Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters
 • "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"
 • "Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Viktor Orban i Marine Le Pen nie są serdecznymi przyjaciółmi. Choć nie łączy ich bliska zażyłość, to łączą ich wspólne interesy.

- Organizujemy się. Przegrupowujemy. Widzimy, że polityczna scena w Europie przechodzi transformację. Nie chcemy stać się ofiarą tych zmian. Chcemy brać w nich udział - mówił 26 października Viktor Orban, lider Fideszu i premier Węgier na spotkaniu z Marine Le Pen.

Na październikowym spotkaniu politycy doskonale się rozumieli. Jednym głosem mówili o tym, jak ich zdaniem Bruksela wywiera na państwach członkowskich ideologiczną presję.

- Unia Europejska przestała być organizacją międzynarodową. Teraz Unia Europejska coraz częściej uważa się za wielkie, scentralizowane państwo - alarmowała Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego.

"Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Sześć kluczowych partii opozycyjnych podjęło decyzję o zjednoczeniu się i wspólnym starcie w...

Marine Le Pen i Viktor Orban to jedni z głównych gości, którzy w sobotę 4 grudnia wezmą udział w warszawskim szczycie, czyli spotkaniu przedstawicieli nacjonalistycznych ugrupowań z całej Europy. Oprócz nich do Polski na zaproszenie Prawa i Sprawiedliwości ma przylecieć jeszcze kilkunastu polityków, w tym między innymi lider hiszpańskiej populistycznej partii VOX - Santiago Abascal.

Wizja Europy

- Będziemy też rozmawiać o naszej wizji przyszłości Europy, Unii Europejskiej, reform, których ona wymaga. Bo wszystkim nam leży na sercu to, żeby była to Unia suwerennych narodów - przekonuje Radosław Fogiel, sekretarz do spraw międzynarodowych, współorganizator.

Nie zawsze Prawo i Sprawiedliwość chciało zawiązywać bliskie sojusze z Marine Le Pen, czy z innymi radykalnymi ugrupowaniami sympatyzującymi z Kremlem lub wprost przez Kreml finansowanymi. - Wszelkiego rodzaju sugestie, że my chcemy sami, czy z panią Le Pen, z którą mamy tyle wspólnego miej więcej, co z panem Putinem, wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej, są po prostu oszustwem - zapewniał w 2017 roku Jarosław Kaczyński.

Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy? Prezes PiS: będą wyciągnięte wnioski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie...

Dobre relacje z Władimirem Putinem ma również Viktor Orban, który już po aneksji Krymu przyjmował go w Budapeszcie. Sam też był gościem w Moskwie.

- Nie ma wątpliwości, że Węgry są jednym z naszych kluczowych partnerów w Europie - mówił w 2018 roku Władimir Putin.

- Węgry potrzebują dobrych, przewidywalnych partnerów. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach mieliśmy takie zrównoważone, przewidywalne kontakty - stwierdził w 2018 roku Viktor Orban.

PiS nie uważa Kremla za przewidywalnego partnera, ale docenia, że Viktor Orban, Marine Le Pen i inni nacjonalistyczni politycy, stają po stronie Warszawy w konflikcie z Brukselą.

- To jest taki kolejny przykład takiego dosyć dziwnego pragmatyzmu ze strony Kaczyńskiego, który na ideologię zupełnie nie zwraca uwagi, kiedy jest mu to wygodne w celu wzmocnienia władzy - mówi Michał Broniatowski, dziennikarz Politico.

W lipcu liderzy skrajnie prawicowych partii podpisali wspólną deklarację, w której wzywają do głębokiej reformy Unii Europejskiej. Zdaniem wielu komentatorów - ta deklaracja może być pierwszym krokiem w stronę utworzenia nowego, europejskiego ugrupowania. Deklarację podpisał między innymi Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi, którego jednak w sobotę w Warszawie ma zabraknąć.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

  Sekretarz stanu USA: jesteśmy gotowi na zjednoczoną, szybką i surową odpowiedź

  W piątek odbyło się spotkanie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rozmowy zakończyły się bez przełomu, ale Blinken zapowiedział, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się ze zdecydowaną reakcją Zachodu, reakcją bardzo bolesną dla Rosji. Ławrow zapewnił jednak, że Kreml ataku na Ukrainę nie przeprowadzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

  "W 2014 roku podeszwy odklejały się od butów naszych żołnierzy. Teraz nic takiego już nie zobaczycie"

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił w Genewie, że Kreml żadnej inwazji na Ukrainę nie planuje, ale ci, którzy mieszkają w pobliżu granicy, nie wierzą w te zapewnienia. Najbardziej boją się dzieci z obwodu donieckiego, które przez ostatnie lata słyszą wybuchy i wystrzały z karabinów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do rodaków o spokój, ale jednocześnie wojsko przygotowuje się do odparcia ewentualnego ataku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży

  Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży

  Joseph Ratzinger, gdy był arcybiskupem Monachium, miał zaniedbać sprawę molestowania nieletnich przez księży w podległej mu archidiecezji - wynika z opublikowanego w czwartek raportu niemieckich prawników. Benedykt XVI, którego rezygnacja z funkcji papieża zaskoczyła świat, wielokrotnie zaprzeczał, że ​​świadomie ukrywał przypadki pedofilii w Kościele. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 19-letnia Zara Rutherford samotnie obleciała świat

  19-letnia Zara Rutherford samotnie obleciała świat

  19-letnia Belgijka Zara Rutherford została najmłodszą kobietą, która samotnie obleciała świat. Po pięciu miesiącach w podróży szczęśliwie wylądowała w czwartek w zachodniej Belgii i tym samym pobiła rekord świata. Poprzedni rekord należał do 30-letniej Amerykanki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Antony Blinken w piątek ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem

  Koszty wejścia na Ukrainę będą dla Rosji ogromne - ostrzegł Władimira Putina Joe Biden. W czwartek w Berlinie amerykański sekretarz stanu rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Z kolei w piątek Antony Blinken ma spotkać się w Genewie z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Na Wyspy Tonga dotarły pierwsze samoloty z pomocą humanitarną

  Pierwsze samoloty z pomocą humanitarną wylądowały na Wyspach Tonga. Wkrótce na miejsce dotrą też nowozelandzkie i australijskie okręty wojskowe. Mieszkańcy mówią, że w tej chwili najważniejsza jest dla nich woda pitna. Jej zasoby zostały zanieczyszczone przez popiół, który przykrył wszystkie wyspy archipelagu. W Tonga znów działają telefony, ale pełnego dostępu do internetu nie będzie najprawdopodobniej przez kilka tygodni. Ludzie dotknięci kataklizmem powoli próbują wrócić do normalności.

  czytaj więcej »
 • Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Kto zadenuncjował Anne Frank? Historycy przekonują, że znaleźli winnego

  Wszystko wskazuje na to, że właśnie dowiedzieliśmy się, kto w czasie II wojny światowej zdradził kryjówkę Anne Frank i jej rodziny. Grupa 20 historyków i kryminologów przez sześć lat próbowała rozwikłać tę zagadkę. Ich zdaniem o kryjówce Franków nazistów powiadomił Arnold van den Bergh, żydowski notariusz, który w ten sposób chciał ocalić własne życie. Historię Anne zna cały świat za sprawą jej słynnego dziennika. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega przed rosyjską agresją

  Ukraina ostrzega: Rosja jest już prawie gotowa do inwazji na nasz kraj. W rejonie przygranicznym zgromadziła blisko 130 tysięcy żołnierzy. Zdaniem ukraińskich władz Kreml gra na podział i osłabienie Unii Europejskiej oraz NATO. W Kijowie z ukraińskim prezydentem spotkał się amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken zaapelował do Ukraińców, by trzymali się razem, bo największym sukcesem Rosji będzie podział i destabilizacja kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  "Liczba pozytywnych przypadków, w tym dzieci, wciąż rośnie"

  Ponad 30 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w środę w Polsce. 377 osób zmarło. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że sytuacja staje się bardzo niebezpieczna. Ale znów praktycznie żadnych nowych obostrzeń nie będzie. Inne europejskie kraje także notują bardzo wysokie liczby zakażeń - tam jednak liczba zgonów, w przeliczeniu na milion mieszkańców, jest znacznie niższa. Wszystko dzięki wysokiej liczbie zaszczepionych. Z kolei w Izraelu, który jest światowym liderem w dziedzinie szczepień, coraz więcej zachorowań notuje się wśród najmłodszych. Niestetytylko 15 procent dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat przyjęło szczepionkę. Materiał telewizji CNN.

  czytaj więcej »
 • Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Władze Hongkongu w obawie przed koronawirusem chcą zabić około dwóch tysięcy chomików

  Około 2000 chomików zostanie zabitych w Hongkongu, bo władze obawiają się, że mogą roznosić koronawirusa. W poniedziałek zakażenie wykryto u pracownika sklepu zoologicznego. Tego samego dnia koronawirusa potwierdzono u 11 chomików. Wszystkie osoby, które kupiły zwierzęta po 22 grudnia, muszą je oddać i poddać się testom. Decyzja wywołała oburzenie wśród właścicieli i obrońców praw zwierząt. Choć naukowcy z całego świata przypominają, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi, to władze Hongkongu bronią swojej decyzji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Operatorzy sieci telefonicznych wstrzymali uruchomienie masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk

  Główni amerykańscy operatorzy sieci telefonicznych podjęli decyzję o opóźnieniu zaplanowanego na 19 stycznia uruchomienia masztów 5G w pobliżu niektórych lotnisk. Wcześniej 10 największych amerykańskich linii lotniczych zwróciło się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Białego Domu. Wszystko przez to, że maszty mogą mieć negatywny wpływ na działanie i prawidłowy odczyt systemów lotniczych i doprowadzić do uziemienia nawet tysiąca samolotów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce w Kanadzie

  Potężne śnieżyce nawiedziły Kanadę. Tak ogromne opady śniegu zaskoczyły nawet mieszkańców, którzy do srogich zim są przyzwyczajeni. Opadom towarzyszy silny wiatr i temperatury, które spadają poniżej -40 stopni Celsjusza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix