"COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"


27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Porównywanie szczepień do Zagłady Żydów jest nagminne w trakcie demonstracji antyszczepionkowców na całym świecie. Dla ocalałych z Holokaustu to potwarz.

- Jak można porównywać Holokaust do choroby czy problemów ekonomicznych i gospodarczych? Zostawcie to słowo. Słowo Holokaust można odnosić tylko do Holokaustu - apeluje Israel Meir Lau, ocalały z Holokaustu.

Liczne organizacje na czele z ONZ alarmują, że w czasie pandemii, zwłaszcza w Europie, nasila się antysemityzm. Według raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w licznych teoriach spiskowych Żydzi coraz częściej oskarżani są o rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

Według Instytutu Jad Waszem zestawianie tematyki szczepionek z Holokaustem - znane również z Polski - to forma antysemityzmu.

- COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu. Porównywanie paszportów covidowych do żółtej gwiazdy Dawida, porównywanie doktora Fauciego do doktora Mengele i podobne rzeczy, które wygadują politycy i inne osoby publiczne, są godne potępienia - podkreśla Dani Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.

Coraz powszechniejszy problem

Antysemityzm to coraz większy problem we Francji i w Niemczech. 85 procent Francuzów wyznania mojżeszowego uważa, że antysemityzm w ich otoczeniu jest powszechny.

Z badań zleconych przez Światowy Kongres Żydów wynika, że co piąty dorosły Niemiec ma poglądy antysemickie, a wśród młodych to nawet co trzecia osoba. Co piąty z pięciu tysięcy respondentów przynajmniej raz stwierdził, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na finanse, politykę, media i konflikty zbrojne. Spada też poziom wiedzy Niemców o Holokauście.

- Antysemityzm, najstarsza forma nienawiści i uprzedzeń, znowu się odradza. Codziennie mamy nowe doniesienia o słownych i fizycznych atakach, bezczeszczonych cmentarzach, niszczonych synagogach - informuje Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Pomóc w walce z antysemityzmem mają takie programy, jak prowadzony dla młodych Niemców "Meet a Jew", czyli po prostu "Poznaj Żyda". Dzięki takim akcjom wiele osób po raz pierwszy w życiu ma okazję poznać osobę pochodzenia żydowskiego i przekonać się, że jak każdy człowiek ma swoje uczucia. Zasięg takich akcji jest jednak niewielki.

- Antysemityzm nie potrzebuje logicznych powodów. Posługuje się wymówkami, a takimi wymówkami są COVID-19 i lockdown. Widzimy antysemityzm nawet w miejscach, gdzie już nie ma Żydów, bo albo wyjechali, albo zostali wymordowani - zwraca uwagę Danny Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.

27 stycznia minęło 77 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu cały świat złożył im hołd.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS