Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters
 • "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"
 • "Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Zjazd europejskiej prawicy w Warszawie. Gośćmi Marine Le Pen i Viktor Orban

W sobotę w Warszawie ma odbyć się zjazd europejskiej prawicy, która opowiada się za powstrzymaniem tego, co uważa za przekształcanie się Unii Europejskiej w państwo. 
Wśród gości ma być szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, o której jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma z nią tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem. Przyjechać ma też premier Węgier Viktor Orban. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Viktor Orban i Marine Le Pen nie są serdecznymi przyjaciółmi. Choć nie łączy ich bliska zażyłość, to łączą ich wspólne interesy.

- Organizujemy się. Przegrupowujemy. Widzimy, że polityczna scena w Europie przechodzi transformację. Nie chcemy stać się ofiarą tych zmian. Chcemy brać w nich udział - mówił 26 października Viktor Orban, lider Fideszu i premier Węgier na spotkaniu z Marine Le Pen.

Na październikowym spotkaniu politycy doskonale się rozumieli. Jednym głosem mówili o tym, jak ich zdaniem Bruksela wywiera na państwach członkowskich ideologiczną presję.

- Unia Europejska przestała być organizacją międzynarodową. Teraz Unia Europejska coraz częściej uważa się za wielkie, scentralizowane państwo - alarmowała Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego.

"Ciężko pracujemy, by wygrać". Peter Marki-Zay o tym, jak chce pokonać Orbana

Sześć kluczowych partii opozycyjnych podjęło decyzję o zjednoczeniu się i wspólnym starcie w...

Marine Le Pen i Viktor Orban to jedni z głównych gości, którzy w sobotę 4 grudnia wezmą udział w warszawskim szczycie, czyli spotkaniu przedstawicieli nacjonalistycznych ugrupowań z całej Europy. Oprócz nich do Polski na zaproszenie Prawa i Sprawiedliwości ma przylecieć jeszcze kilkunastu polityków, w tym między innymi lider hiszpańskiej populistycznej partii VOX - Santiago Abascal.

Wizja Europy

- Będziemy też rozmawiać o naszej wizji przyszłości Europy, Unii Europejskiej, reform, których ona wymaga. Bo wszystkim nam leży na sercu to, żeby była to Unia suwerennych narodów - przekonuje Radosław Fogiel, sekretarz do spraw międzynarodowych, współorganizator.

Nie zawsze Prawo i Sprawiedliwość chciało zawiązywać bliskie sojusze z Marine Le Pen, czy z innymi radykalnymi ugrupowaniami sympatyzującymi z Kremlem lub wprost przez Kreml finansowanymi. - Wszelkiego rodzaju sugestie, że my chcemy sami, czy z panią Le Pen, z którą mamy tyle wspólnego miej więcej, co z panem Putinem, wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej, są po prostu oszustwem - zapewniał w 2017 roku Jarosław Kaczyński.

Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy? Prezes PiS: będą wyciągnięte wnioski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie...

Dobre relacje z Władimirem Putinem ma również Viktor Orban, który już po aneksji Krymu przyjmował go w Budapeszcie. Sam też był gościem w Moskwie.

- Nie ma wątpliwości, że Węgry są jednym z naszych kluczowych partnerów w Europie - mówił w 2018 roku Władimir Putin.

- Węgry potrzebują dobrych, przewidywalnych partnerów. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach mieliśmy takie zrównoważone, przewidywalne kontakty - stwierdził w 2018 roku Viktor Orban.

PiS nie uważa Kremla za przewidywalnego partnera, ale docenia, że Viktor Orban, Marine Le Pen i inni nacjonalistyczni politycy, stają po stronie Warszawy w konflikcie z Brukselą.

- To jest taki kolejny przykład takiego dosyć dziwnego pragmatyzmu ze strony Kaczyńskiego, który na ideologię zupełnie nie zwraca uwagi, kiedy jest mu to wygodne w celu wzmocnienia władzy - mówi Michał Broniatowski, dziennikarz Politico.

W lipcu liderzy skrajnie prawicowych partii podpisali wspólną deklarację, w której wzywają do głębokiej reformy Unii Europejskiej. Zdaniem wielu komentatorów - ta deklaracja może być pierwszym krokiem w stronę utworzenia nowego, europejskiego ugrupowania. Deklarację podpisał między innymi Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi, którego jednak w sobotę w Warszawie ma zabraknąć.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  USA: strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork i w kościele w Kalifornii

  Jeden weekend i dwie masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych. W sobotę w Buffalo w stanie Nowy Jork 18-letni Payton Gendron w supermarkecie zabił 10 osób i ranił trzy. W niedzielę uzbrojony napastnik wtargnął do kościoła prezbiteriańskiego w Laguna Woods w Kalifornii, gdzie zabił jedną osobę i ranił pięć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus w Korei Północnej. Reżimowa telewizja udziela porad, jak być zdrowym

  Koronawirus dotarł do Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazał użycie wojska do "natychmiastowego ustabilizowania dostaw leków", a w telewizji państwowej zaczęły pojawiać się propagandowe materiały, w których lekarze udzielają absurdalnych z medycznego punktu widzenia porad, jak radzić sobie z zakażeniem i objawami. Sytuacją w Korei Północnej zaniepokojona jest Światowa Organizacja Zdrowia, która ostrzega, że wirus może rozprzestrzeniać się tam w błyskawicznym tempie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Odbudowa Ukrainy po wojnie może kosztować nawet 500 miliardów euro

  Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa wojna, ale rząd Ukrainy już zastanawia się nad powojenną odbudową kraju. Należy nie tylko odbudować zniszczone domy, drogi i fabryki, ale także przeprowadzić gigantyczną akcję rozminowywania pól. Jedno z wyliczeń zakłada, że plan dla Ukrainy kosztowałby od 200 do nawet 500 miliardów euro. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja jest o krok przed decyzją o wstąpieniu do NATO. Najpierw porozumienie z Wielką Brytanią

  Szwecja ogłosiła, że osiągnęła porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem. W razie ataku zbrojnego oba kraje udzielą sobie pomocy wojskowej. Szwecja wzmacnia swoje bezpieczeństwo, bo lada dzień ma ogłosić, że zamierza wstąpić do NATO. Ponadto kraj przyjął duży plan wzmocnienia obrony na strategicznej bałtyckiej wyspie: Gotlandii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  USA: demokraci chcą ochronić prawo Amerykanek do aborcji

  Jak ochronić prawo Amerykanek do aborcji? To pytanie stawiają sobie nie tylko aktywistki, ale też Partia Demokratyczna. Joe Biden rozważa specjalne rozporządzenia - a Demokraci w Kongresie chcą zagwarantować to prawo przez odpowiednie ustawodawstwo. Do działań już przystępują władze niektórych stanów. Jednocześnie rośnie obawa, że jeśli Sąd Najwyższy na poziomie krajowym uchyli ochronę prawną dla przerywania ciąży - to będzie to oznaczać ogromne zagrożenie dla kobiet, których życie i zdrowie jest przez ciążę zagrożone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Pożary na Syberii. Żołnierze nie pomagają, bo giną w Ukrainie

  Syberia płonie. Pożary lasów pochłaniają coraz większe obszary, płoną budynki, są ofiary śmiertelne. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy. Eksperci wskazują, że w gaszeniu ognia praktycznie nie ma obecnie wsparcia ze strony armii rosyjskiej. To z powodu dużej liczby żołnierzy wysłanych na wojnę w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Ustawa Lend-Lease dla Ukrainy podpisana

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease, dzięki której amerykański sprzęt wojskowy szybciej i sprawniej trafi do Ukraińców, ale i być może do innych państw regionu. Nazwa ustawy nie jest przypadkowa - oryginalny Lend-Lease Act był ustawą federalną podpisaną 11 marca 1941, by umożliwić transfer wojskowej pomocy aliantom walczącym z hitlerowskimi Niemcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.Fakty o Świecie TVN24 BiS

  czytaj więcej »
tvnpix