jorku i na Pentagon. Pokolenie urodzone po zamachach czytało o nich głównie w podręcznikach historii. W jaki sposób opowiedzieć młodym ludziom o tym, co się wtedy wydarzyło? Tego zdania postanowiło podjąć się jedno z nowojorskich muzeów, w którym świadkowie zamachów opowiadają o swoich doświadczeniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

20 LAT OD TRAGEDII - 11 WRZEŚNIA OD 14 PROGRAM SPECJALNY W TVN24 GO

Joan Mastropaolo na własne oczy widziała, jak porwany przez terrorystów samolot wbija się w północną wieżę World Trade Center. Ataki z 11 września 2001 roku na zawsze zmieniły jej życie. Obecnie kobieta pracuje w jednym z nowojorskich muzeów, które za cel obrało sobie edukację pokolenia urodzonego po zamachach.

- To najgorszy atak z jakim mieliśmy do czynienia na amerykańskiej ziemi. Nie możemy odpuścić, nie możemy zapomnieć. Chcemy, by młodsze pokolenie zdobyło wiedzę i przekazywało ją dalej, kiedy my będziemy się starzeć - mówi Joan Mastropaolo z 9/11 Tribute Museum.

Joan swoją historię opowiadała niezliczoną ilość razy. Kilka dni przed 20. rocznicą ataków z 11 września 2001 roku w muzeum gościła grupę uczniów z Oregonu, którzy o zamachach czytali głównie w podręcznikach historii.

- Ci ludzie już nie mogą mówić. Poszli do pracy i zginęli. Poczułam, że muszę zrobić wszystko co w mojej mocy, by opowiedzieć ich historie, by uczcić ich pamięć - podkreśla Joan.

- Kiedy doszło do ataków, nie było mnie na świecie. To smutne, że tak wielu ludzi straciło życie pracując czy po prostu przechodząc obok. To ważne byśmy pamiętali o tym, co się stało. Było to ważne wydarzenie dla naszego kraju - uważa Gillian Rodriguez Lentz, 14-latka z Oregonu.

Edukacja młodszego pokolenia

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni atak się nie powiódł, bo grupa pasażerów powstrzymała zamachowców, poświęcając własne życie. W atakach zginęło prawie trzy tysiące osób.

- Każdy stracił coś tego dnia: czy to dom, czy członka rodziny. To bolesny widok. Jest mi przykro z powodu wszystkich tych, którzy stracili kogoś lub coś ważnego - mówi Ian Crites, 15-latek z Oregonu.

- Zdałam sobie sprawę, że zanim się urodziłam, wydarzyło się wiele rzeczy. Zrozumiałam, że powinnam poświęcić temu więcej uwagi - podkreśla Mia Thorington, 14-latka z Oregonu.

Niektórzy obawiają się, że po 20. rocznicy zainteresowanie atakami z 11 września 2001 roku osłabnie, dlatego edukacja młodego pokolenia jest dla Amerykanów bardzo ważna. Dla wielu młodych ludzi to emocjonalnie trudna lekcja, ale zdaniem dorosłych obywateli USA wszyscy powinni ją odrobić.

- Nasza misja jest dość prosta. Chcemy dzielić się historiami ludzi, którzy byli na miejscu tragedii, którzy jej doświadczyli, chcemy opowiadać o rodzinach, które w zamachach straciły swoich bliskich - zaznacza Joan Mastropaolo.

Co można zobaczyć w muzeum?

Podczas wizyty w nowojorskim 9/11 Tribute Museum uczniowie mogą wysłuchać nie tylko opowieści świadków ataków, które na zawsze zmieniły świat. Oglądają też relacje z 11 września 2001 roku, zdjęcia pokazujące moment zawalenia wież, płonące budynki i próby ratowania ludzi uwięzionych pod gruzami.

15-letni Ian, który marzy o dołączeniu do amerykańskich sił powietrznych, dopiero podczas wizyty w muzeum zrozumiał powagę tamtego dnia.

- Gdy usłyszałem historię Joan, kiedy zobaczyłem zdjęcia ludzi, którzy przeżyli, którzy zginęli tego dnia, jeszcze bardziej zapragnąłem dołączyć do armii. Jeśli uda mi się ochronić kogoś przed śmiercią, jeśli uda mi się sprawić, że ten ostatni raz zobaczą się z przyjaciółmi, rodziną, z chęcią to zrobię - mówi chłopak.

Do amerykańskiej armii postanowiło dołączyć wielu młodych ludzi urodzonych po 11 września 2001 roku. W sierpniu część z nich była w Afganistanie pomagając podczas ewakuacji w Kabulu.

W zamachu, do którego doszło blisko dwa tygodnie temu w pobliżu lotniska w Kabulu, zginęło trzynaścioro amerykańskich żołnierzy. Pięcioro z nich miało zaledwie 20 lat - urodzili się w oni 2001 roku.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS