Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać
Katarzyna Czupryńska-Chabros /Fakty po Południu TVN24
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadaćKatarzyna Czupryńska-Chabros /Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Mniej aktywności w sieci, a więcej na zewnątrz - dla dobra dziecka. - Mój syn regularnie od roku trenuje lekkoatletykę. Ma dziewięć lat - mówi Anna Burchard, mama Mikołaja. - Biegi, skok wzwyż, skok w dal - wymienia Mikołaj Burchard.

Myśląc o bliższej i dalszej przyszłości, reagujmy na to, co mówią dzieci aktywne ruchowo - alarmują eksperci. - Trzeba wsłuchać się w ból. Jak dziecko mówi, że bolą je plecki, to nie poklepać, tylko powinna się już lampka zapalić - wskazuje dr Krzysztof Guzowski, fizjoterapeuta z Easy Clinic.

Chociaż dziecko narzekające na utrzymujący się ból porusza się i jest sprawne, to może się okazać, że ma złamany kręgosłup. Może być mowa na przykład o kręgoszczelinie. Najczęściej dochodzi do niej w dwóch najniższych kręgach lędźwiowych - w czwartym i w piątym.

ZOBACZ TEŻ: Ostrzeżenie przed bakterią mykoplazmy. Wzrost liczby zachorowań w naszej części Europy - Powstawaniu tego typu uszkodzeniom sprzyjają ruchy kręgosłupa powtarzane zbyt często i ze zbyt dużą intensywnością. Mówimy przede wszystkim o ruchach przeprostu i rotacji, czyli odgięcia do tyłu ze skręceniem kręgosłupa - mówi Łukasz Antolak, chirurg ortopeda z Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej "Kopernik" w Warszawie.

Żeby do takiego uszkodzenia doszło, wcale nie trzeba być młodym tenisistą, siatkarzem, koszykarzem, gimnastykiem czy jeźdźcem. - Nie dotyczy to tylko zawodowych sportowców, bo powodem może być nawet prowadzony niewłaściwie WF - zauważa Krzysztof Guzowski.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

"Mówił, że go boli, ale nie myślałam, że to jest tak poważne"

Najbardziej narażone są nastolatki, ponieważ cały czas intensywnie rosną, a ich kości nie są jeszcze dojrzałe i wytrzymałe na urazy. Wśród pacjentów zdarzają się też kilkuletnie dzieci. Statystyki wskazują na to, że występuje on nawet u 10 procent młodej populacji.

- Niewygojona kręgoszczelina, nieprawidłowo leczona czy nierozpoznana, może prowadzić do kręgozmyku, czyli do przesunięcia kręgów względem siebie, a to już jest choroba, która towarzyszy nam do końca życia - mówi Łukasz Antolak.

Podstawą diagnostyki schorzenia jest rezonans magnetyczny. Takie badanie pozwoliło na skuteczne leczenie pana Konrada. Dolegliwości zaczęły się u niego nasilać, jak miał 16 lat. - To nie był taki jednorazowy uraz (...). To były mikrourazy, które się na siebie nakładają - opowiada Konrad Tomasik. Nastolatek musiał zamienić deskorolkę na gorset.

- Mówił, że go boli, ale nie myślałam, że to jest tak poważne, w tamtym momencie - przyznaje Jadwiga Iskra-Tomasik, mama Konrada.

Konrad w gorsecie chodził przez kilka miesięcy. Udało się uniknąć operacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

- Błędem w sztuce jest taka fizjoterapia, że jak coś boli, to trzeba rozruszać, jakieś nastawianie tego kręgosłupa. To są rzeczy, które się czasami tragicznie kończą i powodują pogorszenie - mówi Krzysztof Guzowski.

Będąc w ruchu, kręgosłup nie ma kiedy się zrosnąć, a w przypadku kręgoszczeliny czas na fizjoterapię przychodzi później. Pan Konrad zaczął od ćwiczeń oddechowych. Po dwóch latach od diagnozy był już całkowicie zdrowy. Dziś pływa wpław, jeździ na rowerze i uprawia kitesurfing. Deskorolka poszła w odstawkę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS